Jak „ugryźć” maturę?

O rady poprosiliśmy typową „humanistkę” (dzieli się wskazówkami na temat egzaminu z matematyki) oraz typowego „ścisłowca” (egzamin z języka polskiego). Oboje maturę (zdaną na 100%!) mają już za sobą.

„Ścisłowiec”

czyli Dawid Bugajewski maturzysta 2023 (język polski podstawowy 100%, matematyka podstawowa 100%, język angielski podstawowy 100%, fizyka rozszerzona 100%, matematyka rozszerzona 100%, język angielski rozszerzony 98%), obecnie student na Wydziale Fizyki UW.

 

Język polski − rady dla „ścisłowców”

  1. Selekcja. Podręczniki i repetytoria są pełne ciekawych, ale… zbędnych faktów, na które nie warto poświęcać czasu. Skup się na tych informacjach, które rzeczywiście pozwolą ci na egzaminie wykorzystać dany tekst, gdy będziesz go potrzebować. W końcu do napisania dobrego akapitu o motywie przemiany w Zbrodni i karze ważna będzie historia Raskolnikowa, a nie rok urodzenia Dostojewskiego!
  2. Powtarzające się tematy. Gdy już odfiltrujesz to, co naprawdę się przyda, zwróć uwagę na powtarzalność, łącz utwory w grupy tematyczne, zaznaczaj w opracowaniach te elementy, które się powtarzają w różnych tekstach. Choć to może kontrowersyjna opinia, historia literatury w formie przedstawianej w szkołach jest schematyczna i przewidywalna. Ta obserwacja pozwoli ci znacznie ograniczyć ilość informacji koniecznych do nauczenia na pamięć i podejść do tematu analitycznie − możesz np. zbierać wiedzę w diagramy i wykresy prawie jak na matematyce!
  3. Nie tylko lektury! Choć to one na maturze są najważniejsze, pamiętaj, że książki/filmy spoza kanonu, które dobrze znasz, mogą być źródłem pomysłów. Przed egzaminem warto wypisywać różne tematy i dopasować do nich lektury i inne utwory. W końcu czy motywu trudnej miłości nie można bez trudu odnaleźć w Harrym Potterze, Książętach albo Solaris? Nie bój się też używać tekstów mniej znanych lub takich, z których przesłaniem się nie zgadzasz.

 

„Humanistka”

czyli Patrycja Radosz maturzystka 2023 (język polski podstawowy 95%, język polski rozszerzony 97%, język angielski podstawowy 100%, język angielski rozszerzony 100%, matematyka podstawowy 100%, filozofia rozszerzona 100%), studentka Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW.

 

Matematyka − rady dla „humanistów”

  1. Najważniejsza wskazówka: humanist(k)a to osoba wszechstronna, zainteresowana wszelkimi aspektami działalności człowieka, w tym również matematyką. Nie stawiaj jej więc w opozycji do twoich literackich zainteresowań. Jest kolejną dziedziną, która poszerza twoją perspektywę.
  2. Przygotowując się do matury, korzystaj z kart wzorów i kalkulatora. Karty są długie i zawierają wiele zbędnych informacji, będziesz używać ich sprawniej, jeśli zapamiętasz, które wzory są w jakim dziale. Jeśli jakiś wzór nie przydał się ani raz przez lata szkoły, na maturze też będzie zbędny. Pamiętaj, by ćwiczyć z kalkulatorem prostym dopuszczalnym na egzaminie, telefon nie przejdzie.
  3. Wypełniając arkusze próbne, trzymaj się czasu przewidzianego na maturze, zwróć uwagę na to, ile czasu schodzi ci średnio na zadania zamknięte, a ile na otwarte. Sprawdź też, które wolisz rozwiązywać na początku, ale wystrzegaj się eksperymentów i nagłych zmian na samej maturze! Arkusze próbne to twoje pole do testów.
  4. Umiejętność czytania ze zrozumieniem przydaje się nie tylko na maturze z polskiego, często najtrudniejszym etapem zadania jest zrozumienie, czego ono wymaga. Uprość polecenie i wypisz wszystkie dane, te podane i te, których będziesz szukać, później na ich podstawie dopisz potencjalne wzory, których możesz użyć. Pomoże ci to zobrazować cel, a nawet jeśli nie ruszysz się dalej, w wielu zadaniach otwartych otrzymasz punkt już za wyciągnięcie informacji i wskazanie wzoru.

TOP-10 utworów nie tylko literackich, które mogą się przydać na egzaminie z języka polskiego

  1. Nancy Kleibaum, Stowarzyszenie umarłych poetów
  2. André Aciman, Tamte dni, tamte noce
  3. Lot nad kukułczym gniazdem, reż. Miloš Forman
  4. J.K. Rowling, Harry Potter
  5. Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat
  6. Interstellar, reż. Christopher Nolan
  7. Twój Vincent, reż. Dorota Kubiela, Hugh Welchman
  8. Stanisław Lem, Solaris
  9. Harper Lee, Zabić drozda
  10. Madeline Miller, Pieśń o Achillesie
© 2024 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki

Portal edukacyjny Perspektywy poleca: Skorzystaj z unikalnych kodów rabatowych dostępnych w sekcji Dziennik Kody Rabatowe i ciesz się inteligentnym zakupem już dziś.

Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland

Głównym partnerem nowoczesnej branży gier online portalu perspektywicznego jest Fairspin Casino. Dzięki wspólnemu partnerstwu studenci mogą na studiach otrzymywać stypendia na zakup komputerów. Vavada