MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Jak e-nauczanie zmieniło życie wykładowców? Dr hab. Rafał Mrówka, profesor Katedry Teorii Zarządzania i kierownik programu Executive MBA Szkoły Głównej Handlowej opowiada, jak wygląda dzień belfra i co najbardziej docenia w zajęciach online.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-jacek-popiel-306-rektorem-najstarszej-uczelni-w-polsce

12 maja w dniu święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli w 656. rocznicę jego założenia został wybrany 306. rektor uczelni. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów składające się z 227 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty.

Czytaj więcej »

Książeczka jest rzeczywiście ekonomiczna (55 stron), można ją swobodnie włożyć do kieszeni, a autorka – Tamara Chorążyczewska – od lat związana z Centrum Promocji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przekonuje, że to raczej żart niż poważna literatura, choć niektórzy bohaterowie są wzorowani na... konkretnych pracownikach uczelni. Na razie tomiku nie kupimy w uczelnianej księgarni, ale posłuchamy w formie audiobooka.

Do 10 maja wybrano rektorów zaledwie w 28 uczelniach akademickich (na 108) oraz w 11 uczelniach zawodowych (na 33) – czyli w niecałych 30 proc. uczelni publicznych.

Uczelnie niepubliczne musiały nie tylko błyskawicznie przejść na kształcenie zdalne, ale także zmierzyć się z wieloma innymi nieoczekiwanymi problemami spowodowanymi przez pandemię. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że nie pozostawi ich samych sobie.

Ponad 30 propozycji wspólnej pracy zdalnej zorganizował dla swoich stypendystów Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Stowarzyszenie działa od niemal 40 lat i zwykle w ciągu roku szkolnego organizuje dla pięciuset swoich stypendystów kilkadziesiąt różnorodnych spotkań: obozy naukowe, specjalistyczne warsztaty w najlepszych polskich laboratoriach, koncerty i wystawy, wyjazdy zagraniczne. Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 zastały stowarzyszenie w trakcie przygotowań do największego dorocznego wydarzenia – „wielodyscyplinarnego obozu naukowego KFnrD w Serocku, który był zaplanowany na przełom kwietnia i maja. Obóz niestety nie mógł się odbyć, odwołano też szereg warsztatów, koncertów i innych wydarzeń.

Tak jak słynna tablica amerykańskiego uniwersytetu Johns Hopkins daje obraz liczby zakażeń i zgonów powodowanych pandemią, tak tablica prowadzona przez Instytut Roberta Kocha (Robert Koch-Institut) pokazuje przebieg pandemii w Niemczech. Niemiecki instytut jak chyba żadna inna instytucja na świecie, ma po temu historyczny tytuł.

Kolejny „Dzień Europy” skłonił mnie do refleksji o roli Europy w moim naukowym życiu. Takie doświadczenia są typowe dla mojego pokolenia, ale pewnie nie do końca są zrozumiałe dla młodszych, dlatego warto je, choćby w kronikarski sposób, przywołać.

We Włoszech, kraju szczególnie boleśnie doświadczonym COVID-19, również szkolnictwo wyższe płaci bardzo wysoką cenę za pandemię. Szkoły pozostaną zamknięte aż do września, natomiast uczelnie, które zostały zamknięte pośpiesznie jednocześnie ze szkołami w marcu – według zapowiedzi Gaetano Manfredi, ministra ds. uniwersytetów i badań – powinny zostać otwarte kilka miesięcy przed szkołami. Minister, zastrzegając, że wszystko zależy od tego, czy sytuacja się ustabilizuje, przewiduje, że włoskie uczelnie zaczną być otwierane na początku lub w połowie lipca a sesje egzaminacyjne będą prowadzone w normalnym trybie a nie, jak teraz, zdalnie.

Epidemia COVID-19 wywołuje lęk i niepewność. Te zrozumiałe uczucia u części społeczeństwa przerodziły się jednak w niebezpieczną wrogość, przejawiającą się w aktach przemocy wobec pracowników służby zdrowia czy w dyskryminacji, wykluczeniu, a nawet linczu społecznym wymierzonym w zakażonych oraz osoby objęte kwarantanną. O wysokiej szkodliwości zjawiska tzw. „Koronahejtu” oraz jego skutkach rozmawiać będą m.in. psycholog Maria Rotkiel i aktor Maciej Stuhr - goście debaty “Epidemia hejtu. Jak sobie radzić z mową nienawiści?”, już 14 maja br., o godzinie 20:00, podczas transmisji na żywo. Zapraszamy serdecznie.

Mając na uwadze informacje o przesunięciu egzaminów maturalnych, informujemy że Wojskowa Akademia Techniczna wprowadzi także zmiany organizacyjne w procesie rekrutacji na studia wojskowe oraz cywilne. - Wojskowa Akademia Techniczna

Dr Grażyna Żebrowska pokieruje Narodową Agencja Wymiany Akademickiej. Nominację na stanowisko dyrektora agencji wręczył jej w piątek szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Do tej pory Żebrowska kierowała Departamentem Współpracy Międzynarodowej w MNiSW.

Fundacja Adamed ufundowała 1000 godzin bezpłatnych, indywidualnych lekcji online dla uczniów, których rodzice zaangażowani są w walkę z koronawirusem i jego skutkami. Uczniowie będą mogli skorzystać z pomocy prawie 600 nauczycieli i korepetytorów poprzez platformę Nauczeni.pl.

Wywołane pandemią spowolnienie gospodarcze szerokim echem odbija się na kondycji polskiego rynku pracy. Te firmy, które chcą utrzymać się swoje cash-flow coraz częściej zmuszane są bowiem do redukcji płac i zatrudnienia, a tym samym szukania alternatywnych sposobów na pozyskiwanie zasobów niezbędnych do realizacji zleceń. Dlatego w dobie COVID-19 znaczenia nabiera kontrakting, z którego dziś z sukcesem korzystają międzynarodowi giganci.

W związku z przesunięciem terminów tegorocznych matur na Uniwersytecie Gdańskim przygotowane zostały nowe terminy rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 oraz elektroniczny system składania dokumentów. Rekrutacja zostanie przesunięta na sierpień. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Arnold Kłonczyński skierował do maturzystów list ze słowami wsparcia i informacjami nt. tegorocznej rekrutacji.

Dla gospodarki najlepszą drogą wyjścia z sytuacji kryzysowych jest mądre inwestowanie. A jedną z lepszych i mądrzejszych inwestycji jest inwestowanie w kapitał intelektualny, w naukę - powiedział w rozmowie z PAP minister nauki Wojciech Murdzek.

Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich potencjał.

Od 4 maja w Akademii Leona Koźmińskiego można rejestrować się online na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie prowadzone w języku polskim. Rekrutacja na kierunki w języku angielskim trwa zaś już od początku lutego. Dla olimpijczyków oraz najlepszych kandydatów uczelnia przewidziała stypendia.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej podała informację, że w ostatnich dwóch miesiącach wpłynęło 92 tys. wniosków dot. zawieszenia i likwidacji firm. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej wspiera przedsiębiorców i środowisko biznesowe dzieląc się wraz z kadrą wykładowców wiedzą ekspercką, zaprasza na otwarty wykład motywacyjny prof. Olafa Żylicza, psychologa biznesu, trenera i coacha, pt. „Siła przetrwania czyli o antykruchości w trudnym czasie. Nie tylko dla firm". Spotkanie online odbędzie się 6 maja i zostanie uzupełnione omówieniem działania firm – rodzimych, które są „antykruche” i modelowo radzą sobie z dostosowaniem się do trudnej, otaczającej nas rzeczywistości.

W bardzo krótkim czasie, dzięki profesjonalnemu podejściu kadry naukowej i administracyjnej Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu, a także dostępności najnowszych technologii, udało się zorganizować zajęcia on-line dla studentów. Ale nie tylko...

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt