Już 7 grudnia 2024 roku na Politechnice Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja hackathonu TECHGENERATION – wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK oraz Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W poprzednich edycjach udział wzięło ponad 200 uczestników.
Konkurs jest okazją do rozwijania zainteresowań w obszarze inżynierii internetu rzeczy, elektroniki, matematyki i informatyki oraz do kształtowania w młodych uczestnikach zdolności inicjowania zmian, krytycznego myślenia i otwarcia na nowe rozwiązania.
Warszawski Hackathon TECHGENERATION wspiera edukację w zakresie nowoczesnych technologii i inspiruje do tworzenia projektów odpowiadających na aktualne wyzwania społeczne. Wydarzenie jest bezpłatne i skierowane do uczniów ósmych klas szkół podstawowych, uczniów szkół średnich oraz studentów studiów licencjackich i magisterskich. Każdy zainteresowany, niezależnie od poziomu wiedzy technicznej, może spróbować swoich sił w wyzwaniu.
Uczestnicy będą pracować w zespołach składających się z dwóch do czterech osób. Ich zadaniem będzie stworzenie projektu technologicznego odpowiadającego na wyzwanie przedstawione przez organizatorów w dniu wydarzenia. Poprzednie edycje obejmowały takie tematy jak „Złodzieje czasu” – wyzwanie polegało na opracowaniu urządzeń ułatwiających codzienne zarządzanie czasem, oraz „Tempo życia” – zadanie wymagające stworzenia technologii wspierających łączenie pracy z wypoczynkiem.
Kreatywne myślenie i praca zespołowa doprowadziły do powstania niezwykle ciekawych rozwiązań, takich jak czujnik w skrzynce pocztowej rozpoznający rodzaj korespondencji i wysyłający powiadomienia sms, kołyska dla niemowląt reagująca na płacz dziecka czy też aplikacja chmurowa informująca o liczbie osób oczekujących w kolejkach. Tegoroczna edycja również będzie dotyczyła rozwiązywania problemów wielkich metropolii, natomiast szczegółowy temat zostanie zaprezentowany uczestnikom w dniu wydarzenia.
Po zakończeniu prac zespoły zaprezentują swoje rozwiązania przed jury, które oceni je pod kątem innowacyjności, zgodności z tematem, poziomu technicznego, jakości wykonania prototypu oraz sposobu prezentacji. Najlepsze projekty w poszczególnych kategoriach zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatorów i partnerów hackathonu.
W ramach przygotowań do hackathonu organizowane są także warsztaty na poziomie podstawowym i zaawansowanym, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę niezbędną do pracy z Arduino - popularną platformą programistyczną pozwalającą tworzyć projekty elektroniczne i sterować urządzeniami za pomocą kodu. Zajęcia odbywają się pod okiem pracowników naukowych z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Rejestracja na tegoroczny hackathon rozpoczęła się 5 listopada 2024 roku i potrwa do wyczerpania dostępnych miejsc. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się na oficjalnej stronie wydarzenia: techgeneration.pl