REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Aktywny Samorząd na pomoc studentom

Przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zdradził szczegóły pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”, którego Moduł II ma na celu likwidowanie barier w dostępie do wyższego wykształcenia. Skorzystać z niego mogą osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które uczą się w szkole wyższej, policealnej lub w kolegium, a także osoby z przewodem doktorskim otwartym poza studiami doktoranckimi. Maksymalna kwota na opłatę czesnego wynosi w programie 3 tys. zł. Jeśli jednak osoba posiada dwie niepełnosprawności może liczyć na kwotę wyższą o 30%, a jeśli trzy to nawet 40%. Najwięcej, czyli 4,5 tys. złotych mogą otrzymać osoby niepełnosprawne studiujące na kierunkach zamawianych. Oprócz tego przysługuje również dodatek na pokrycie kosztów kształcenia wynoszący do 800 zł dla osób z niepełnosprawnością znaczną i 500 zł dla osób z umiarkowaną

W drugim wystąpieniu przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjaśnił, jakie obowiązki w obliczu obowiązującej w Polsce Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ciążą na uczelniach wyższych.

Staże, praktyki, wymiany

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego i uczelni wyższych na temat aktywizacji zawodowej i absolwentów z niepełnosprawnościami. Omawiana była idea akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, a także założenia do nowych zapisów prawnych umożliwiających śledzenie losów absolwentów z niepełnosprawnością.

Następnie dwójka studentów z niepełnosprawnością opowiedziała o możliwościach, jakie dają programy europejskie. Jednym z nich był międzynarodowy program wymiany praktyk IAESTE realizowany przez AGH w Krakowie, drugim popularny wśród wszystkich studentów ERASMUS. Jednak jak zasygnalizował jeden z uczestników konferencji, utrudnione jest korzystanie przez osoby głuche z wyjazdów w ramach tego ostatniego programu.

Przedostatnia prezentacja na konferencji dotyczyła form partycypacji w życiu akademickim, z jakich mogą korzystać studenci niepełnosprawni. Między innymi mowa była o zjazdach studentów niepełnosprawnych i obozach integracyjnych.

Brak regulaminów

Na koniec Kinga Dumnicka z FIRR przedstawiła wyniki badania dotyczącego analizy regulaminów uczelni wyższych pod kątem dostosowania ich zapisów do wymogów stawianych przez nowelizację Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Okazało się, że blisko 1/4 uczelni w momencie prowadzenia badania, nie spełniała wymogów ustawowych w zakresie dostosowania zapisów regulaminu, a ponad 1/3 uczelni nie udostępniała swojego regulaminu na stronie internetowej.

Materiały z konferencji dostępne są na stronie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

ps1ps1