MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Najstarszy irlandzki uniwersytet Trinity College Dublin szacuje, że straty w obecnym roku wyniosą 40 milionów euro, zaś w kolejnym – 80 milionów euro. Łącznie uczelnie irlandzkie stracą setki milionów euro.

Do końca czerwca poznamy większość rektorów wybranych na kadencję 2020-2024.

Kiedy rok temu ruszał nasz projekt, absolutnie nie mieliśmy w planach zajmowania się cyberbezpieczeństwem w kontekście pandemii, nikt nie wyobrażał sobie nawet takiego scenariusza, jaki teraz mamy – opowiada dr hab. inż. Marcin Niemiec z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), jeden z naukowców biorących udział w europejskim projekcie ECHO dotyczącym cybersecurity.

Prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi prowadzone są intensywnie w co najmniej 100 miejscach na świecie, co więc sprawiło, że w centrum uwagi znalazły się badania prowadzone w Oxfordzie?

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-arkadiusz-mezyk-ponownie-rektorem-politechniki-slaskiej

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, obecny rektor Politechniki Śląskiej, ponownie został wybrany 28 kwietnia br. na stanowisko rektora PŚl. Był jedynym kandydatem. W wyborach wzięło udział 298 elektorów spośród 300 uprawnionych do głosowania. Minimalna liczba ważnie oddanych głosów potrzebna do wyboru wynosiła 151. Na prof. Arkadiusza Mężyka zagłosowały 252 osoby; 21 osób wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw. Prof. Mężyk jest 17. Rektorem Politechniki Śląskiej. Wybory były prowadzone w sposób zdalny, z wykorzystaniem telewizji internetowej Politechniki Śląskiej i przy użyciu systemu głosowań zdalnych eSesja. 

Anna Pstrokońska studiuje na kierunku Media&Culture. Jak podkreśla, przejście na nauczanie zdalne odbyło się błyskawicznie i skutecznie, bo uczelnia już wcześniej korzystała z platform e-learningowych do kształcenia i egzaminowania. Jest jednak co najmniej jedno „ale”...

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej uruchomiła projekt „COVID-19: Strefa Wsparcia”, który powstał specjalnie z myślą o studentach i absolwentach. Pomoc obejmuje bezpłatne, indywidualne konsultacje online z wybitnymi ekspertami – wykładowcami Szkoły, którzy m.in. doradzają w zakresie zarządzania firmą, HR, komunikacji, przebranżowienia i zmiany zawodu oraz udzielają wsparcia psychologicznego.

Studencka Poradnia Prawna ALK zaprasza na warsztaty online dla licealistów. Uczniom przybliżona zostanie problematyka z zakresu prawa i postępowania karnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

„Gazeta Wyborcza” zaprasza do odkrywania świata dźwięków natury. W specjalnym serwisie Wyborcza.pl/dzwiekinatury można wysłuchać nagrań z wybranych polskich Parków Narodowych i rezerwatów przyrody. Prócz odgłosów natury na stronie znajdują się wyjątkowe zdjęcia zwierząt i krajobrazów.

Epidemia wymusza na uczelniach dostosowanie rekrutacji do bieżącej sytuacji wynikającej z kwarantanny. Poszczególne kraje, takie jak Kazachstan i Rosja, proponują rozwiązania, których celem jest jak najszybsze rozpoczęcie przyjęć na studia. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno mieć gwarancję, że nie nastąpią zmiany w przypadku niektórych terminów.

W końcu marca weszła w życie uchwalona przez amerykański Kongres ustawa o 2 bilionach dolarów pomocy dla amerykańskiej gospodarki. Z tej kwoty 14 mld dolarów przeznaczone było na wsparcie szkolnictwa wyższego. 8,6 mln trafiło do Uniwersytetu Harvarda. Ta wiadomość oburzyła wielu Amerykanów, bo czy naprawdę pomoc należy się najbogatszej prywatnej uczelni w USA, której zasoby pochodzące z darowizn przekraczają 40 mld dolarów? Do dyskusji włączył się prezydent Trump, wzywając Harvard do oddania pieniędzy.

Pierwsze w Gdańsku Centrum testowe COVID-19 drive-thru, w którym można wykonać badanie w kierunku koronawirusa nie wychodząc z samochodu, rozpoczęło swoją działalność. Projekt koordynuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wojewoda pomorski.

Koronawirus uderzył potężnie w szkolnictwo wyższe w Indiach: zamknięto tysiąc (!) uczelni, a ponad 37 mln studentów odesłano do domu.

Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej to efekt edukacyjnej pasji oraz potrzeby stworzenia w Muzeum Narodowym w Warszawie miejsca spotkania szkoły i muzeum, uczniów, nauczycieli i edukatorów.

W kolejce dostępu do najszybszego w Polsce superkomputera – Prometheusa – najwyższy priorytet otrzymały granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wywoływaną przez niego chorobą COVID-19. W ten sposób pierwszeństwo otrzymały zespoły naukowców zajmujących się m.in. badaniem przeciwciał obecnych w czasie zakażenia, cząsteczek wykazujących potencjalne działanie hamujące infekcję oraz możliwości rozwoju szczepionek.

Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej oraz Katedra Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika –– ogłosiły konkurs pt. „Życie codzienne w czasach koronawirusa”. Aby wziąć w nim udział, musisz do 30 czerwca przesłać e-mailem bądź pocztą tradycyjną swoje zapiski dotyczące tego, jak w czasie pandemii wygląda Twoje życie, co się w nim zmieniło, jeśli chodzi o sytuację finansową i rodzinną, otrzymywane wsparcie (np. od instytucji publicznych) oraz samopoczucie.

Project Management Challenge to unikalny konkurs skierowany do studentów z całej Polski, chcących sprawdzić swoje umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Podejście projektowe jest coraz bardziej istotne w obecnych czasach, dlatego Project Management Challenge wychodzi naprzeciw potrzebie rozpowszechniania wiedzy poprzez praktykę.

Link: http://perspektywy.pl/rektorzy/article/prof-jerzy-p-gwizdala-ponownie-rektorem-uniwersytetu-gdanskiego

Prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, obecny rektor Uniwersytetu Gdańskiego, ponownie został wybrany na to stanowisko. W tajnym głosowaniu wzięło udział 68 elektorów. Rektor-elekt uzyskał poparcie 59 osób, jego kontrkandydat, obecny prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. UG dra hab. Arnolda Kłonczyński uzyskał 9 głosów.  Wybory odbyły się 27 kwietnia w formie wideokonferencji. Zastosowane technologie informatyczne umożliwiły zachowanie tajności głosowania.

Nie da się uścisnąć ręki promotora, a całe spotkanie jest nagrywane - wszystko inne pozostaje bez zmian. Tak w czasach pandemii wyglądają obrony prac dyplomowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamia nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R. Wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, już od 22 kwietnia mogą starać się o dofinansowanie projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Łącznie do rozdysponowania jest co najmniej 100 mln zł.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt