MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


– Dużo nas! – ze zdziwieniem stwierdzili w poniedziałek uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego, przybyli na swój Salon Maturzystów, zorganizowany na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

– Kiedy ja zdawałem maturę, nie było jeszcze Salonów Maturzystów i musieliśmy sami szukać informacji o czekającym nas egzaminie – powiedział Jan Szopiński, wiceprezydent Bydgoszczy w czasie uroczystości otwarcia Bydgoskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2012 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, w budynku przy Alei Beanusa.

28 września 2012 roku w kilkuset szkołach w całej Polsce – po raz pierwszy na taką skalę i ze szczególną dbałością o przestrzeganie demokratycznych standardów – odbędą się wspólne wybory do władz samorządów uczniowskich.

(fot. Ragesoss/Wikimedia - CC 3.0)Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, został członkiem międzynarodowego komitetu finansowego (Funds Dissemination Committee) Fundacji Wikimedia, wydawcy słynnej Wikipedii. Dziewięcioosobowy komitet dysponuje środkami w wysokości około 11 mln dolarów rocznie. Są one przyznawane na projekty największych stowarzyszeń i organizacji związanych z Wikimedia, które mają na celu dalszy rozwój encyklopedii internetowej i serwisów pokrewnych (m.in. Wikibooks, Commons, Wikinews, Wikicytaty).

Prof. Agnieszka Zalewska stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. To pierwsza w historii kobieta i pierwsza Polka, która pokieruje badaniami w tym największym laboratorium naukowym Europy.

17 września portal MatmaNa6.pl rozpoczął trzecią już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem jest on całkowicie bezpłatny.

Karta gwarantująca prawa studentów wprowadzona reformą szkolnictwa wyższego została podpisana na odbywającym się w czwartek spotkaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej z rektorami szkół wyższych z całej Polski. Podpis na dokumencie w imieniu rektorów złożył prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Prof. Waldemar Tłokiński, rektor Ateneum–Szkoły Wyższej w Gdańsku, został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich na kolejną kadencję (2012-2016). Głosowanie odbyło się podczas 13. zgromadzenia plenarnego KRZaSP. – Trudne czasy dla szkolnictwa wyższego wymagają od nas odpowiedzialnych decyzji – podkreślił prof. Tłokiński.

Przyjechałem z moją klasą między innymi po to, żeby zobaczyć naszą kielecką Politechnikę. Tu studiowali moi rodzice, a ja ciągle jeszcze waham się z wyborem. Koledzy zastanawiają się nad AGH lub Politechniką Warszawską. Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, czym różnią się programy, warunki przyjęć i warunki studiowania w tych trzech uczelniach na przykładzie energetyki...Sebastian Woźniak z Technikum nr 1 w Busku-Zdroju jest zachwycony Halą Sportową Politechniki Świętokrzyskiej – Bo sport, a tu siatkówka jest podobno specjalnością uczelni, ma dla mnie wielkie znaczenie.

cc-by-sa-2.0 foto. mpd01605Komisja Europejska przygotowuje strategię współpracy Unii Europejskiej w dziedzinie badań i innowacji w ramach programu "Horyzont 2020" oraz zasady finansowania projektów naukowych w UE. W środę o grantach dla Polski rozmawiała w Brukseli minister nauki i szkolnictwa Barbara Kudrycka.

Studenci warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) podejmą własne badania społeczne razem z Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Młodzi socjologowie zrealizują 10 do 12 badań rocznie, odnoszących się do gospodarki, zarządzania, życia społecznego i problemów młodzieży.

Komputer nie wyłączy artysty

Z prof. Zdzisławą Ludwiniak – kuratorem wystawy Grafika WIT w Muzeum Plakatu, i dr Anną Kłos – pełnomocnikiem dziekana ds. kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie rozmawia Marek Kuleta.


Jak co roku, Krakowski Salon Maturzystów cieszy się olbrzymią popularnością wśród małopolskich maturzystów. Zgromadzeni goście i młodzież zostali serdecznie powitani przez Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, prof. Andrzeja Manię, prorektora ds. dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Lecha Gawryłowa, dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Obecni byli prorektorzy wszystkich krakowskich uczelni akademickich oraz władze kuratoryjne.

Tysiące maturzystów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego przyjechały na Salon Maturzystów, odbywający się tradycyjnie w gościnnych progach Uniwersytetu Szczecińskiego. Prezentacje uczelni i spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu na temat matury z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych, przyciągnęły na Salon młodzież ze stolicy województwa, a także m.in. z Kołobrzegu, Stargardu Szczecińskiego, Dziwnowa, Barlinka, Nowogardu, Goleniowa.

16 września 2012 Financial Times po raz ósmy opublikował światowy ranking studiów magisterskich z zakresu zarządzania – pierwsze miejsce ponownie zajął szwajcarski Universität St. Gallen.

– Ministerstwo Nauki będzie konsekwentnie wspierać studentów w walce o ich prawa – zapewniła w czwartek w Sejmie prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W czwartek rozpoczął się w Warszawie największy z tegorocznych Salonów Maturzystów. Do gmachu Politechniki Warszawskiej ściągnęły tłumy maturzystów chcących zapoznać się z ofertami licznych uczelni z Polski i zagranicy.

Uczniowie IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku przybyli na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski już o 7.30. – Bo chcieliśmy spokojnie dojechać, odebrać Informator i upewnić się, że nie zabraknie dla nas miejsca na wszystkich zaplanowanych spotkaniach. Klasa profesor Wioletty Żmijewskiej, matematyczki, wie od kolegów, którzy byli na Salonie Maturzystów w ubiegłym roku, że tu, po prostu, trzeba być, aby dobrze przygotować się do egzaminu i celnie wybrać kierunek dalszej nauki.

Rzeszowski Salon Maturzystów oficjalnie rozpoczął się 11 września o godz. 9.37 przecięciem wstęgi w nowoczesnej Auli V1 najnowszego budynku Politechniki Rzeszowskiej. Tego symbolicznego gestu dokonał prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej prof. Adam Marciniec, a uroczystość otwarcia uświetniły wystąpienia: Pełnomocnika Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Edukacji – Henryka Wolickiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty – Jacka Wojtasa, Dyrektora OKE Kraków – Lecha Gawryłowa i Koordynatora Salonu – Wojciecha Marchwicy.

MITJesień to tradycyjna pora publikowania głównych rankingów międzynarodowych. Według opublikowanego w dniu 11 września br. QS World University Rankings® najlepszą uczelnią na świecie jest amerykański Massachusetts Institute of Technology – słynny MIT. W tegorocznej edycji wyprzedził on University of Cambridge (Wielka Brytania) i Harvard University (USA). Więcej: www.topuniversities.com

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt