Wypełniona do ostatniego miejsca sala Filharmonii, jednoczące społeczność akademicką przemówienie inauguracyjne, życzenia dalszego rozwoju od zaproszonych gości i niezwykły wykład prof. Michała Rusinka – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował 75. rok działalności uczelni.
W ostatniej ewaluacji naukowej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał jedne z najwyższych ocen w kraju; nauki farmaceutyczne otrzymały kategorię A+, a nauki medyczne, a także nauki o zdrowiu otrzymały kategorię A. Uczelnia została laureatem jubileuszowego rankingu uczelni akademickich "Perspektywy 2024" uzyskując wyróżnienie Awans Roku.
Podczas uroczystości rektor prof. Marcin Moniuszko często podkreślał, że uczelnia tworzy wielką społeczność akademicką złożoną z obecnych i byłych studentów, doktorantów, obecnych i byłych nauczycieli akademickich, naukowców wszystkich szczebli, klinicystów, pracowników administracji, absolwentów.
Rektor Marcin Moniuszko podkreślał, że Uniwersytet nie jest tylko troskliwym kustoszem swojej przepięknej tradycji, szczodrym gospodarzem najpiękniejszego zabytku miasta i regionu, czyli Pałacu Branickich, który jest otwarty dla społeczeństwa. Co ma w sobie ta uczelnia? Kim są ludzie ją tworzący? To 6000 pracowników uczelni i szpitali klinicznych. 6000 studentów, w tym 500 z zagranicy, 230 doktorantów.
Wszystko, co robimy w UMB, robimy ze studentami i dla studentów, z doktorantami i dla doktorantów. I co szczególnie piękne, wszystko, co robimy, ze studentami i dla studentów, służy pacjentom. Bo po to są uczelnie medyczne i szpitale kliniczne.
Prof. Moniuszko wskazywał, że najważniejsi są dla uczelni studenci, dlatego UMB rozpoczyna trzy duże inwestycje dydaktyczne: Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego (przy ul. Szpitalnej), Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych (przy ul. Mickiewicza) i Centrum Pielęgniarstwa wraz z Centrum Symulacji Medycznych (przy ul. Żurawiej).
UMB należy do najbardziej dynamicznych uczelni medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Świadectwem tego są setki publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, to niezwykle ambitne projekty badawcze wygrywające konkursy krajowe i zagraniczne, to wspaniała współpraca naukowa z wieloma czołowymi ośrodkami naukowymi świata.
Rektor podkreślał, że UMB chce odpowiadać na kryzysy: Nasz Uniwersytet stanowi istotny fragment swoistego archipelagu różnych ośrodków decyzyjnych, które odpowiadają za szereg aspektów naszego życia, szczególnie zdrowotnych. To pokazała choćby pandemia, kiedy bardzo dużą część odpowiedzialności za rzeczywistość wzięły nasze szpitale kliniczne i ludzie z nimi związani.
Gościem specjalnym uroczystości był profesor Michał Rusinek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz prezes fundacji imienia noblistki.
Wybitny językoznawca wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Pypcie na języku codziennej komunikacji”. W swoim wyjątkowym stylu przywołał liczne przykłady językowych lapsusów oraz potknięć, zwracając uwagę na błędy w komunikacji marketingowej marek, czy niewłaściwe użycie związków frazeologicznych. Jego wnikliwe obserwacje ukazały, jak źle przytoczone zwroty mogą prowadzić do nieporozumień lub niechcianych, niejednokrotnie kuriozalnych dwuznaczności w przekazie.
- Bez względu na to, czym się zajmujemy, jaką naukę uprawiamy, robimy to za pomocą słów i o tym warto pamiętać - dodał profesor.