REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Rozwój technologii podwójnego zastosowania na politechnikach w Polsce i w Turcji był tematem pierwszego panelu Forum: „Development of Dual-Use Technologies at Technical Universities in Poland and Türkiye”. 

Impulsem do dyskusji stały się zmiany geopolityczne, powodujące wzrost zapotrzebowania na technologie obronne, w tym potrzeba dostosowywania rozwiązań zaprojektowanych w celach cywilnych do celów wojskowych. Uczestnicy panelu przedstawili przykłady współpracy uczelni z gospodarką, w tym z sektorem militarnym, służące wzmocnieniu obronności.

Prof. Krzysztof Wilde podkreślił, że Politechnika Gdańska od lat współpracuje z Polską Marynarką Wojenną, a także z prywatnymi firmami (np. firmą produkującą komponenty do dronów). Aby odpowiedzieć na aktualne potrzeby tych podmiotów oraz usprawnić współpracę, w uczelni utworzono nową jednostkę (Businness Hub), biorąca aktywny udział w opracowywaniu i poszukiwaniu nowych produktów i technologii.

Uczestnicy panelu zwrócili także uwagę na trudności związane z taką współpracą: na przykład prof. Marek Pawełczyk wspomniał o wyzwaniach związanych z przygotowywaniem prac dyplomowych o charakterze niejawnym, wskazał też na oczekiwanie od uczelni „szybkiego reagowania”, pojawiające się ze strony sektora militarnego. Wyzwaniem jest ponadto godzenie otwartości akademickiej z wymogami bezpieczeństwa - które według prof. Krzysztofa Jóźwika powinno być praktykowane „w rozsądnych granicach” (in reasonable limit).

Prof. Hasan Mandal zaproponował zmianę ekosystemu współpracy badawczej nauki z gospodarką - „od współdziałania do współtworzenia”. Podkreślił także wagę wspólnych laboratoriów łączących uczelnie z przemysłem oraz angażowania studentów.

W panelu uczestniczyli: prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej (moderator), prof. Hasan Mandal (rektor Istanbul Technical University), prof. Teofil Jesionowski (rektor Politechniki Poznańskiej), prof. Naci Çağlar (rektor Bursa Technical University), prof. Krzysztof Jóźwik (rektor Politechniki Łódzkiej), prof. Mehmet Kul (rektor Sivas Science and Technology University) oraz prof. Krzysztof Wilde (rektor Politechniki Gdańskiej).

Pełny opis wszystkich paneli dyskusyjnych dostępny na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

Żródło: ug.edu.pl

Fot. Anita Kot / Perspektywy

{gallery}stories/2026-05-15-orozwoju{/gallery}