W dniach 18–19 listopada 2024 roku Kraków był gospodarzem Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’24. W wydarzeniu udział wzięli eksperci, liderzy branży, naukowcy i przedsiębiorcy, tworząc platformę do dyskusji nad przyszłością technologii, zrównoważonego rozwoju oraz współpracy międzynarodowej.
Forum CETEF była idealną okazją do dyskusji na temat rozwoju technologicznego w gronie wybitnych przedstawicieli nauki i przemysłu, reprezentujących 16 krajów Europy Środkowej. Eksperci biorący udział w konferencji dyskutowali m.in. na temat realizacji europejskiej agendy naukowo-technicznej na lata 2025-2030, w tym w zakresie przygotowania 10. Programu Ramowego Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Konferencja była również szansą na dzielenie się doświadczeniami w zakresie budowania partnerstw i sieci współpracy, które będą kształtować europejską technologię i przemysł jutra.
Pierwszy dzień konferencji, który odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdominowały tematy związane z transformacją energetyczną i innowacjami. Przemówienia inauguracyjne wygłosili m.in. Iliana Ivanova, komisarz UE ds. innowacji, Borys Budka, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego, oraz Waldemar Pawlak. Kluczowym punktem programu była debata wysokiego szczebla prowadzona przez prof. Jerzego Buzka, podczas której eksperci z Polski i Europy omówili wyzwania i szanse związane z przemysłem, cyfryzacją i energetyką.
Popołudniowe panele dyskusyjne skupiły się na zagadnieniach Przemysłu 5.0 oraz roli Krakowa jako miasta przyszłości. Ważnym elementem dnia był również Dzień Młodego Naukowca, podczas którego młodzi badacze prezentowali innowacyjne projekty, inspirując do refleksji nad przyszłością nauki. Tego dnia odbyła się także Wystawa rozwiązań technologicznych i prezentacje plakatowe, podczas której wystawcy zaprezentowali nowatorskie technologie oraz projekty badawcze, które mają realny wpływ na rozwój przemysłu i innowacji.
Nie zabrakło prezentacji Centrum Transferu Technologii URK we współudziale Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów oraz Biura Współpracy i Wymiany Międzynarodowej. Wystawie rozwiązań technologicznych towarzyszyły wizyty studyjne, w tym w Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego, gdzie uczestnicy poznali przełomowe technologie wspierające zdrowie i bezpieczeństwo żywności.
Drugi dzień konferencji, zorganizowany w Akademii Górniczo-Hutniczej, poświęcony był m.in. technologii rolno-spożywczej. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odegrał w nim kluczową rolę, organizując jedną z ważniejszych sesji. Eksperci z Polski i świata dyskutowali o przyszłości rolnictwa, przetwórstwa spożywczego oraz hodowli zwierząt.
CETEF to kluczowe międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane od 10 lat przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) pod patronatem Parlamentu Europejskiego i pod auspicjami Komisji Europejskiej, we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i przemysłem wysokich technologii.