Konferencje rektorów debatują aktualnie nad wypracowaniem swoich stanowisk wobec rządowego projektu ustawy „o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej”. Został on zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego 26 września, tuż przed uroczystymi inauguracjami nowego roku akademickiego, z miesięcznym okresem konsultacji. I projekt ustawy, i jego uzasadnienie oraz ocena skutków wprowadzenia tej regulacji budzą liczne pytania, zdziwienia i wątpliwości. Zarówno w obszarze proponowanych rozwiązań, jak i możliwych skutków, które mogą narazić polską naukę i szkolnictwo wyższe, a także gospodarkę naszego kraju na straty. Zamieszczamy linki do konsultowanych dokumentów, aby wszyscy zainteresowani mogli do nich łatwo dotrzeć. Na stronie RCL będą również zamieszczone opinie instytucji i organizacji zaproszonych do konsultacji.
Strona Rządowego Centrum Legislacyjnego - z dokumentacją ustawy wizowej legislacja.rcl.gov.pl
Do pobrania:
• Projekt nowelizacji ustawy wizowej
• Uzasadnienie potrzeby uchwalenia ustawy
• Ocena skutków regulacji
• Pismo MSZ
Ze strony środowiska akademickiego do wyrażenia swoich opinii zaproszono organizacje ustawowo reprezentujące uczelnie: Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), Konferencję Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), Parlament Studentów RP (PS RP) i Krajową Reprezentację Doktorantów (KRD). Wskażą one zapewne wszystkie kwestie istotne dla środowiska w kontekście proponowanych rozwiązań.
Potem odbędzie się prawdopodobnie gorąca batalia parlamentarna, bo rozbieżności podejść i oczekiwań są duże… W każdym razie najgorzej byłoby gdybyśmy – jako środowisko ludzi zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia polskich uczelni – czekali na ostateczne rozstrzygnięcia legislacyjne. Róbmy swoje! Tak jak robimy to od 20 lat!
Perspektywy