MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nową edycję konkursu Small Grant Scheme. Na wsparcie projektów badawczych realizowanych przez kobiety w obszarze nauk technicznych czeka 5 mln euro.

25 września w siedzibie Fundacji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady FNP kadencji 2020-2024, która rozpoczęła się 1 września br., po zakończeniu kadencji Rady przypadającej na lata 2016-2020. Posiedzenie poprzedziło uroczyste spotkanie członków Rady ustępującej i rozpoczynającej się kadencji, w którym wzięła również udział dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Liczba studentów na wiodących polskich uczelniach niepublicznych - wbrew wcześniejszym obawom ich władz - utrzymuje się na podobnym poziomie. Niektóre uczelnie odnotowały nawet większe zainteresowanie w czasie obecnej rekrutacji niż w latach poprzednich.

Podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zajęcia na studiach mogą być prowadzone zdalnie nawet, jeśli nie przewidziano tego w programie studiów - przewiduje rozporządzenie resortu nauki.

Inauguracja roku akademickiego ma swoją historyczną wartość i znaczenie - tymi słowami prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślił ważność uroczystości rozpoczynającej rok akademicki 2020/2021. Ze względu na sytuację epidemiczną w ceremonii, która odbyła się 6 października 2020 r., udział osobisty wzięła ograniczona do minimum liczba członków wspólnoty akademickiej: prorektorzy, dziekani i członkowie Senatu, natomiast pozostałe osoby mogły uczestniczyć w inauguracji poprzez transmisję online.

Inauguracja roku akademickiego ma swoją historyczną wartość i znaczenie, tymi słowami prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślił ważność uroczystości rozpoczynającej rok akademicki 2020/2021. Ze względu na sytuację epidemiczną panującą w kraju w ceremonii, która odbyła się 6 października 2020 r., udział osobisty wzięła ograniczona do minimum liczba członków wspólnoty akademickiej –  Prorektorzy, Dziekani i członkowie Senatu, natomiast pozostałe osoby mogły uczestniczyć w Inauguracji poprzez transmisję online.

Aby przeciwdziałać rosnącemu wykluczeniu osób młodych na rynku pracy Grupa Santander stworzyła globalną inicjatywę stypendialną #ZainwestujWSiebie. Za pośrednictwem Santander Universidades zrealizowanych zostanie siedem programów dla niemal 2 tys. studentów i młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową.

TopMinds to program mentoringowy, który otwiera młodym, polskim naukowcom drzwi do międzynarodowej kariery. Zapraszamy do niego studentów i doktorantów wyróżniających się na polu naukowym, pełnych pasji i ambicji, stawiających nie tylko na sukces w środowisku akademickim, ale też nieustanny rozwój. 

Dziś na Politechnice Świętokrzyskiej odbędą się pierwsze zajęcia na nowym kierunku – Teleinformatyce. Poza wiedzą z zakresu programowania, projektowania i zarządzania sieciami, cyberbezpieczeństwa czy tworzenia aplikacji mobilnych studenci zdobędą również umiejętności miękkie i odbędą aż 6-miesięczne praktyki, które pomogą im przygotować się do pracy w branżach IT oraz ICT.

Fot. Inauguracja na Uniwersytecie Warszawskim
Nowy rok akademicki jest wyzwaniem dla wszystkich uczelni w Polsce, ale dla dziesiątki uczelni, które zwyciężyły  w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza jest to wyzwanie szczególnie, gdyż od tego, jak wystartują w tym pierwszym roku wdrażania IDUB zależy w istocie, które z nich przyznany awansem tytuł „uczelni badawczej” obronią. Dlatego warto zapoznać się, o czym mówili podczas inauguracji ich rektorzy.

Chciałbym, żeby to wszystko co zostało zawarte w wielkiej reformie - Konstytucji dla Nauki - Ustawie 2,0 było nie tylko kontynuowane, ale rozwijane; jest dużo rzeczy do podjęcia, do zrobienia - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Trzeba zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela – powiedział PAP kandydat na ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił też, że postawy niezgodne z polskim prawem, w tym podważające wartości chrześcijańskie, spotkają się z jego sprzeciwem.

Quod felix, faustum fortunatumque sit (oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne).Startujemy do nowego roku akademickiego w maskach, w dystansie lub zdalnie. Po raz pierwszy też, bez wiedzy o dokładnej liczbie studentów, bo ze względu na przesunięcie egzaminu maturalnego, na wielu uczelniach wciąż trwa rekrutacja. Początek kadencji nowych rektorów upływa pod znakiem pandemicznych ograniczeń i dużej niepewności.

Prof. dr hab. Jan Szmidt, były rektor Politechniki Warszawskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie. Uroczystego wręczenia odznaczenia dokonał Prezydent RP, Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego 2020/21, która odbyła się w gmachu Politechniki Warszawskiej 1 października br.

29 września 2020 r. odbyło się posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem prorektorów UG oraz przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW). Celem posiedzenia Rady było omówienie aktualnej sytuacji uczelni, związanej z rozpoczęciem roku akademickiego 2020/2021 oraz ustalenie harmonogramu działań zmierzających do jak najszybszego wyboru nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Udany wybór ścieżki zawodowej to sztuka dostosowania własnych pasji do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Dlatego tak ważny jest wybór kierunku studiów, który pozwoli połączyć pasję ze zdobywaniem kompetencji potrzebnych w późniejszym życiu zawodowym – tłumaczył rektor Politechniki Łódzkiej. Dodał też, że Salon Maturzystów to wyjątkowa okazja, by poznać możliwości oferowane przez polskie uczelnie.

Udział w Salonie Maturzystów da Wam szansę wstąpienia w poczet studentów naszej, ale i innych wielkopolskich uczelni – mówił rektor Politechniki Poznańskiej. – Politechnika Poznańska daje bardzo ciekawe możliwości studiowania, pewną dywersyfikację kierunków studiów, a także zapewnia atrakcje związane z życiem studenckim.

– Wśród najważniejszych rzeczy, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze uczelni, jest m.in. to, jacy są studenci danej szkoły wyższej, czy tworzą oni grupę osób, z których można być dumnym, których chce się naśladować – przekonywał rektor Politechniki Wrocławskiej.

Rektor zaczął swoje wystąpienie od przekonywania maturzystów, że tylko wybór kierunku kształcenia zgodnego z indywidualnymi zainteresowaniami może sprawić, że studia będą dla człowieka okresem, przez który przejdzie z radością i bez zbytniego wysiłku. – Zachęcam Was do tego, żebyście szukali uczelni i kierunku studiów jak najbliższego Waszym fascynacjom.

Covid-19 nie spowodował spadku popytu na studia za granicą wśród studentów z Turcji. Jednak opóźnienia w uzyskaniu wizy studenckiej utrudniają im wyjazd.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt