MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Dwudziestego pierwszego grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady NCN w nowym składzie, podczas którego Rada w drodze głosowania wybrała przewodniczącego – prof. Jacka Kuźnickiego. W posiedzeniu uczestniczyła dr Anna Budzanowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spośród 2,5 miliona chińskich studentów studiujących za granicą w latach 2016-2019, ponad 2 mln (80%) wróciło do Chin po ukończeniu studiów, poinformowało chińskie Ministerstwo Edukacji (MOE). Tymczasem Chiny rozwijają współpracę z zagranicą poprzez tworzenie chińsko-zagranicznych uczelni spółdzielczych w kraju.

Rozporządzenie ministra w sprawie ograniczenia działalności uczelni dopuszcza możliwość prowadzenia w siedzibie uczelni lub w jej filii zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (najczęściej zajęć kształtujących umiejętności praktyczne).

Rozpoczęła się wielka akcja szczepień przeciwko SARS-Cov-2 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Koncern biofarmaceutyczny i wiodąca polska uczelnia podpisały porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych rozwiązań z zakresu technologii i usług na rynku farmaceutycznym i medycznym, edukacja oraz podnoszenie kompetencji i poszerzanie możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.

Pod względem przedsiębiorczości Polki plasują się na wysokim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej – co trzecia polska firma została założona i jest prowadzona przez kobietę. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką od ponad 12 lat wspiera przedsiębiorczynie, które nie boją się realizować odważnych biznesowych, społecznych i kulturalnych projektów oraz mężczyzn, którzy realizują politykę różnorodności i włączania.

Doceniono działania 10 osób i organizacji, których aktywność w największym stopniu przełożyła się na udział Polski w unijnym programie badań i innowacji – Horyzont 2020. Nagrody „Kryształowej Brukselki” już po raz dziewiąty przyznał Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. To szczególna edycja nagrody, bo program Horyzont 2020 właśnie dobiega końca (od 1 stycznia 2021 startuje program Horyzont Europa).

Ponad 120 uczestników wzięło udział w seminarium Polskie uczelnie w rankingach „by subject” – droga do sukcesu, które odbyło się 17 grudnia online, w ramach International Visibility Project (IntVP), realizowanego przez Fundacje Edukacyjna Perspektywy (program DIALOG). W spotkaniu uczestniczyła  Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak podaje POLITICO, od 1 stycznia, po okresie przejściowym po brexicie, w Wlk. Brytanii może przestać działać Erasmus+. Przedstawiciele UE i Wlk. Brytanii nie doszli do porozumienia w sprawie udziału kraju w programie.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło drugą edycję konkursu SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze oraz piątą edycję konkursu SONATINA na projekty badawcze dla naukowców rozpoczynających karierę badawczą. Łączny budżet obydwu konkursów wynosi 45 mln zł. 

„E(x)plory zmieniło moje życie” – powiedział Piotr Lazarek, utalentowany naukowiec, który od czasu udziału w Konkursie Naukowym E(x)plory rozwija się w zaskakującym tempie. W Konkursie co roku startują młodzi, ambitni naukowcy, którzy mają ciekawe pomysły na projekty badawcze i szukają szansy na ich rozwój. Udział w Konkursie daje możliwość spotkania wybitnych autorytetów ze świata nauki oraz zdobycie cennych nagród. Autorzy najlepszych projektów otrzymają stypendia naukowe i udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Nabór do Konkursu trwa do 7. stycznia 2021. 

Jedenaście polskich uczelni należących do jedenastu konsorcjów zaangażowanych w budowanie programu Uniwersytetów Europejskich spotka się wirtualnie podczas konferencji “Uniwersytety Europejskie. Polskie doświadczenia i perspektywy”. Celem wydarzenia, które odbędzie się 18 grudnia br., jest prezentacja dokonań, wymiana doświadczeń i wypracowanie konstruktywnych rozwiązań na poziomie ogólnopolskim i ministerialnym w celu budowania nowoczesnej edukacji w Europie. Organizatorem konferencji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (członek konsorcjum EPICUR) we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega uczelnie przed tzw. „certyfikatami jakości”, których posiadacz staje się „Uczelnią Liderów” lub prowadzi „Studia z Przyszłością”. Tekst noszący tytuł: „Uczelnie dały się nabić w tani PR” (na czołówce gazety) oraz „Uczelnie nabite w fundację” (na stronie 5), prezentuje bulwersujące praktyki, ale również przytacza szokujące wyjaśnienia niektórych uczelni, które „certyfikaty” te nabywają.

W projekcie pakietu wolności akademickiej jest prosta rzecz: wolność dla wszystkich. Jeśli wolność uzurpuje sobie tylko strona lewicowo-liberalna, to cóż to za wolność? - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, została członkinią Rady Uczelni znakomitej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kadencję 2021-24.

Dr hab. Dominik Antonowicz został członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego. Antonowicz jest laureatem Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2018” w kategorii Research Star.  Jest to najwyższa nagroda środowiskowa w Polsce dla osób mających szczególne zasługi w umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego.

Minister Przemysław Czarnek uznał za konieczne przygotowanie Pakietu Wolności Akademickiej – projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - choć sam mówi, że przypadki ograniczania wolności akademickiej są „pojedyncze”. - W Polsce nie ma deficytu wolności akademickiej - odpowiada na to KRASP.

Przedstawiamy ofertę, która pozwala realizować udane wydarzenia edukacyjne na sprawdzonej platformie eventowej. Zaprojektowaliśmy i zrobiliśmy ją dla siebie, ale zainteresowanie uczelni - po kilkunastu przeprowadzonych przez nas wydarzeniach online - jest tak duże, że włączamy Perspektywy Virtual Platform (PVP) do naszej oferty stałych usług informacyjno-edukacyjnych dla uczelni.

W październiku studia na polskich uczelniach rozpoczęło ponad 428 tysięcy osób. Wśród kandydatów, podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszyła się informatyka.

Jarosław Olszewski będzie w 2021 roku kierował Krajową Reprezentacją Doktorantów. Jest drugim przewodniczącym w historii wywodzącym się ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt