fot. Martin Huć
27 września 2024 r. już po raz trzeci odbyła się uroczysta Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie z siedmioma uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Konsorcjum Katowice - Miasto Nauki we współpracy z miastem Katowice, Województwem Śląskim, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Tradycyjnie, jak co roku, uroczysty orszak przeszedł ulicami Katowic. Oficjalna część wydarzenia miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Konsorcjum Katowice - Miasto Nauki tworzy siedem uczelni wyższych działających wspólnie na rzecz nauki: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider) Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ideą inicjatywy jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę społeczeństwa nauki, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego. Kluczowe jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej oraz zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń.
Orszak rektorski
Uroczysty orszak rektorski wyruszył spod Pomnika Harcerzy Września w Katowicach. Przeszedł on przy dźwiękach Orkiestry Górniczej KWK Wujek aleją Korfantego w stronę Spodka, następnie Rondem Gen. J. Ziętka dostał się na aleję Roździeńskiego, skąd ulicą Olimpijską dotarł do wejścia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia od Placu Wojciecha Kilara. Wkroczenie orszaków rektorskich – do NOSPR uświetnił "Odwach" w wykonaniu Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego. Orszak wszedł na Salę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przy utworze "Gaudeamus igitur" wyśpiewanym przez chóry akademickie. W NOSPR wystąpił również Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Uroczystość
Uroczystość Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 otworzył oficjalnie Jarosław Juszkiewicz. Wszystkich gości krótkim wystąpieniem powitał JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek:
"Chcemy pokazać, że nasze Uniwersytety są wieczne. Oczywiście żadne dzieło ludzkich rąk nie jest wieczne, ale w naszej pracy musimy myśleć w perspektywie wieczności, bowiem poznanie i nauka o poznaniu nie mają horyzontu spełnienia. Chcemy pokazać kolejnym pokoleniom studentek i studentów, że uniwersytety są współczesne, bo muszą być współczesne. Chcemy być Wam potrzebni do rozumienia świata, w którym żyjecie dzisiaj. Z tego napięcia między współczesnością a wiecznością rodzi się pytanie - czy zachowujemy ideę Uniwersytetu? Czy rozumiemy współczesny czas? Czy jesteśmy potrzebni czy jesteśmy trwali? Oby nigdy nie opuściło nas to pytanie, ten niepokój, z którym rozpoczynam nowy rok akademicki w niekończącym się trwaniu Uniwersytetów."
Następnie JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. dr. hab. Grzegorz Hańderek wygłosił formułę uroczyście otwierającą rok akademicki 2024/2025, życząc aby był dobry, pomyślny, szczęśliwy i owocny: QUOD BONUM FELIX, FAUSTUM FORTUNATUMQUE SIT!
Wystapienia i listy gratulacyjne
Na ręce gospodarzy uroczystości złożone zostały liczne listy gratulacyjne. List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytała uroczyście Doradca Prezydenta Paulina Malinowska-Kowalczyk:
Jestem przekonany, że podejmowanie ambitnych wyzwań gospodarczych o strategicznym znaczeniu na przyszłości Rzeczypospolitej pozwoli polskiej nauce pokonać bariery, które dotąd stają na drodze jej rozwoju. U progu nowego roku akademickiego wszystkim Państwu życzę satysfakcji ze zdobywania nowych umiejętności i odkrywania tajników wiedzy. Życzę, by ta szczególna synergia, która rodzi się w spotkaniu utalentowanej młodzieży z pełnymi zapału, twórczymi wykładowcami, otwierała przed Państwem wciąż nowe horyzonty niekończących się możliwości. Vivat Academia! Vivant Professores!
W swoim wystąpieniu jako Doradca ds. osób z niepełnosprawnościami Paulina Malinowska-Kowalczyk skierowała również najlepsze życzenia dla wszystkich studentów i słowa uznania do osób ze szczególnymi potrzebami przekazując jednocześnie pozdrowienia dla uczelnianych pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnościami.
Podziękowania za współracę śląskich uczelni wyższych, jak również w obliczu wydarzeń w ostatnim czasie, okazaną solidarność z ofiarami powowodzi wyraził Minister Nauki Dariusz Wieczorek:
Jestem ogromnie wdzięczny za to co robicie i jak promujecie Katowice w Polsce i na świecie. Europejskie Miasto Nauki to było wielkie wyzwanie, ale świetnie sobie z tym radzicie i mam nadzieję, że to będzie rzeczywiście kamieniem milowym w rozwoju uczelni wyższych na terenie całej aglomeracji." (…) Ten przykład pokazuje, że współpraca ma przyszłość.
Życzenia uczestnikom uroczystości przekazała Minister Przemysłu dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE:
Jestem niezmiernie zaszczycona tym, że akurat Katowice zostały wybrane zarówno przez polski rząd, jak i przez wszystkich rządzących, jako miejsce, nie tylko jako nauki, ale również jako miasto, które ma się zajmować przemianą i transformacją. (…) Co stoi przed nami w następnym roku? Na pewno zmiany i na pewno transformacja. I my sobie poradzimy nie tylko jako Ślązacy, ale również jako Polacy, a jako Ślązacy szczególnie. Dlaczego szczególnie? Dlatego, że ja sobie myślę, że bez Śląska nie było by tych zmian. Śląsk jest takim szczególnym regionem, przede wszystkim bliskim naszemu sercu. (…) Na nowy rok akademicki życzę siły, wytrwałości, pasji i przede wszystkim ciekawości świata, jakie macie do tej pory!
Następnie Anna Radwan Podsekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zaznaczała:
Wierzę, że uczelnie wyższe z województwa śląskiego ze swoim potencjałem naukowym i badawczym, a także ludzkim i zapałem, który miałam okazję tutaj widzieć przed chwilą, będą istotnym elementem naszych wspólnych działań na rzecz kształtowania wizerunku Polski jako kraju innowacyjnego i otwartego na współpracę.
List Minister Edukacji Barbary Nowackiej odczytał Jarosław Juszkiewicz:
Dzisiejsza inauguracja zorganizowana przez znakomite uczelnie jest wyrazem przekonania, że siła tkwi w jedności, a współpraca naukowa przekracza indywidualne osiągnięcia, stając się kursem do osiągania najlepszych rezultatów. To właśnie dzięki tej synergii społeczność naukowa i akademicka Katowic będzie mogła sprostać wyzwaniom współczesnego świata i odpowiedzieć w sposób zdecydowany na globalne potrzeby. Wspólne działania stają się katalizatorem przyszłych odkryć, a dzisiejsze spotkanie pokazuje, że otwartość na współpracę i wymianę myśli jest kluczem do przyszłych sukcesów.
Akt immatrykulacji
W dalszej części wydarzenia miał miejsce najbardziej uroczysty i podoniosły element obchodów inauguracyjnych - Immartykulacja. Symbolicznego aktu nowo przyjętych studentów i doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dokonała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak podkreśląjąc, że "z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania osoby przyjęte na studia nabywają prawa studenta stając się członkami społeczności akademickiej".
Studenci i doktoranci złożyli ślubowanie przyrzekając, że: podejmując studia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach / kształcenie w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomiczngo w Katowicach i stając się członkiem wspólnoty Uczelni będą:
- wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości,
- odnosić się z szacunkiem do władz uczelni i wszystkich członków jej społeczności,
- szanować prawa i obyczaje akademickie
- swoim postępowaniem dbać o godność i honor studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Po złożeniu ślubowania chóry akademickie wyśpiewały pieśń "Gaude Mater Polonia".
Następnie studentów i doktorantów wszystkich uczelni powitał w imieniu władz rektorskich JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof.dr hab.n.med. Tomasz Szczepański, a kolejno zabrali głos przedstawiciele władz rządowych oraz samorządowych.
"To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu jak Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Nie byłoby tego tytułu, tych wspólnych obchodów, gdyby nie podjęta przez nas współpraca oraz śmiała i wspólna wizja. Dziś katowickie uczelnie, cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia są dostrzegane nie tylko na naukowej mapie Europy. I za to wszystkim zaangażowanym w te działania serdecznie dziękuję. Życzę Państwu by nowy rok akademicki był czasem osiągania celów i spełniania marzeń, bo marzenia są ważne szczególnie w nauce. Wszystkiego dobrego! - podkreslał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W imieniu Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy - Wiceprezydent Waldemar Bojarun, który zwracając się do studentów i doktorantów zaznaczał:
"Jesteście zwycięzcami. Bo czy można być bardziej dumnym i radosnym z faktu studiowania na wspaniałych uczelniach i to jeszcze w Europejskim Mieście Nauki? Będziecie zawsze mogli spoglądać na swoje uczelnie, jak na wyjątkowe miejsce, gdzie zdobywaliście kolejne szczeble kariery. Życzę Wam w imieniu Prezydenta i całej społeczności Katowic, żebyście nigdy nie zgubili tej idei, która jest bliska mojemu samorządowemu sercu tj. pro publico bono" .
W imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi adres gratulacyjny odczytał Rafał Adamczyk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego:
Głos całego samorządu województwa śląskiego: z radością witamy studentów, wykładowców, wszystkich pracowników nauki w progach każdej Uczelni. Rok akademicki 2024/2025 zawitał z nadzieją do Katowic - Europejskiego Miasta Nauki 2024. Inauguracja roku akademickiego to również czas na refleksję o wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie nauka i edukacja wyższa. Z ogromnym uznaniem i szacunkiem patrzymy na społeczność akademicką, którą nie tylko bada świat, ale również go kształtuje.
Wykład inauguracyjny
Podczas oficjalnej części Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego przyszła pora na pierwszy, w nowym roku akademickim wykład inauguracyjny pt. "Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?". Wygłosił go gość specjalny prof. Norman Davies.
Zakończenie
Przypadl mi wielki zaszczyt zamknięcia uroczystości. Życzę Państwu, by nadchodzący Rok Akademicki był bardzo aktywny intelektualnie oraz fizycznie oraz abyśmy byli zdrowi. Jak wiemy, te trzy rzeczy są ze sobą powiązane. Ogłaszam uroczystości inauguracyjne roku 2024/2025 za zamknięte! - mówił JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki.
Oprawa muzyczna
Uroczystość uświetniła wspaniała oprawa muzyczna chórów akademickich, w skład których wchodziły:
- Akademicki Chór Politechniki Śląskiej,
- Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia",
- Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego.
Koncert
Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Chórów: Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego pod batutą Szymona Bywalca.
Wydarzenia na katowickim rynku
Warto nadmienić, że całość wydarzenia, jakim była Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 poprzedziły wydarzenia i atrakcje na katowickim rynku.
Dla mieszkańców Katowic, przechodniów, uczniów, studetnów - tak na prawdę dla wszystkich zainteresowanych dostępne było miasteczko naukowe Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Kolejną atrakcją były przepiękne i barwne występy zespołów folklorystycznych:
- Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego,
- Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Organizatorzy
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider)
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
- Akademia Sztuk Pięknych
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
- Politechnika Śląska
- Śląski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Oraz:
- Miasto Katowice
- Województwo Śląskie,
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Patronat i partnerzy
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Minister Nauki
- Minister Zdrowia
- Minister Sportu i Turystyki
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Polska Akademia Nauk
- Krajowa Reprezentacja Doktorantów
- Parlament Studentów RP
- Konferencja Rektorów Uczelni Artystycznych
- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
- Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich
- Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych
- Prezydent Sosnowca
- Prezydent Chorzowa
- Burmistrz Cieszyna
- Prezydent Rybnika
- Prezydent Gliwic
- Prezydent Bielska-Białej
- Prezydent Bytomia
- Prezydent Zabrza
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
- FORUM AKADEMICKIE
- Gazeta Wyborcza
- Radio Nowy Świat
Partnerem instytucjonalnym była:
- Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Wydarzenie było dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Źródło: ue.katowice.pl