MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Rok 2021 drużyna WorldSkills Poland z pewnością może zaliczyć do udanych. Trzy medale przywiezione z zawodów EuroSkills w Grazu, cztery krajowe konkursy, w których wystartowało łącznie 114 zawodników, a także wielki apetyt na organizację branżowych mistrzostw Europy w Polsce w 2027 r.

Wielu różnych kompetencji oczekuje rynek pracy, jednak spory ich zbiór skwitować można jednym słowem: innowacyjność. Niezależnie od stanowiska, w wielu obszarach wymagana jest umiejętność zastosowania rozwiązań bazujących na nowoczesnych technologiach. To zaś wymaga od kandydatów proaktywnego podejścia i braku „technofobii”. Miejscem, gdzie można zdobyć te kompetencje, są szkoły wyższe, które zarówno w procesie dydaktycznym czy badawczym, jak i w obszarze administracji coraz śmielej wykorzystują nowoczesne rozwiązania informatyczne. Są to „Uczelnie w Chmurze Microsoft”.

Z badań Bergman Engineering wynika, że zatrudnienie kobiet na stanowiskach inżynierskich w największych przedsiębiorstwach w Polsce wynosi już 15-16%. Co więcej, na tle pozostałych dużych krajów europejskich, mamy największy odsetek pań wśród naukowców i inżynierów (49%). Choć nadal istnieją spore dysproporcje pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn, wyjątkiem jest branża informatyczna, gdzie różnica wynosi raptem 130 zł brutto.

Od 5 lat Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do prestiżowego grona instytucji wyróżnionych logo HR Excellence in Research. W maju przyszłego roku Komisja Europejska oceni dotychczasowe działania UAM w związku z tym wyróżnieniem.

Porażki to nieodzowny element codzienności, co więcej: tak naprawdę są szczeblami w drodze do sukcesu – co jeszcze zdradza prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu?

Cieszę się, że mogę kibicować dzisiejszym studentom i zarażać ich pasją do nauki – mówi prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oficjalnie wszedł w świat podcastów. Pierwszy odcinek autorskiego programu "Naukowe UEspresso" ukazał się 14 grudnia na popularnych platformach streamingowych i w zaledwie 3 dni uzyskał aż pół tysiąca pełnych odsłuchań. Następny odcinek już jutro, we wtorek 21 grudnia.

Politechnika Białostocka zaprasza 21 grudnia 2021 roku od godziny 10 do obserwowania na kanale YouTube panelu dyskusyjnego „Kobiety w edukacji i nauce na kanwie wystawy Pionierki”. W rozmowie dotyczącej roli kobiet w nauce wezmą udział między innymi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej oraz prof. Małgorzata Dajnowicz, prezes zarządu Instytutu Studiów Kobiecych.

„Edukacja w kryzysie? I co dalej?”, „Ocenianie jako element kultury szkolnej – refleksje w kontekście edukacji zdalnej”, „Polityka oparta na faktach - koncepcja, przykłady”, „Podobni czy różnorodni, czyli jak dzielić uczniów na oddziały klasowe?”, „Zdalne nauczanie w opiniach rodziców ósmoklasistów”, „Matura z biologii w cieniu pandemii”, „Nowe komunikacje w czasie pandemii: publiczności, konwencje, style”

W rankingu UI GreenMetric World University Ranking Politechnika Gdańska została sklasyfikowana najwyżej z polskich uczelni.  Zestawienie obejmuje 956 uczelni z całego świata.

Rozszerzamy ofertę targów, w których program Study in Poland wiosną 2022 roku będzie brał udział stacjonarnie ze stoiskiem narodowym. W kwietniu przyszłego roku ponownie będziemy w Stambule (będzie to drugi już stacjonarny udział w targach w tym mieście w ciągu roku akademickiego 2021/22) - na największych targach edukacyjnych w Turcji - IEFT.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał wyróżnienie Global Bronze w kategorii CIMA Prize-Winner Award podczas tegorocznej gali "CIMA Excellence Award 2021", która odbyła się 10 grudnia. Nagroda przyznawana jest przez the Global CGMA University and Academic Center of Excellence (COE).

Prof. Wojciech Puła z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego został wybrany na wiceprezydenta Polskiego Komitetu Geotechniki na lata 2021-2024. Naukowca doceniono za wkład w rozwój polskiej i światowej inżynierii geotechnicznej. 

Grecja może wkrótce stać się atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych studentów szkół wyższych. Uznane greckie uniwersytety publiczne uruchamiają nowe konkurencyjne programy studiów licencjackich, prowadzone w całości w języku angielskim.

Powołania do składu rady naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych wręczył w środę w siedzibie resortu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Otrzymało je dziewięć osób.

12 stycznia, podczas uroczystości ogłoszenia wyników Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 - organizowanej w Szkole Głównej Handlowej, która jest  Partnerem Głównym Rankingu -  poznamy najlepsze szkoły średnie w Polsce. Już teraz możemy podzielić się garstką „przecieków” rankingowych, zapraszając wszystkich do udziału w wydarzeniu, które transmitowane będzie w dniu gali o godz. 12.00 na stronie głównej Perspektywy.pl

Na ponad pięciu tysiącach metrów kwadratowych warszawskiego EXPO XXI, w warunkach sanitarnego bezpieczeństwa, ponownie mamy nadzieję spotkać maturę ze studiami – XXXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2022 odbędzie się 18 i 19 marca, w piątek i sobotę. Mamy nadzieję na szeroką reprezentację uczelni z Polski i ze świata – zainteresowanie kandydatów na studia ofertami uczelni  jest tradycyjnie – ogromne; tęsknota za naszymi spotkaniami w realu – także!

Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz z Zakładu Ekonomii na Wydziale Zarządzania został nominowany na członka Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej (Independent Scientific Evaluation Group, ISEG) programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa” (Science for Peace and Security, SPS) Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. 

Jak wynika z raportu Irlandzkiej Rady Studentów Międzynarodowych (ICOS), badającej wpływ pandemii COVID-19 na studentów zagranicznych, 40% z nich twierdzi, że było świadkami rasistowskiego zachowania lub doświadczyło go w Irlandii.

Wynalazki opracowane w uczelniach i instytutach naukowych i zgłoszone do Urzędu Patentowego RP w latach 2019-2020 można bezpłatnie zgłaszać do konkursu do 14 stycznia 2022 roku.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt