MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w debacie online, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek – 30 marca. Wirtualne, otwarte spotkanie jest adresowane do wyższej kadry zarządzającej. Udział w nim potwierdzili wybitni eksperci – wykładowcy Szkoły: Jacek Santorski, prof. Witold Orłowski i Sebastian Burgemejster.

Nauka przez internet od jutra obejmie aż 4,6 mln uczniów. Jednym z rekomendowanych narzędzi do nauki zdalnej jest polska platforma stworzona przez Jerzego Czepiela, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prawie we wszystkich województwach harcerki i harcerze zaczęli szyć maseczki, aby wesprzeć szpitale i inne placówki, które potrzebują takiego wsparcia.

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. i obchodzone corocznie 22 marca. W tym roku hasłem przewodnim święta było „Woda a zmiany klimatu”. Tak samo zatytułowany jest najnowszy raport ONZ, udostępniony w internecie 22 marca (znaleźć go można na stronie UNESCO). To najważniejszy dokument o stanie zasobów wodnych świata.

W związku z zaleceniami administracji rządowej budynek Muzeum Śląskiego jest nieczynny dla zwiedzających, ale nie oznacza to, że nie można zobaczyć muzealnej kolekcji. Można ją nawet… pokolorować. Do skorzystania z takiej propozycji obcowania ze sztuką zachęca na swoich stronach śląska instytucja.

Najbliższe tygodnie będą wyzwaniem dla uczniów. Adamed odpowiada na tę potrzebę i udostępnia grę naukową online. Na stronie adamedsmartup.pl od poniedziałku 23 marca uczniowie, pozostając w domu, mogą połączyć naukę z odrobiną rozrywki.

Ostatnio w mediach społecznościowych słynny stał się już mem z informacją o tym, że Isaac Newton studiował w czasie, gdy w Europie szalała epidemia dżumy, i kiedy w 1665 roku Uniwersytet w Cambridge zawiesił zajęcia, 23-letni wówczas naukowiec pracował w domu rodzinnym nad rachunkiem różniczkowym i całkowym, a także nad optyką i grawitacją. To był początek odkryć, o których dzisiaj uczymy się w szkołach.

Zawieszenie funkcjonowania uczelni przedłużamy analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Resort przypomina o obowiązku prowadzenia zajęć online.

Nowoczesne metody obliczeniowe pozwalają na znaczne przyspieszenie badań pozwalających poznać strukturę i funkcję białek - również wirusowych, a w efekcie służą jako pomoc w zaprojektowaniu skutecznych leków czy szczepionek. Naukowcy z grupy badawczej Tunneling Group, działającej przy Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, wykorzystując symulacje dynamiki molekularnej i autorskie oprogramowanie, dogłębnie poznali strukturę głównej proteazy wirusa SARS-CoV-2, enzymu, który jest jednym z kluczowych enzymów w cyklu życiowym wirusa.

Egzaminy międzynarodowej matury zostały odwołane. Uczniowie otrzymają stopnie na podstawie dotąd przesłanych materiałów oraz przewidywanych ocen z przedmiotu. Część egzaminów będzie przeprowadzona online. Taką decyzję ogłosiła w poniedziałek International Baccalaureate Organization.

Jakie aktywności zaproponować uczniom, kiedy szkoły są zamknięte? Zajrzyj na Facebook oraz do cyfrowych zasobów Centrum Nauki Kopernik i zainspiruj się!

Akademia Leona Koźmińskiego realizuje już blisko 50% wszystkich zaplanowanych zajęć w trybie ONLINE. W czasie izolacji domowej spowodowanej pandemią koronawirusa uczelnia z dnia na dzień przeszła na zdalne kształcenie, z którego skorzystała już większość studentów.

Zgodnie z danymi UNESCO z 17 marca już prawie miliard osób na całym świecie pozostaje bez dostępu do ciągłej edukacji w związku z pandemią choroby COVID-19. To rekordowa liczba dzieci i młodzieży, które nie uczęszczają na zajęcia dydaktyczne z powodu zarządzonego odgórnie zamknięcia przedszkoli, szkół i uczelni. Dlatego działająca w ramach UNESCO Światowa Sieć Miast Uczących Się (ang. UNESCO Global Network of Learning Cities – GNLC) organizuje dla swoich członków dwa seminaria internetowe (19 marca i 24 marca) via Skype w celu wymiany rozwiązań, omówienia planów awaryjnych i dzielenia się doświadczeniami związanymi z nauczaniem na odległośćMiasta niebędące członkami są również zaproszone do dołączania do wydarzeń online, dzielenia się doświadczeniami i uczenia się od innych miast. Seminaria będą się odbywać w języku angielskim. 

Zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, które pomogą przygotować się do egzaminu ósmoklasisty (kiedykolwiek się on odbędzie), publikuje od 16 do 25 marca, w dni powszednie, Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne. Codziennie około 9 rano pojawiają się tam zestawy zadań, które można wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Około godziny 15 na tych samych stronach można znaleźć ich rozwiązania.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/

W uczelniach publicznych trwają wybory rektorów na kadencję 2020-2024. W większości uczelni tzw. czynności wyborcze już są zaawansowane – pojawiają się kandydaci na rektora, kolegia elektorów wyłaniają swoich kandydatów w głosowaniu indykacyjnym, senaty uczelni opiniują kandydatów, znamy pierwszych rektorów-elektów. Zainteresowanych przebiegiem tegorocznych wyborów rektorów w polskich uniwersytetach, politechnikach i akademiach publicznych zapraszamy do lektury specjalnego serwisu Wybory rektorów 2020 dostępnego pod adresem: perspektywy.pl/rektorzy, który uruchomiliśmy, podobnie jak w poprzednich kadencjach.

Jeszcze przez 3 tygodnie masz szansę dołączyć do wyjątkowej społeczności Liderów Biznesu! Do 5. kwietnia trwa rekrutacja do jubileuszowej – dwutygodniowej, bezpłatnej szkoły letniej wypełnionej intensywnym kursem wiedzy ze świata finansów.

Ty to masz mózg! Prace badawcze nad mózgiem na Politechnice Śląskiej. Światowy Tydzień Mózgu każdego roku kieruje uwagę opinii społecznej na tytułowy, niezwykle istotny organ, centrum dowodzenia i „źródło inwencji twórczej”. Badacze z Politechniki Śląskiej patrzą na to zagadnienie wieloobszarowo – nie tyle w kontekście pogłębiania wiedzy o jego działaniu, ale także w zakresie jego znaczenia w innych dziedzinach wiedzy, np. w medycynie i edukacji.

14 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym na początku marca przez brytyjską agencję QS Quacquarelli Symonds. Nasze uczelnie, które znajdują się w 26 spośród 48 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”), polepszyły znacząco swoje pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest ich w rankingu o trzy więcej i są obecne w większej liczbie dyscyplin.

Szpital Uniwersytecki (SU) w Krakowie rusza z akcją społeczną #grunwald2020. Aby bitwa z koronawirusem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem, jak ta pod Grunwaldem, SU zwraca się z prośbą do mieszkańców, by zapewnili szpitalnym rycerzom przyłbice! 

W XI edycji konkursu Bizneswoman Roku organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką w kategoriach otwartych i zamkniętych zostało nominowanych 735 osób. We wtorek, 17 marca, dowiedzieliśmy się, kogo Jury nagrodziło w kategoriach zamkniętych: Female Champion of Change, Male Champion of Change, Nauka i Biznes, a także w nowej kategorii Organizacja Przyjazna Rodzicom.  

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!