Europa potrzebuje inżynierów, aby stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, a także, by sprostać dwustronnej konkurencji technologicznej ze strony USA i Chin. Przez większość nowoczesnej historii Europa była centrum odkryć i innowacji, rozpowszechniając wiedzę i technologię na całym świecie. To dziedzictwo musi być podtrzymane. Europejski Ranking Programów Inżynierskich, czyli EngiRank, wykazał, że Europa posiada imponujący potencjał instytucji szkolnictwa wyższego, które są zdolne do tworzenia innowacyjnych technologii i kształcenia kreatywnych inżynierów.
Podczas seminarium – organizowanego przez Politechnikę Duńską (DTU) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy – rektorzy europejskich uczelni technicznych i eksperci będą dyskutować o edukacji inżynierskiej. Przeanalizują różnorodne perspektywy dotyczące tego, jak uczelnie techniczne mogą współpracować z przemysłem, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania w odpowiedzi na pilne wyzwania związane z ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi oraz demografią. Program będzie również obejmował dyskusję na temat potrzeb przemysłu w zakresie przyszłych pokoleń inżynierów oraz roli uczelni w zielonej transformacji, zapewnianiu bezpieczeństwa ekonomicznego i konkurencyjności.
Po seminarium nastąpi ogłoszenie wyników „Europejskiego Rankingu Programów Inżynierskich EngiRank 2024”. Strona internetowa EngiRank.
Seminarium odbędzie się w siedzibie „Business & Science Poland & Biuro NSBBR w Brukseli”, rue Belliard 40, Bruksela, w godzinach 13:00 – 16:30, 29 października. Partnerem wydarzenia jest Business & Science Poland oraz NCBR w Brukseli. Językiem seminarium będzie angielski.
Strona seminarium i rejestracja: https://perspektywy.pl/seminar-brussels-29-10/
Seminarium 28 października w Brukseli: Wsparcie uczelni w pozyskiwaniu grantów z programów europejskich - rejestracja zakończona.
Dzień wcześniej, 28 października, odbędzie się seminarium poświęcone spotkaniom z przedstawicielami polskich instytucji wsparcia nauki działających w Brukseli, a także Polakami pracującymi na wysokich stanowiskach w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG Research & Innovation) Komisji Europejskiej oraz europosłami. Spotkanie ma na celu ułatwienie implementacji skutecznych działań uczelni w zakresie pozyskiwania grantów z programu „Horyzont” oraz innych programów europejskich. Seminarium odbędzie się w prestiżowym klubie Foundation Universitaire, w którym częstym gościem bywała Maria Skłodowska-Curie.
Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Biuro Promocji Nauki “PolSCA” PAN w Brukseli. Patronat honorowy nad seminarium objęli Minister Nauki Dariusz Wieczorek oraz Profesor Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP. Partnerami wspierającymi są konferencje rektorów KRPUT i KRUP oraz biuro NCBR w Brukseli.
Rejestracja na wydarzenie 28.10 zostało zakończone, z powodu wyczerpania przewidzianych miejsc.
Pytania w sprawie obu seminariów proszę kierować do dyrektora Bartosza Stawiarza, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na międzynarodowe seminarium „Educating Engineers for an Innovative and Sustainable Europe” 29 października serdecznie zapraszają
Anders Overgaard Bjarklev,
Prezydent
Technical University of Denmark
Waldemar Siwiński
Prezes-Założyciel
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”