REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Jednymi z bardziej oryginalnych form nauczania w III LO w Gdyni są tzw. nocki filmowe (wspólne z nauczycielem oglądanie w budynku szkoły przez całą noc dzieł klasyki filmowej połączone z ich profesjonalną analizą oraz dyskusją) oraz nocki literackie (wspólne czytanie i analiza wybranego utworu literackiego).

Te długie nocne lekcje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży nie tylko z klas humanistycznych.

W noc listopadową z piątku na sobotę (22/23 XI 20204) w auli gdyńskiej Trójki, w ramach przygotowań do egzaminu dojrzałości z języka polskiego, kilkudziesięcioosobowa grupa uczennic i uczniów z klas maturalnych uczestniczyła w performatywnym czytaniu „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Wspólne czytanie zostało zorganizowane po raz kolejny przez prof. Karola Rawskiego, znakomitego nauczyciela języka polskiego w gdyńskim III LO. Poprzedzone zostało świetnym wykładem, podczas którego Nauczyciel przywołał publikacje tak wybitnych badaczy i badaczek polskiej literatury, jak: Maria Janion, Ryszard Przybylski, czy Maria Żmigrodzka.

Nocka literacka w III LO rozpoczęła się o godz. 17:00 w piątek, a zakończyła się po godzinie 6:00 w sobotę. Poszczególne części czytania Mickiewicza rozdzielały przerwy na ciepłą herbatę i „małe co nieco”. Przydatne okazały się przyniesione przez młodzież poduszki, koce, śpiwory, a także maskotki-przytulanki (niektóre nawet sporych rozmiarów – zob. zdjęcie).

Przeprowadzona w III LO w Gdyni lekcja języka polskiego była wyjątkowo długa. Przede wszystkim jednak pięknie zilustrowała przypisywane Konfucjuszowi zalecenie odnoszące się do sposobu nauczania: "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!