Na zdjęciu: Prof. Piotr Sankowski podczas wykładu inauguracyjnego na UW, 1 października 2024.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przejął – zapewne z upoważnienia Premiera Donalda Tuska – koordynację spraw związanych z rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce.
Taki jest logiczny wniosek po czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji, podczas której ogłoszono „przywrócenie do łask” prof. Piotra Sankowskiego, lidera rozwoju Artificial Intelligence w naszym kraju. Do tej pory głoszono frazesy odnoszące się do formy własności stworzonej przez Sankowskiego IDEAS NCBR Spółki z o.o. i próbowano łączyć go z aferami NCBR. W czwartek okazało się, że prof. Sankowski – który w istocie sam jest więcej wart niż Spółka, której szefował – to człowiek, który ma pokierować rozwojem polskiego programu w dziedzinie AI. Nagły zwrot akcji jest w dużej części efektem szerokiej akcji protestu tysięcy ludzi zatroskanych przyszłością kraju. Okazało się, że „siła słabych” może być potęgą! Warto to zapamiętać.
Zapowiedziany podczas konferencji prasowej „Instytut Sankowskiego” ma zacząć działalność od 1 stycznia 2025 - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Nowa jednostka ma powstać we współpracy NCBR, resortów nauki, obrony i cyfryzacji oraz polskich uczelni - wyjaśnił wicepremier Gawkowski podczas briefingu 3 października w Ministerstwie Cyfryzacji. Udziały w spółce obejmie kilka uczelni, które już prowadzą badania z zakresu sztucznej inteligencji. Wsparcie finansowe zapewni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. - Polski rząd będzie wspierał sztuczną inteligencję - zapewnił.
Minister nauki Dariusz Wieczorek zobowiązał się przygotować wszystkie rozwiązania formalno-prawne, to jest kwestię udziałów, kapitału, organów spółki do końca tego roku.
- Chętnie podejmę się projektu tworzenia instytutu badawczego IDEAS. Cieszę się, że będziemy mieli szansę kontynuować ten wyjątkowy projekt – powiedział prof. Sankowski.
Piotr Sankowski jest informatykiem, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, profesorem Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz - jako jedyny naukowiec z Polski - czterokrotnym laureatem grantów Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council - ERC). Był pomysłodawcą stworzenia IDEAS (Intelligent Algorithms for Digital Economy) NCBR - ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji, powołanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i jego prezesem od momentu powstania w 2021 r. do końca czerwca 2024. Niewybranie go na kolejną kadencję wzbudziło liczne protesty w środowisku naukowym. Polscy badacze zwrócili się do premiera Donalda Tuska i ministra nauki Dariusza Wieczorka o pilne wyjaśnienie "kontrowersyjnej decyzji". Współpracownicy prof. Sankowskiego, często ściągnięci do Polski z zagranicznych uczelni, rozważali wyjazd z Polski, co on sam uznał za prawdziwą klęskę polskiej polityki naukowej.
Obserwatorzy sceny naukowej w Polsce podkreślają, że ogłoszone w czwartek decyzje kończą ostrą fazę konfliktu wokół rozwoju Artificial Intelligence w Polsce. Ale w sprawie tej w dalszym ciąg jest więcej pytań, niż odpowiedzi…
Perspektywy