MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) stały się w Polsce popularnym sposobem podnoszenia kompetencji zawodowych kadry menadżerskiej. Pozwalają na szybkie uzupełnienie aktualnej wiedzy kierunkowej oraz nabycie kluczowych umiejętności zarządczych. Teraz są one także bardziej dostępne – dyplom MBA można zdobyć bez konieczności poświęcania weekendów na zjazdy i dojazd na uczelnię. Jak?

Doświadczenia studentów zagranicznych z dyskryminacją i rasizmem podczas epidemii koronawirusa, szczególnie studentów z Chin lub krajów Azji Wschodniej, pokazały, że problem narasta. Uczelnie na całym świecie zostały wezwane do walki zwłaszcza z rosnącą sinofobią.

Część zajęć na uczelniach medycznych z czerwonej strefy może odbywać się stacjonarnie - wynika z rozporządzenia ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w zw. z COVID-19. Chodzi o zajęcia, które nie mogą być prowadzone zdalnie i kształcenie na ostatnim roku studiów.

Wielka Brytania ma zaostrzyć przepisy dotyczące wyboru przedmiotów na studiach przez zagranicznych studentów. Rozporządzenie ma za zadanie zapobiec kradzieży własności intelektualnej przez chińskich studentów. Lista przedmiotów ma zostać poszerzona o obszary związane między innymi z cyberbezpieczeństwem i przemysłem lotniczym.

Kanada otworzyła swoje granice dla studentów zagranicznych, jednak po wjeździe do kraju będą oni musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Obecnie uniwersytety opracowują jej procedury. Będą one musiały zostać zatwierdzone przez władze prowincji oraz federalne.

Badania dotyczące jakości życia i nauki, przeprowadzone wśród obcokrajowców na czeskich uniwersytetach, wykazały, że większość z nich, bo aż 90%, jest zadowolona z ogólnych warunków studiów. Według statystyk SIMS od 2000 roku liczba studentów zagranicznych w Czechach stale rośnie.

Facebook, NASK i UNICEF Polska ruszają z projektem edukacyjnym „Przystań w Sieci” skierowanym do nauczycieli i uczniów w całym kraju. Jego celem jest dotarcie do 2000 nauczycieli i 40 000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (młodzież w wieku 13-19 lat) w Polsce.

Resort nauki prognozuje spadek liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach z powodu pandemii koronawirusa, zastrzega jednak, że trudno oszacować skalę problemu. Zdaniem Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pełne dane dotyczące ich rekrutacji możemy poznać dopiero w grudniu.

W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu.

W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu szefa resortu nauki.

Przemysław Czarnek został zaprzysiężony na stanowisko ministra edukacji i nauki. Rocznik 1977, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych związanym z KUL. W latach 2015-2019 był wojewodą lubelskim. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat poselski. To jego pierwsza kadencja w parlamencie.

Wydarzenie #StudenciDlaZdrowia skupia się na pomocy studentom w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego w dobrej kondycji w czasie pandemii. Planowane są m.in. spotkania online ze specjalistami ze świata fitnessu oraz bezpłatne porady psychologiczne.

Rusza konkurs, którego celem jest znalezienie rozwiązania problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Masz dość kolejek, strajków, ciągłego braku finansów? Chcesz pokazać rządzącym, jak usprawnić  system opieki zdrowotnej w naszym kraju? Weź udział w konkursie „FutureProofing Healthcare – w poszukiwaniu wzorców systemu ochrony zdrowia”. Zaproponuj rozwiązanie dla Polski i zgarnij atrakcyjne nagrody.

Artykuł rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały, to 15 proc. mojego doktoratu. To jest wprost przepisane przez Gwizdałę – powiedział w rozmowie z PAP wykładowca Politechniki Gdańskiej Błażej Kochański, którego pracę doktorską recenzował były już rektor UG. Prokuratura na razie nie widzi podstaw do wszczęcia śledztwa.

W związku ze szczególną sytuacją epidemiczną w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomina wszystkim członkom społeczności akademickiej  obowiązujące „Zasady odbywania kwarantanny i izolacji”. Warto się z nimi zapoznać – na wszelki wypadek…

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został jednomyślnie wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych. 

Konferencja IREG 2020 - University rankings in the time of uncertainty, która odbędzie się 20 i 21 października, będzie jedynym tego rodzaju forum. Po raz pierwszy od 6 lat na tym głównym międzynarodowym spotkaniu na temat rankingów, reprezentowane będą WSZYSTKIE najważniejsze organizacje rankingowe na świecie. Wystąpi 30 czołowych rankerów z całego świata, a także międzynarodowi eksperci od szkolnictwa wyższego.

Ruszyła nowa edycja Shesnnovation Academy - programu startupowego dla kobiet w nowych technologiach i nauce. Celem programu jest wsparcie przedsiębiorczych kobiet na drodze do założenia własnej innowacyjnej firmy. Zgłoszenia zbieramy do 30 października.

Na głównych stronach Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej można codziennie sprawdzić aktualny „Status zabezpieczeń COVID-1” na tych uczelniach zaprezentowany w czytelny, zrozumiały i genialnie prosty sposób! Cztery zdefiniowane precyzyjnie poziomy zagrożeń, cztery kolory (zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony) – i każdy na uczelni wie co ma robić – lub czego mu robić nie wolno! Wprowadzenie tego systemu jest pomysłem rektora prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego, który zainspirowany został po części systemem zagrożenia lawinowego w górach (Magnificencja jest pasjonatem turystyki górskiej), a częściowo poziomami zagrożenia epidemicznego wprowadzonymi w Oxfordzie.

Głównym problemem w nauczaniu zdalnym może być niska motywacja do nauki - uważa dr Marta Znajmiecka-Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczycielom akademickim rekomenduje pracę przy włączonych kamerach, zamianę prac semestralnych na mniejsze projekty o ściśle wyznaczonym terminie złożenia i nagradzanie aktywności studentów podczas zajęć online.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt