MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce. Z danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) wynika, że zaszczepiło się aż 89 proc. nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia i realizujących działalność badawczą.

W Poznaniu została zainaugurowana Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny (PIT). W skład instytutów weszło pięć podmiotów funkcjonujących do końca 2021 roku w ramach Łukasiewicza.

Wśród studentów pierwszego roku  znalazło się 195 tegorocznych absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego Marynarki Wojennej RP w Gdyni (na 205 osób, które skończyły tę szkołę w 2021 r.). Co piąty absolwent gdyńskiej Trójki wybrał studia poza Polską.

– Z badań wynika, że problem uzależnienia od uczenia się staje się coraz powszechniejszy i dotyka już blisko 15 procent wszystkich uczących się – mówi dr Paweł Atroszko, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego. I alarmuje: to prowadzi do ostatecznej klęski systemu edukacji, który sam niszczy osoby najbardziej zmotywowane, by sprostać zasadom narzucanym przez ten system.

Dokument przewiduje zapewnienie równości, zgodnie z zasadami zawartymi w Europejskiej Karcie Naukowca i jest wynikiem starań władz uczelni o zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych.

Uniwersytet Warszawski został członkiem EOSC Association, stowarzyszenia instytucji naukowych zaangażowanych w opracowanie i realizację strategii rozwoju European Open Science Cloud (EOSC).

Na początku roku dowiedzieliśmy się, że angielska spółka THE, znana zarówno jako wydawca magazynu Times Higher Education o szkolnictwie wyższym, ale także z międzynarodowych rankingów uniwersyteckich THE World University Rankings, zakupiła amerykańskie wydawnictwo Inside Higher Education. Transakcja zasługuje na uwagę nie ze względu na jej wymiar finansowy, ale dlatego, że może ona mieć wpływ na globalny rynek informacji o szkolnictwie wyższym i rankingach akademickich.

Już w najbliższą sobotę naukowcy UPWr wraz z chiropterologami z całej Europy będą liczyli nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. To ważne badania. Nietoperze to bowiem barometr zmian klimatu.

Nareszcie! Wiemy, które szkoły średnie znalazły się w czołówce Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022, przygotowanego już po raz dwudziesty czwarty przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Ogólnopolska Gala Rankingu odbyła się w środę 12 stycznia w południe w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Politechnika Białostocka ogłosiła wyniki Podlaskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. Pierwsze miejsce w województwie podlaskim ponownie zajęły II LO w Białymstoku oraz białostockie Technikum Elektryczne. W najnowszym rankingu na podium znalazło się też Technikum nr 1 w Zambrowie.

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce: zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum). Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty czwarty.

W dniu 22 grudnia 2021 roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) prof. n. med. dr hab. Bohdan Maruszewski został uhonorowany najwyższą godnością akademicką – tytułem doktora honoris causa.

11 stycznia  - dzień przed ogólnopolską galą – będzie już wiadomo, które licea i technika z Wielkopolski okazały się najlepsze w kraju w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. Przedstawiciele najlepszych szkół wezmą udział w uroczystości na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dni Otwarte SGGW 21-22.01.2022 r. odbędą się wyłącznie w wersji on-line.

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Pacjentów chorych na nowotwory krwi. W wyniku akcji aż 425 nowych osób dołączyło do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS, co spowodowało, że spośród 65 uczelni, które wzięły udział w tegorocznej edycji akcji, WUM znalazł się na 1. miejscu pod względem liczby zarejestrowanych osób.

Z radością informujemy, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął projekt „Biologia i Chemia po akademicku”, w ramach którego zapraszamy uczniów szkół średnich, w szczególności klas biologiczno-chemicznych, medycznych i pokrewnych, na zajęcia praktyczne oraz konsultacje w zakresie biologii i chemii. Na każde zajęcia uczniowie rejestrują się indywidualnie. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki- Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu. 

Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Współpraca władz samorządowych i środowiska akademickiego przy organizacji wydarzeń, w tym Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, została doceniona przez organizację EuroScience ze Strasburga. Podczas konferencji prasowej 22 grudnia 2021 roku 7 szkół wyższych z regionu śląskiego podpisało umowę o powołaniu konsorcjum śląskich uczelni EMN Katowice 2024.

Na Politechnice Białostockiej działa laboratorium OMiLAB. Dla studentów oraz pracowników przedsiębiorstw Przemysłu 4.0 to szansa na przygotowanie się do wyzwań zmieniającego się rynku pracy.

Laboratorium Psychofizjologii Języka i Afektu, w skrócie PoLA, to nowe miejsce na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzone tam badania mają na celu między innymi zrozumienie, w jaki sposób komunikujemy emocje, kiedy mówimy różnymi językami, kiedy podejmujemy decyzje oraz kiedy myślimy kreatywnie.

22 grudnia transport darów z Politechniki Białostockiej dotarł do Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach Królewskich. Wszystkie dzieci i pracownicy polskiej szkoły na Litwie otrzymali upominki, część obdarowanych – wymarzone prezenty – pościel, koce, ciepłe buty i odzież. Łącznie aż 114 młodszych i starszych Polaków.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt