Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów ogólnokształcących. Uczniowie startują w czterech grupach: klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, klasy gimnazjum, klasy liceum ogólnokształcącego. Etap testowy konkursu odbędzie się w marcu 2015 roku w siedzibie każdej zgłoszonej szkoły.
Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy polega na samodzielnym, lub z pomocą nauczyciela, wykonaniu przez uczniów zadanych doświadczeń z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych. Doświadczenia są dostępne na stronie internetowej dwa miesiące przed planowanym testem. W III edycji będzie to koniec stycznia 2015 roku.
W drugim etapie, który odbędzie się w marcu 2015 roku, uczniowie odpowiadają na pytania testowe. W pytaniach tych ok. 40-50% stanowi problematyka z wcześniej wykonywanych przez ucznia doświadczeń.
Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody, a uczniowie, którzy zajmą wysokie miejsca będą mogli, oprócz otrzymania nagród rzeczowych i dyplomów, indywidualnie zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wszystkie zgłoszone do konkursu szkoły mają możliwość skorzystania z warsztatów, wykładów i obserwacji astronomicznych w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W szkołach, które zgłoszą największą ilość uczniów odbędą się bezpłatne warsztaty astronomiczne prowadzone przez pracowników Obserwatorium Astronomicznego UJ. Każda szkoła może zgłosić dowolną ilość uczniów. Opłata za jednego ucznia wynosi 8 zł.
www.astrolabium.edu.pl


