REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła Top-20 Women in Cybersecurity – to nierangowana lista 20 wybitnych Polek, które zawodowo zajmują się tematyką cyberbezpieczeństwa, przyglądając mu się z różnych perspektyw (m.in. technologicznej, prawnej, biznesowej czy edukacyjnej). Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu, która odbyła się 28 października w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, obecne były wpisane na listę Perspektyw: Ewa Piłat, Global Chief Information Security Officer w Willis Towers Watson, oraz Beata Legowicz, cyberprofilerka. O kobietach z listy oraz o zbliżającym się kongresie Perspektywy Women in Tech  Summit mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni zestawienia Top-20 Women in Cybersecurity.

– Na problem braku kobiet w cybersecurity zwróciliśmy uwagę, przygotowując Perspektywy Women in Tech Summit 2019 – największe wydarzenie dla kobiet w technologiach w Europie. W tym roku jednym z kluczowych tematów jest właśnie cyberbezpieczeństwo. Alarmująco niski udział kobiet w obszarze cybersecurity sprawił, że brakowało nam kobiet, które na panelach dyskusyjnych poświęconych cyberbezpieczeństwu mogłyby wystąpić w roli ekspertów – tak o genezie pomysłu Top-20 Women in Cybersecurity mówiła dr Bianka Siwińska. Tłumaczyła też, że rolą przygotowanego przez Perspektywy zestawienia jest inspirować młode kobiety, które stoją przed ważnymi życiowymi wyborami (studia, praca zawodowa), by zwróciły uwagę na obszar cyberbezpieczeństwa jako ciekawą ścieżkę kariery.  - Jeśli brać pod uwagę badania, które mówią, że do 2021 roku w obszarze cyberbezpieczeństwa będzie 3,5 mln wakatów na całym świecie, a z drugiej strony dane wskazujące na to, że młode kobiety zbyt często nie wiedzą, czym właściwie zajmuje się ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i jak można zacząć swoją karierę w tym obszarze, to powstaje pytanie, jak najlepiej byłoby promować ten temat. Naszym sposobem jest właśnie m.in. lista Top-20” – mówiła dr Siwińska.

Ewa Piłat zauważyła, że brak kobiet w obszarze cyberbezpieczeństwa to bardzo poważny problem: „Osobiście wierzę, że różnorodność w każdej dziedzinie stanowi ogromną wartość. A zwłaszcza w takim obszarze, jakim jest nasze bezpieczeństwo w sieci, gdzie dzięki tej różnorodności możemy brać pod uwagę różne perspektywy i tym lepiej się bronić przed zagrożeniami”. Według Piłat, wyróżnionej w ramach listy Top-20, brak kobiet w zawodach związanych z cybersecurity wynika głównie z braku odpowiedniej edukacji: „Już od najmłodszych lat powinniśmy pokazywać dziewczynkom, że mają wybór i że zawody związane z technologiami informatycznymi mogą być także dla nich. A cyberbezpieczeństwo to wybór dobry dla kobiet choćby dlatego, że istotną cechą potrzebną w tej dziedzinie jest właściwa kobietom kreatywność”.

Inna doceniona w ramach Top-20 kobieta – cyberprofilerka Beata Legowicz – tłumaczyła, że kobiet w cyberbezpieczeństwie jest za mało, bo nie wiedzą, jak fajnie się pracuje w zespołach zajmujących się cybersecurity i jak kompetentnych oraz zdystansowanych do samych siebie ludzi można tam spotkać. „Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa, tu nic się nie zrobi w pojedynkę – mówiła. – A umiejętność pracy w zespole jest często cechą kobiet. Trzeba im tylko dać impuls, by wyszły z cienia. Mam nadzieję, że lista Top-20 i konferencja Perspektywy Women in Tech Summit będą takim impulsem”.

Dr Bianka Siwińska zdradziła też, że w planach Fundacji Edukacyjnej Perspektywy jest opracowanie programu mentoringowego dla młodych dziewczyn – w jego ramach wpisane na listę Top-20 kobiety miałyby zostać mentorkami dla studentek chcących rozwijać swoją karierę w obszarze cybersecurity.

Partnerem konferencji było miasto stołeczne Warszawa.