MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pierwsze w Gdańsku Centrum testowe COVID-19 drive-thru, w którym można wykonać badanie w kierunku koronawirusa nie wychodząc z samochodu, rozpoczęło swoją działalność. Projekt koordynuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wojewoda pomorski.

Koronawirus uderzył potężnie w szkolnictwo wyższe w Indiach: zamknięto tysiąc (!) uczelni, a ponad 37 mln studentów odesłano do domu.

Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej to efekt edukacyjnej pasji oraz potrzeby stworzenia w Muzeum Narodowym w Warszawie miejsca spotkania szkoły i muzeum, uczniów, nauczycieli i edukatorów.

W kolejce dostępu do najszybszego w Polsce superkomputera – Prometheusa – najwyższy priorytet otrzymały granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wywoływaną przez niego chorobą COVID-19. W ten sposób pierwszeństwo otrzymały zespoły naukowców zajmujących się m.in. badaniem przeciwciał obecnych w czasie zakażenia, cząsteczek wykazujących potencjalne działanie hamujące infekcję oraz możliwości rozwoju szczepionek.

Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej oraz Katedra Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika –– ogłosiły konkurs pt. „Życie codzienne w czasach koronawirusa”. Aby wziąć w nim udział, musisz do 30 czerwca przesłać e-mailem bądź pocztą tradycyjną swoje zapiski dotyczące tego, jak w czasie pandemii wygląda Twoje życie, co się w nim zmieniło, jeśli chodzi o sytuację finansową i rodzinną, otrzymywane wsparcie (np. od instytucji publicznych) oraz samopoczucie.

Project Management Challenge to unikalny konkurs skierowany do studentów z całej Polski, chcących sprawdzić swoje umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Podejście projektowe jest coraz bardziej istotne w obecnych czasach, dlatego Project Management Challenge wychodzi naprzeciw potrzebie rozpowszechniania wiedzy poprzez praktykę.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-jerzy-p-gwizdala-ponownie-rektorem-uniwersytetu-gdanskiego

Prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, obecny rektor Uniwersytetu Gdańskiego, ponownie został wybrany na to stanowisko. W tajnym głosowaniu wzięło udział 68 elektorów. Rektor-elekt uzyskał poparcie 59 osób, jego kontrkandydat, obecny prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. UG dra hab. Arnolda Kłonczyński uzyskał 9 głosów.  Wybory odbyły się 27 kwietnia w formie wideokonferencji. Zastosowane technologie informatyczne umożliwiły zachowanie tajności głosowania.

Nie da się uścisnąć ręki promotora, a całe spotkanie jest nagrywane - wszystko inne pozostaje bez zmian. Tak w czasach pandemii wyglądają obrony prac dyplomowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamia nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R. Wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, już od 22 kwietnia mogą starać się o dofinansowanie projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Łącznie do rozdysponowania jest co najmniej 100 mln zł.

Young Tech Festival organizowany 24 kwietnia 2020 r. jest już piątą edycją corocznej konferencji IT zainicjowanej we współpracy z firmą Microsoft oraz prowadzonej przez młodych ludzi sukcesu dla młodszych entuzjastów nowych technologii.

Rozwijanie kompetencji z digitalmarketingu można rozpocząć już w trakcie nauki w szkole wyższej. Między innymi z myślą o studentach, którzy chcą udokumentować swoją wiedzę nie tylko dyplomem uczelni, ale i również certyfikatem potwierdzającego podstawową wiedzę z e-marketingu powstał DIMAQ Basic.

Co roku wiosną Kierunek Aktorstwo Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie organizuje Dobry Wieczór w AT – cykl prezentacji wybranych pokazów egzaminacyjnych studentów I, II i III roku, który połączony jest z Dniem Otwartym Kierunku. Tak miało być i tym razem, ale niestety wirus pokrzyżował nam plany.

Spotkania z nim należały do tych oczekiwanych, ujmował  życzliwością, umiejętnością bycia „tu i teraz”, pogodnym nastawieniem do życia i ludzi, poczuciem humoru. A przy tym był wybitnym naukowcem i dydaktykiem, a także utalentowanym organizatorem życia akademickiego i naukowego w „swoim” Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, z którym był związany od czasów studiów, i w skali ogólnopolskiej. Prof. dr hab. Stanisław Chwirot zmarł 21 kwietnia 2020 r. w wieku 69 lat.

Blisko dwa tysiące maturzystek i maturzystów z całej Polski 23 kwietnia wzięło udział w wirtualnym Dniu Otwartym na politechnikach i wydziałach ścisłych. Wydarzenie na platformie Hopin zostało przygotowane w ciągu kilku tygodni przez zespół Perspektywy Women in Tech gdy okazało się, że tradycyjnych dni otwartych nie da się przeprowadzić z powodu epidemii.

Władze Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie już 7 kwietnia 2020 r. zdecydowały o wprowadzeniu nauki zdalnej do końca semestru letniego w roku akademickim 2019/2020. O komentarz poprosiliśmy dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. UR, prorektora ds. dydaktycznych i studenckich.

Na ponad miesiąc przed planowanym terminem, podano datę rozpoczęcia tegorocznego egzaminu maturalnego: 8 czerwca. Części ustnej w tym roku nie będzie i słusznie, bo w rekrutacji nie była brana pod uwagę.

Do końca maja poznamy kolejnych rektorów wybranych na kadencję 2020-2024. Podajemy terminy, uczelnie i kandydatów.

Szukając rozwiązań zwykle odwołujemy się  do doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów albo przyglądamy się, jak z problemem radzą sobie Amerykanie. Warto jednak czasem spojrzeć w innym kierunku. Poza polityką i wakacjami rzadko interesujemy się tym, co dzieje się w Turcji, tymczasem…

Egzamin maturalny to nie tylko kwestia rekrutacji na studia, choć dla uczelni jest to oczywiście bardzo ważne. Matura jest bowiem jednakową dla wszystkich, sprawiedliwą miarą poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia studiów, zapewniającą zarówno porównywalność wyników w skali kraju, jak i dostateczną rozdzielczość, niezbędną w rekrutacji na oblegane kierunki studiów

Jak wynika z najnowszego raportu Moody's Investors Services wybuch epidemii wpłynie negatywnie na szkolnictwo wyższe w przyszłym roku akademickim, ponieważ uniwersytety na całym świecie borykają się z niższym popytem studentów i utratą dochodów. ​​Szczególnie narażone będą uczelnie, w których zmniejszono finansowanie rządowe.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!