REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Przekazanie insygniów rektorskich przez ustępującego rektora prof. Andrzeja Sokalę nowemu rektorowi prof. Andrzejowi Tretynowi, fot. Andrzej Romański

– Rozpoczynająca się kadencja będzie czasem realizacji programu rozwoju, którego strategicznym celem jest budowa silnego ośrodka naukowego o międzynarodowym znaczeniu, tworzącego najlepsze warunki do pracy i studiowania – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się tradycyjnie w uniwersyteckiej Auli. Wcześniej – na Rynku Staromiejskim w Toruniu członkowie Senatu UMK złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, patrona Uniwersytetu.

W związku z rozpoczynającą się kadencją władz Uniwersytetu wydarzenia w Auli otworzyło przekazanie insygniów rektorskich przez ustępującego rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę nowemu rektorowi prof. dr. hab. Andrzejowi Tretynowi.

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym rektor przypomniał najważniejsze założenia programu nowych władz:

Program rozwoju oparliśmy na trzech zasadach – otwartości, autonomii i samorządności akademickiej, które stosować będziemy w każdym obszarze działalności naszego Uniwersytetu i na każdym poziomie – mówił prof. dr hab. Andrzej Tretyn. – Siłą rozwoju Uniwersytetu powinny być nie tylko sprawdzone rozwiązania, ogólnie obowiązujące procedury i przyjęte wzory, ale także to, co od nich odbiega – indywidualność, traktowana nie jako zaprzeczenie wspólnoty akademickiej i jej harmonijnego rozwoju, lecz jako otwartość na nowatorskie działania i inkluzywność osób o odmiennych potrzebach i ścieżkach kariery.

Rektor nawiązał również do roku trzech jubileuszy, w który Uniwersytet wkracza wraz z nowym rokiem akademickim. Będziemy w nim świętować 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK i powołania Collegium Medicum oraz 80-lecie istnienia Uniwersytetu.

Jak każdy jubileusz, będzie to dla nas okazja do przypomnienia historii naszego Uniwersytetu, ale także pozycji, jaką zajmuje w polskiej i europejskiej nauce – zapowiedział rektor. – Cykl wydarzeń, wystaw i publikacji, jaki planujemy w najbliższych miesiącach, ma ukazać Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako wspólnotę dumną ze swoich tradycji i czerpiącą z niej inspirację do stałego rozwoju. Przy okazji kolejnych rocznic niezmiennie podkreślamy, że wiek, nawet tak dostojny, jest tylko miarą czasu, na którego bieg nie mamy wpływu. Jednak dzięki kolejnym pokoleniom naszej społeczności, ich talentom, pracy i zaangażowaniu będziemy mogli świętować nie tylko upływ czasu, ale także sukcesy i dokonania, które dały nam pozycję jednego z najlepszych uniwersytetów w Polsce.

Ważnym punktem uroczystej inauguracji była immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentów i studentek I roku. Do naszej wspólnoty dołączyli również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Początek roku akademickiego był także okazją do wręczenia tytułów "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" oraz "Najlepszego Ucznia ULO".

Najlepszym absolwentem UMK w minionym roku akademickim został mgr inż. Mateusz Kowalski, który studia stacjonarne II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie ukończył ze średnią ocen 4,93.

Za najlepszą studentkę UMK w minionym roku Senat uznał Qiwen Liang, studentkę II roku studiów pierwszego stopnia filologii polskiej jako obcej, która nie tylko osiąga wybitne wyniki w nauce (średnia ocen 4,93), ale też jest wyjątkowo aktywna badawczo, artystycznie i organizacyjnie, także na arenie międzynarodowej.

Tytuł "Najlepszego Studenta-Sportowca UMK" w roku akademickim 2023/2024 otrzymał brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Mirosław Ziętarski. Laureat jest studentem bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestnikiem Programu Kariera Dwutorowa oraz zawodnikiem AZS UMK Toruń.

Tytuł "Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego" trafił do Martyny Kąkolewskiej, uczennicy klasy IV o profilu humanistycznym, która w minionym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 6,00 oraz zdobyła tytuł finalisty 54. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Senat UMK zdecydował również o przyznaniu wyróżnienia za rozsławianie Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Otrzymał je zespół studentek III roku analityki medycznej: Wiktoria Kalbarczyk, Aleksandra Kopa, Karolina Korczak, Martyna Łysikowska oraz Malwina Kotula, które podczas stażu w Turcji, realizowanego w ramach programu Erasmus+, podejmowały liczne działania na rzecz promocji uczelni.

Podczas uroczystości nastąpiło także wręczenie pucharu zwycięzcom Olimpiady Międzywydziałowej – Copernicady. Trofeum po raz ósmy z rzędu trafiło do reprezentacji Wydziału Prawa i Administracji.

1 października podczas inauguracji rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz prezydent Torunia Paweł Gulewski podpisali porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Gminą Miasta Toruń. Zakłada ono m.in. planowanie i prowadzenie wspólnych projektów badawczych i artystycznych, wykonywanie ekspertyz i analiz przez naukowców na rzecz miasta, wzajemną promocję oraz wspólną organizację wydarzeń kulturalnych, seminariów itp.

Wykład inauguracyjny "Chirurg naczyniowy – hydraulik ludzkiego ciała i policjant drogowy" wygłosił prof. dr hab. Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej i Angiologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK.

Tego dnia, po uroczystościach w Auli, została również otwarta wystawa prac wykładowców Wydziału Sztuk Pięknych UMK pt. "Słowa", którą można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej.

fot. Andrzej Romański

Źródło: portal.umk.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!