Tego na pewno możesz się spodziewać na maturze z polskiego

Cięcia w podstawach programowych spowodowały lawinę dalszych zmian. To już nie będzie ta sama matura. Do arkuszy egzaminacyjnych nie mogą trafić treści usunięte z podstawy. Wiele zadań eksperci muszą wręcz wymyślić na nowo, a pozostawionym w programie zagadnieniom nadać inne znaczenie: większe lub mniejsze.

Dlatego radzę: nie przeocz żadnej zmiany, jaka czeka Cię na egzaminie maturalnym w roku 2025. Uważnie śledź wszystkie wprowadzane rozwiązania.

Poznaj arkusz dostosowany do nowych wymagań

W arkuszu egzaminacyjnym na poziomie podstawowym szczególną uwagę należy zwrócić na:

  1. Język w użyciu (10 pkt, 17 proc.), w tym
  •  Notatka syntetyzująca (4 pkt)

Notatka syntetyzująca ma ściśle określoną formę. To nie jest zwykłe streszczenie tekstu. Należy przećwiczyć pisanie tej wypowiedzi, gdyż nie jest ona trudna, a jedynie ma specyficzną strukturę. Po kilkakrotnym napisaniu takiej notatki będziesz wiedział, na czym to polega. Aż 3 pkt otrzymasz za wartość merytoryczną notatki, a 1 pkt za poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną.

  1. Test historycznoliteracki (15 pkt, 25 proc.)
  •  epoki dawne, czyli starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm (możesz zdobyć 7 pkt)
  •  epoki nowsze, czyli Młoda Polska, XX-lecie międzywojenne, wojna i okupacja, literatura krajowa i emigracyjna lat 1945-1989, literatura najnowsza (możesz zdobyć 8 pkt)
  1. Wypracowanie (35 pkt, 58 proc.)
  •  postaw tezę, napisz tekst argumentacyjny
  •  odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego
  •  napisz co najmniej 300 wyrazów

Powtarzaj wszystkie lektury po trochu

Dawniej uczniowie próbowali zdać maturę dzięki jednej epoce, np. bazując na romantyzmie lub pozytywizmie. W tym roku to nie przejdzie.

Lepiej po trochu powtórzyć wszystkie okresy literackie, przypomnieć sobie podstawowe informacje o  każdej lekturze obowiązkowej niż całą energię poświęcać na jednego autora, np. Bolesława Prusa czy Adama Mickiewicza. Test historycznoliteracki zawiera pytania do prawie wszystkich epok.

Utwory usunięte z podstawy programowej nie obowiązują

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że pytania maturalne nie będą się odnosiły do lektur usuniętych z podstawy. Jeśli zaś pojawi się tekst, który nie jest obowiązkowy, w arkuszu znajdzie się taki fragment dzieła, na podstawie którego da się odpowiedzieć na pytanie.

Weź udział w kilku próbnych egzaminach

Nie ma lepszego sposobu na zrozumienie, co się zmieni na maturze, a co pozostanie bez zmian, od przećwiczenia tego w praktyce. Próbnych egzaminów powinno być w roku szkolnym 2024/2025 kilka, aby nikt nie miał wątpliwości, jakie są wymagania egzaminacyjne.

Ile punktów możesz zdobyć i za co?

Zmianie nie ulega punktacja. Warto się jej przyjrzeć:

  •  60 pkt (100 proc.) za cały arkusz na poziomie podstawowym, w tym:
    > 25 pkt (42 proc.) za rozwiązanie zadań testowych
    > 35 pkt (58 proc.) za wypracowanie

Oznacza to, że nawet gdyby nie poszło ci wypracowanie lub gdybyś w ogóle go nie napisał(a), nadal masz szansę zdać ten egzamin. Wystarczy, że zdobędziesz co najmniej 18 pkt (30 proc.) w sumie w częściach „Język polski w użyciu” (można zdobyć 10 pkt) oraz „Test historycznoliteracki” (można zdobyć 15 pkt). Nikomu nie polecam takiej strategii, należy jednak mieć świadomość, że z zerem za wypracowanie też da się zdać maturę z polskiego.

Warto jednak powalczyć o każdy punkt.

 Jak napisać wypracowanie? (35 pkt, 58 proc.)

  • Otrzymasz dwa tematy do wyboru (napisz jedno wypracowanie, nie dwa)
  • Nie będzie wskazanej lektury w poleceniu (ty dowolnie wybierasz lekturę obowiązkową)
  • Listę lektur obowiązkowych znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym (imię i nazwisko autora, tytuł dzieła), postaraj się nie pomylić (sprawdź, czy dobrze przepisałeś nazwy własne, aby nie popełnić głupiego błędu)
  • Jako lekturę obowiązkową możesz wybrać dzieło z nowej podstawy programowej 2024 lub ze starej z roku 2018, obowiązującej przed zmianami (np. egzaminator uzna Katedrę Jacka Dukaja za lekturę obowiązkową, mimo że w najnowszym zestawie już tego dzieła nie ma)
  • Nie będzie tematów wymagających powołania się na utwory poetyckie, ale możesz wybrać poezję (wiersze) jako inny tekst literacki (jeśli lubisz poezję, masz szansę błysnąć na maturze)
  • Możesz pisać rozprawkę, ale nie musisz (dopuszczalne są: artykuł, esej, list otwarty, przemówienie, szkic krytyczny, byle tylko Twoja wypowiedź zawierała argumenty, udowadniała tezę)
  • Napisz co najmniej 300 wyrazów (możesz więcej, ale nie przesadzaj z długością wypracowania)

Zasady oceniania raczej bez zmian

Obowiązują te same zasady oceniania, co w roku 2024. Również liczba błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych, za które obniża się punktację, jest bez zmian. Jednak CKE zastrzega sobie możliwość dokonania korekty zasad oceniania, o czym nauczyciele i uczniowie zostaną poinformowani przed próbnym egzaminem.

Egzaminatorów czeka szkolenie, aby nie wymagali tego, co przestało obowiązywać.

Egzaminator drugiego sprawdzania

Możesz być pewien, że Twój arkusz zostanie dobrze sprawdzony. W celu poprawy jakości oceniania MEN wprowadza od roku 2025 funkcję egzaminatora drugiego sprawdzania. Dwoje oceniających to nowość w Polsce (w wielu krajach od dawna działa podwójny system sprawdzania). Na pewno będzie mniej błędów w ocenianiu. Już sama świadomość, że każda praca jest sprawdzana ponownie, podziała na każdego egzaminatora dyscyplinująco. Nie wątpię, że zmniejszy to liczbę odwołań od wyników matury.

Próbna matura w grudniu 2024

Wszystkich czeka próbna matura, do której materiały przygotują eksperci CKE. Udział w niej nie jest obowiązkowy. Szkoły mogą do niej przystąpić lub nie, jednak trudno wyobrazić sobie, aby jakaś placówka nie chciała w tym uczestniczyć. Strzeliłaby sobie w kolano, a uczniów naraziła na poważne kłopoty.

To jest ważne! Ocena z próbnej matury tylko w celach informacyjnych

Kuratorzy oświaty przypominają, że nauczyciele nie mogą wstawiać ocen za próbną maturę do dziennika. A jeśli to zrobią, to tylko z wagą „zero” (wtedy nie liczy się do średniej). Dlatego niektórzy nauczyciele nie lubią próbnych matur. Nie chcą sprawdzać na próżno.

 

Dariusz Chętkowski

© 2024 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki

Portal edukacyjny Perspektywy poleca: Skorzystaj z unikalnych kodów rabatowych dostępnych w sekcji Dziennik Kody Rabatowe i ciesz się inteligentnym zakupem już dziś.

Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland

Głównym partnerem nowoczesnej branży gier online portalu perspektywicznego jest Fairspin Casino. Dzięki wspólnemu partnerstwu studenci mogą na studiach otrzymywać stypendia na zakup komputerów. Vavada