REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W ramach przygotowań do przyjęcia przez Niemcy co najmniej 100 tys. ukraińskich studentów i naukowców Joybrato Mukherjee, prezes Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), odwiedził Polskę, aby porozmawiać o tym, jak Polska wspiera uchodźców z Ukrainy.

Zdaniem Mukherjee Niemcy mogą wyciągnąć wnioski z doświadczeń zebranych przez Polskę. W Polsce już przed obecną wojną istniała duża ukraińska społeczność studencka, w której ponad połowa studentów zagranicznych pochodziła z Ukrainy. Obecnie Ukraińcy również stanowią znaczną część populacji Polski.

Już 15 marca w Niemczech zatwierdzono łącznie 5 mln euro (5,5 mln USD) na stypendia i inne środki wsparcia dla ukraińskich studentów i naukowców. Pieniądze te są obecnie przydzielane instytucjom na podstawie konkurencyjnych ofert. Mukherjee mówi, że instytucje są już mocno zaangażowane w doradztwo i inne programy wsparcia dla uchodźców.

- Najważniejszą stosowaną zasadą jest ciągłość - wyjaśnia Mukherjee, który rozmawiał z przedstawicielami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA, Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Narodowego Centrum Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. - Ważne jest, aby studenci i pracownicy naukowi mogli kontynuować studia i badania naukowe w taki sposób, aby w każdej chwili mogli wrócić do domu. Ta opcja lub perspektywa powrotu jest niezbędna – nawet jeśli w tym momencie nie wiemy, jak długo potrwa wojna – mówi prezes DAAD. Mukherjee uważa, że niemiecka szkolnictwo wyższe może czerpać z doświadczeń polskich uczelni w utrzymywaniu relacji akademickich z ukraińskimi instytucjami.

 

DAAD szacuje, że w najbliższym czasie do Niemiec przyjedzie co najmniej 100 tys. ukraińskich studentów i pracowników naukowych, w tym wielu, którzy obecnie przebywają w Polsce. Szacunki, które poczyniła organizacja, opierają się na aktualnej ocenie Komisji Europejskiej, według której obecnie jest około siedmiu milionów uchodźców z Ukrainy. DAAD przygotowuje stronę internetową, na której studenci i pracownicy naukowi z Ukrainy znajdą informacje na temat zagadnień prawnych, przyjęć na studia oraz linki do wszystkich uczelni.

 

Opr. MTA

 

Źródło: https://www.universityworldnews.com