MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się na 222 miejscu w „zielonym” zestawieniu World University Ranking „Green Metric 2020”, wśród 912 uczelni z całego świata.  To najlepszy wynik wśród polskich szkół wyższych.

Projekt pakietu wolności akademickiej będzie na pewno konsultowany z konferencjami rektorów wszystkich typów uczelni i innymi przedstawicielami organów uczelni - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek.

W ramach Perspektywy Women in Tech Summit odbyło się „The 2nd Seminar for Computer Science Researchers” - drugie spotkanie naukowczyń i badaczek z całego świata. To inicjatywa, której celem jest możliwość wymiany poglądów oraz prezentacji badań, nad którymi prowadzone są obecnie prace.  

Pandemia COVID-19 sprawiła, że co najmniej 40 angielskich uczelni znalazło się w tak trudnej sytuacji finansowej, że mogą one stracić płynność finansową i nie być w stanie wywiązać się ze zobowiązań wobec banków. Do końca roku angielskie uczelnie mają obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe potwierdzone przez audyt przeprowadzony przez licencjonowaną firmę.

Politechnika Łódzka i Województwo Łódzkie zawarły umowę o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Planowane jest utworzenie unikatowego w skali kraju - ośrodka kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieczeństwa.

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab, gdzie prowadzone będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji.

145 mentorów, 145 stypendystek, 3 625 zebranych aplikacji, 32 uczelnie i 69 zatrudnionych uczestniczek – tak w skrócie można podsumować dotychczasowych sześć edycji programu stypendialnego Nowe  Technologie dla dziewczyn. Program zachęca i wspiera dziewczyny, które są zainteresowane rozwojem w obszarze nowych technologii, do poszerzania horyzontów, rozwijania swoich kompetencji i wzmocnienia pewności siebie. Inicjatywa realizuje te cele z powodzeniem, nie zwalniając tempa.

Rankingi uczelni i kierunków studiów są obecnie trwałym elementem rynku edukacyjnego i stanowią cenne źródło informacji porównawczych dla uczniów, studentów i rodziców. Mogą także służyć rektorom uczelni za punkt odniesienia oraz sprzyjają budowaniu kultury jakości w szkolnictwie wyższym.

Wprawdzie prace nad Europejskim Rankingiem Studiów Inżynierskich rozpoczęliśmy półtora roku przed pandemią, ale COVID-19 dramatycznie potwierdził słuszność przyjętych założeń.

To były szalone, niebywałe, iskrzące się od emocji i niesamowitej energii dni (8-9 grudnia), które rozpaliły wyobraźnię, wyostrzyły umysły, a przede wszystkim rozbudziły nadzieję kobiet z całego świata. Perspektywy Women in Tech Summit 2020 zgromadził online 8636 osób ze 103 krajów! Umieli oni korzystać codziennie przez 15 godzin z inspirujących, motywujących i najbardziej aktualnych treści z branży technologicznej, wybierając spośród siedmiu równolegle działających kanałów konferencji.

Zgromadzenie Ogólne YASAS (Young Academies Science Advice Structure) wybrało dr. Jacka Kolanowskiego, delegata Akademii Młodych Uczonych PAN, na pierwszego prezesa. YASAS, europejska inicjatywa zrzeszająca akademie młodych uczonych, powstała w lipcu 2020 r.

Struktura bezpieczeństwa sieci 5G, ochrona użytkowników urządzeń internetu rzeczy, wczesna detekcja i unieszkodliwianie złośliwego oprogramowania – to niektóre z 10 projektów dofinansowanych z NCBR w ramach konkursu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość.

Sieć JPND zapowiada nowy konkurs na międzynarodowe projekty badawcze w zakresie chorób neurozwyrodnieniowych w ramach tematu "Linking pre-diagnosis disturbances of physiological systems to Neurodegenerative Diseases".

Nauczyciel akademicki ma prawo skierować zażalenie do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażenia przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych - m.in. zakłada pakiet wolności akademickiej, który przygotował resort nauki.

Zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym i rozwaga w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa - napisano w zaktualizowanych rekomendacjach dla uczelni, które opublikowało  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Troje naukowców z Polski znalazło się na liście zdobywców prestiżowego grantu Consolidator, którą ogłosiła Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC). Uznanie międzynarodowych ekspertów oceniających wnioski w konkursie 2020 zdobyły projekty złożone przez dr hab. Justynę Olko z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, dra Sebastiana Glatta z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dra hab. inż. Piotra Faliszewskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wszyscy nagrodzeni uczeni są laureatami programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Rozstrzygnięty został konkurs na felieton reporterski pt. "Moje studia w pandemii", skierowany do studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Jego uczestnicy odważnie zmagali się w swoich tekstach z doświadczeniami bezsilności, spadków nastroju, samotności, ale też z nowymi wyzwaniami, jak choćby odkrywaniem na nowo otaczającej rzeczywistości.

Znalezienie leku na COVID-19 i nowotwory, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i stosowania plastiku oraz dobre wykształcenie dla kolejnych pokoleń. Aż dziewięciu na dziesięciu Polaków liczy, że to wszystko może zapewnić nam nauka. Dwie trzecie badanych wierzy z kolei, że nauka poprawi jakość ich życia. Tak wynika z najnowszych wyników cyklicznego badania postaw społecznych wobec nauki – State of Science Index.

Tegoroczny ranking „Financial Times” najlepszych szkół biznesu w Europie przynosi powody do dumy dla polskiego szkolnictwa wyższego. Polskę reprezentuje Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University), która znalazła się na 45. miejscu awansując o trzy pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem. Koźmiński jest jedyną polską uczelnią notowaną w tym rankingu, a równocześnie pierwszą wśród szkół z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Udało się! W pandemicznej rzeczywistości, w dystansie społecznym, a jednak razem, w ogromnym tłumie uczestników z całego świata dzięki technologii przeprowadziliśmy z sukcesem największą w Europie konferencję dla kobiet w technologiach. Panie i Panowie, Perspektywy Women in Tech Summit 2020 dobiegł końca, ale zostaje z nami nadzieja, wiedza i inspiracja, które dzięki temu wydarzeniu wszyscy zyskaliśmy.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt