MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Uniwersytet to są ci, którzy tworzą wiedzę przełomową i ci, którzy są pośrednikami w transferze tej wiedzy, a o randze uczelni świadczy ilu najlepszych w swoich dziedzinach, rozpoznawalnych w świecie, naukowców na niej pracuje – podkreśla prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

 • Gdybym wybierał ponownie studia, wybrałbym…
  matematykę, to najbardziej uniwersalny język komunikacji na świecie. Geodezję wybrał mi ojciec (poznaniak), bo „matematyk to nie zawód”. Ale nie żałuję ☺

 • Jako student byłem…
  jednym z wielu, choć z czasem stałem się studentem z zacięciem naukowym.

 • Dzisiejszym studentom zazdroszczę…
  wolności wyboru, np. w wyjazdach zagranicznych, którą mnie ograniczano w czasie moich studiów.

 • W funkcji rektora najtrudniejsze jest…
  pomóc każdemu, choć często decyzje podejmowane z perspektywy rektora nie są oczywiste i łatwe do zaakceptowania dla wszystkich.

 • Jako rektor najbardziej lubię…
  rozmowy ze współpracownikami, uczę się wtedy, jak słuchać, by więcej słyszeć.

 • Polskim szkołom wyższym najbardziej potrzeba…
  przystosowania się do norm światowych, a nie modyfikacji tych norm na własne potrzeby.

 • Uczelnia polska, którą najbardziej podziwiam, to…
  UNIWERSYTET… mam zdjęcie przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego z takim napisem. Bo uniwersytet to są ci, którzy tworzą wiedzę przełomową, i ci, którzy są pośrednikami w transferze tej wiedzy, a o randze uczelni świadczy, ilu najlepszych w swoich dziedzinach, rozpoznawalnych w świecie, naukowców na niej pracuje.

 • Porażka, która nauczyła mnie w życiu najwięcej…
  kariera naukowa to kariera porażek, dlatego tak cieszą sukcesy.

 • Mój największy dotychczasowy sukces to…
  zespół naukowy, który jest rozwijany przez moich wychowanków.

 • Zadanie, z którym ostatnio nie mogłem sobie poradzić, to…
  jak dobrze zorganizować na uczelni prowadzenie zamówień publicznych.

 • Pandemia nauczyła mnie…
  że planować trzeba daleko, a rozwiązywać problemy aktualne.

 • Człowiek, który otworzył mi horyzonty, to…
  mój promotor doktoratu prof. Edward Osada, gdy powiedział mi po obronie, że go już nie interesuję. Szybko zrozumiałem, że wiedział o tym, że sam sobie poradzę w życiu naukowym.

 • Moja ukryta pasja to…
  rower przez cały rok, po 2-3 godzinach jazdy mam dużo pomysłów i rozwiązań problemów.

 • Moja dewiza życiowa…
  rozwijać się przez pryzmat innych (bo każda relacja z drugim człowiekiem  może być rozwijająca i dla mnie, i dla tej drugiej osoby).

 • Ostatnio najbardziej mi się marzy…
  2-3 tygodnie wyprawy, jak co roku przed pandemią, we trzech przyjaciół z instytutu  (samochodem), tym razem do Nowej Zelandii albo Ameryki Południowej.

http://rekrutacja.upwr.edu.pl

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił wyniki Wielkopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 jako pierwszy w kraju. II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu oraz Technikum Komunikacji (ZSK) w Poznaniu to najlepsze szkoły średnie w Wielkopolsce według rankingu Perspektywy 2022.

Za nami trzynasty Koncert Noworoczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W tym roku hojność naszych gości była ogromna: fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzyma blisko 143 tys. złotych na dokończenie budowy Domu Opieki Wyręczającej.

1 stycznia 2022 roku stanowisko prorektora ds. nauki i ewaluacji objął dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. Marcina Moniuszki, wskazał gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Resort zdrowia opracuje test genetyczny identyfikujący, czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem.

Katowice będą w roku 2024 Europejskim Miastem Nauki (EMN)! Ogromne znaczenie w wyborze stolicy województwa śląskiego miał sukces Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (ŚFN) – Stowarzyszenie EuroScience, przyznające tytuł EMN, doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami organizującymi ŚFN, na czele z pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, czyli Uniwersytetem Śląskim.

Harvard University ogłosił plany dotyczące wiosennego semestru. Pomimo wzrostu liczby przypadków COVID-19 wśród członków Harvardu i w całym kraju, studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach osobiście.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski,  rektor Uniwersytetu Gdańskiego jako student potrafił połączyć naukę na kierunku ochrona środowiska z… grą na gitarze w zespole rockowym. Jako rektor najbardziej chciałby mieć trochę czasu na swoje pasje, ale na razie się na to nie zanosi…

Były rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys został nowym przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci już wzięli udział w webinarach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów firmy Dörken. Znany producent membran dachowych zapowiada kontynuację cyklu zawodowych szkoleń i zaprasza kolejne uczelnie. Wśród tematyki znajdą się m.in.: dachy zielone, retencja wody opadowej, pokrycia dachów skośnych, renowacja dachów w obiektach zabytkowych. Inicjatywa kierowana jest przede wszystkim do studentów budownictwa ogólnego, inżynierii środowiska, architektury krajobrazu czy konserwacji zabytków.

Do 2025 roku znacząco zmniejszy się lub praktycznie zniknie zapotrzebowanie na przedstawicieli pięciu popularnych dziś zawodów, prognozuje Kodilla.com. Choć obowiązki, które wykonują, zostaną przejęte przez maszyny, oni sami, zamiast skończyć na bezrobociu, staną się lepiej opłacanymi specjalistami. Bo, jak zbadali eksperci, posiadają umiejętności warte tysiące złotych. 

O dostępności wciąż mówi się za mało! A przecież bez niej wielu z nas nie będzie w stanie normalnie żyć. Czas dostrzec potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy też znajdujących się w różnych trudnych życiowych sytuacjach! Chcemy Wam pomóc zrozumieć jak ważna jest dostępność we współczesnych czasach. Stąd nasza akcja edukacyjna i konkurs uDOSTĘPniacze 2.0.  

Podziwiam moją uczelnię i jej społeczność, z którą można „przenosić góry” – mówi rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik.

Aby osiągnąć sukces, trzeba być konsekwentnym i cierpliwym – przekonuje prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

W dniach 27-28 stycznia 2022 Wrocław stanie się stolicą umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - to właśnie tam odbędzie się piętnasta doroczna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"! Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a sama konferencja będzie miała charakter hybrydowy - uczestnicy mogą wybrać formułę udziału: uczestniczyć w obradach na miejscu bądź oglądać je w transmisji online.

W pierwszym w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ERC Starting Grants zostało przyznanych 397 grantów dla najbardziej obiecujących naukowców z całego świata, w tym 8 grantów dla naukowców z polskich instytucji.

Zakończyła się pierwsza edycja Areopagu Uniwersytetów, który jest inicjatywą środowiska akademickiego czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatnia debata odbyła się 10 stycznia w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska powołała Centrum Sztucznej Inteligencji (CSI), którego dyrektorem został prof. dr hab. Krzysztof Jassem z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi najlepszym liceum, wśród techników liderem placówka Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie – to wyniki XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 w regionie Łódzkim. Na drugim miejscu, wśród liceów znalazło się tym razem Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Łodzi. Uroczystość ogłoszenia wyników zorganizowano w Pałacu Biedermanna Uniwersytetu Łódzkiego.

Komisja Europejska opublikowała nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2022 wraz z zaproszeniem do składania wniosków. Zawarte są nowe terminy oraz zasady wnioskowania!

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt