MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Politechnika Świętokrzyska we współpracy z IBM będzie rozwijać umiejętności i programy nauczania.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał dr. Remigiusza Kopoczka na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Wiele dróg, jedno stypendium. Pod takim hasłem Fundacja EFC prowadzi rekrutację do Horyzontów – programu stypendialnego, który już od 12 lat pomaga licealistom i licealistkom w nauce, rozwijaniu pasji i wkraczaniu w dorosłe życie. 

Od 1 marca 2022 roku, Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile (PUSS w Pile), staje się AKADEMIĄ NAUK STOSOWANYCH IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE (ANS W PILE).

Nauka i praca w Polsce -  studiujepracuje.pl to jedyny taki projekt w Polsce, który zmienia oblicze dostępu do edukacji dla wszystkich młodych osób chcących się rozwijać nieważne od statusu społecznego.

Polska należy do czołówki krajów europejskich, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia obszarów leśnych w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co stanowi około 30%, powierzchni kraju a w 2050 roku lasy mają zajmować – 33%. Zrównoważone i długotrwałe zarządzanie lasami będzie wymagać doświadczonych i skutecznych specjalistów. Chcąc sprostać temu wyzwaniu poprzez połączenie zaawansowanej wiedzy z obszaru nauk o leśnictwie z umiejętnościami menedżerskimi, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP) utworzone zostały unikalne w skali kraju trzysemestralne studia realizowane w systemie Master of Business of Administration (MBA).

Zaledwie 11 uczelni w Polsce ma międzynarodową akredytację CEEMAN IQA, która jest przyznawana czołowym szkołom biznesu i uczelniom, które kształcą w obszarze zarządzania. W tym znakomitym gronie wyróżnionych jednostek znalazł się Wydział Biznesu i Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Przewodnicząca CEEMAN, prof. Danica Purg napisała w liście gratulacyjnym, że wydział zapewnia doskonałe, właściwe i dynamiczne kształcenie menedżerskie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium, które będzie poświęcone uniwersytetom europejskim i usieciowieniu internacjonalizacji – w kontekście nowej strategii rozwoju europejskiego szkolnictwa wyższego.

Kierunek Informatyka w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymał Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii: „Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów”. WSIiZ jest pierwszą i jedyną niepubliczną uczelnią wyższą uhonorowaną przez Prezydium PKA takim wyróżnieniem.

- Wzrost o 5,9% to mniej niż inflacja, ale pamiętajmy, że budżet konstruowano jeszcze przed pojawieniem się zjawisk wynikających ze wzrostu cen energii. Pół roku temu ten plan finansowy wyglądał na rozwojowy, a co najmniej solidnie stabilizujący sytuację. Jednak dziś jest całkiem inaczej. Staramy się chronić instytuty i uczelnie przed wzrostami cen gazu, ale na pewno nie zapewnimy wzrostu powyżej aktualnej inflacji – stwierdza Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki na łamach Forum Akademickiego.

Zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe o 15 proc. (ok. 3,4 mld zł)  w roku 2022 i o kolejne 15 proc. w przyszłym roku, regularne zwiększanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora, stałe i przewidywalne zwiększanie środków na subwencje dla uczelni publicznych oraz uwolnienie algorytmu podziału subwencji  - to podstawowe postulaty zawarte w piśmie przewodniczącego KRASP prof. Arkadiusza Mężyka do premiera Mateusza Morawieckiego z 15 lutego br.

Osoby z długotrwałym paraliżem mogą odzyskać zdolność chodzenia po tym, jak izraelscy naukowcy pomyślnie zaprojektowali pierwszą ludzką tkankę rdzenia kręgowego 3D. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Centrum Biotechnologii Regeneracyjnej im. Sagola na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Studenci z obywatelstwem ukraińskim stanowią obecnie trzecią co do wielkości grupę zagranicznych studentów na czeskich uniwersytetach, po Słowakach i Rosjanach.  Pod koniec września 2021 roku na czeskich uczelniach studiowało ponad 4 tys. ukraińskich studentów, w porównaniu do ponad 8 tys. Rosjan.

Podczas gdy przywódcy polityczni wciąż poszukują rozwiązania problemu w związku z gromadzeniem się rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą, sytuacja na ukraińskich uniwersytetach pozostaje stabilna.

Na Expo 2020 w Dubaju widzowie poznają wystawę o osiągnięciach polskiej medycyny. To nośny temat w czasach, gdy coraz więcej młodych ludzi z krajów arabskich chce studiować kierunki medyczne na polskich uczelniach.

Dr hab. Marcin Czepelak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego został nowym sekretarzem generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze.

PKA przyznała Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny uzyskał prestiżową, międzynarodową akredytację AACSB.

Jak wynika z sondażu Narodowego Centrum Nauk kobiety w większym stopniu niż mężczyźni nisko oceniają swój dorobek naukowy i mniej wierzą w sukces.

Do sojuszu European University of the Seas SEA-EU - w którym jest Uniwersytet Gdański - dołączą uczelnie z Włoch, Portugalii oraz Norwegii. Rozbudowa aliansu z 6 do 9 partnerów jest zapowiedzią drugiej edycji konkursu Uniwersytetów Europejskich.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt