REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Studenci to ważna i liczna grupa najemców. Ich aktywność w segmencie najmu wzmaga się w sierpniu i wrześniu, gdy szukają lokali na nowy rok akademicki. Warunki mieszkaniowe wpływają nie tylko na jakość życia młodego człowieka. Kształtują też jego dobrostan psychiczny i mogą ułatwiać lub utrudniać naukę. Wybór właściwego lokum jest więc bardzo ważny i nie warto pozostawiać go przypadkowi. Jak i gdzie znaleźć stancję idealną?

Balans potrzeb i możliwości

Poszukiwania lokum studenckiego warto zacząć od poznania potrzeb i możliwości finansowych żaka. Tylko niewielki odsetek osób uczących się mieszka w samodzielnych kawalerkach. Zdecydowana większość studentów szuka bardziej ekonomicznych opcji, czyli mieszkań ze współlokatorami. Jeszcze inni decydują się zamieszkać w akademiku. To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej oszczędne. Mimo to bywa trudno dostępne, gdyż liczba miejsc w domach studenckich jest mocno ograniczona.

Ogłoszenia najmu pokoi studenckich i kawalerek dla żaka można znaleźć na każdym większym portalu z ogłoszeniami. Jednym z najpopularniejszych jest Nieruchomosci-online.pl. Na tej stronie znajdziemy sekcję mieszkań na wynajem, których właściciele zaznaczają w ogłoszeniu, że oferta jest kierowana do studentów. Listę takich ofert w Warszawie można znaleźć tutaj.

Liczba ogłoszeń kierowanych do studentów rośnie późnym latem. W ofercie pojawiają się wtedy zarówno anonse dotyczące pojedynczych pokoi, jak i kawalerek czy stancji studenckich. O wyborze typu mieszkania nie powinny decydować tylko względy finansowe. Dzielenie pokoju może być świetną opcją, ale niesie też pewne ryzyko. Konflikty lokatorskie czy brak warunków do nauki to tylko niektóre problemy, z jakimi mogą borykać się mieszkańcy stancji.

Typ mieszkania i ilość prywatnej przestrzeni nie są jedynymi kwestiami, jakie trzeba przemyśleć, szukając lokum. Ważna jest również lokalizacja mieszkania. Nie może być ono za bardzo oddalone od uczelni i infrastruktury ważnej dla żaka. W trakcie skutecznych poszukiwań warto iść na kompromis, jednak nie może on dotyczyć tak ważnych kwestii jak dojazd. Nie oznacza to oczywiście, że stancja idealna znajduje się zawsze w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. Jeśli lokum jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, a dojazd na zajęcia nie zajmuje wiele czasu, z powodzeniem można w nim zamieszkać. Nawet jeśli wiąże się to z mieszkaniem w sporym oddaleniu od campusu. Dla wielu żaków kluczowe są cisza i możliwość spokojnej nauki. Inni chcą prowadzić bogate życie towarzyskie. Od indywidualnych potrzeb studenta powinno zależeć, czy decyduje się on na lokatorów, i w której części miasta chce zamieszkać.

Standard studencki

Studenci to zwykle młodzi ludzie, którym zależy na tym, by ograniczać wydatki na utrzymanie. Okres nauki na uczelni wyższej dla wielu wiąże się z korzystaniem z finansowej pomocy rodziców. W obiegowej opinii studenci nie są zbyt wymagającą grupą najemców. Jednak każdy najemca, zarówno pojedynczego pokoju, jak i całego mieszkania potrzebuje prywatności i odpowiednio wyposażonego lokum. Ciasne mieszkanie zajmowane przez kilka osób, nawet jeśli są to znajomi, może być kłopotliwe i generować niepotrzebny stres.

Żacy, przenosząc się do miasta, w którym będą się uczyć, rzadko zabierają ze sobą meble. Dlatego większość z nich potrzebuje wyposażonych lokali, w których będą mogli uczyć się, odpoczywać czy gotować sobie posiłki. Kwestie budżetowe nie powinny skłaniać nas do kompromisów dotyczących standardu wynajmowanego wnętrza. Jego wyposażenie nie musi być bogate, ale powinno być sprawne i pozwolić na komfortowe korzystanie z mieszkania.

Standardowo w pokoju studenckim powinny znaleźć się: łóżko, biurko i przestrzeń do przechowywania rzeczy. Doświadczeni rentierzy, urządzając przestrzeń dla studenta, stawiają na proste i wytrzymałe sprzęty. Wygodna stancja powinna też zapewniać przestrzeń wspólną, na przykład salon z telewizorem, funkcjonalną łazienkę i odpowiednio dużą kuchnię

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!