REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Ukazała się najnowsza książka profesora Andrzeja K. Koźmińskiego „Rewolucja zwinnych”, która stanowi zbiór 36 esejów o współczesności. Z ogromną wiedzą, wysoką kulturą i erudycją Autor analizuje gorące tematy, jakimi żyje dziś świat.

Wieszczy radykalną zmianę porządku określanego jako Pax Americana, którego podstawą była dominująca pozycja Stanów Zjednoczonych jako nieformalnego przywódcy Zachodu i gwaranta pokoju na świecie. Dziś w wielu miejscach zwycięża nowy nacjonalizm z przesłaniem typu „America (lub jakikolwiek inny kraj) First”, które pozwala kwestionować ponadnarodowe interesy i cele ważne dla dobra planety i ludzkości.

Złamanie dotychczasowego konsensusu rodzi nieoczekiwane zdarzenia: groźne, jak zmiany klimatyczne, niebezpieczne, jak konflikty zbrojne, nieprzewidywalne, jak pandemia, ale też pozytywne, jak szybki rozwój technologii AI. Aby przetrwać, trzeba być zwinnym. W takim otoczeniu nie można być przywódcą starego typu, bo nieustanne przełamywanie ograniczeń, czasem z naruszeniem prawa, to prosta ścieżka do dyktatury. Coraz ważniejszą rolę odgrywa przywództwo rozproszone, charakterystyczne dla start-upów, skoncentrowane na rozwiązywaniu konkretnych problemów i realizowaniu równie konkretnych celów.

Świat oczami profesora Koźmińskiego to sieć powiązań i zależności pomiędzy gospodarką a polityką, emocjonalnością a racjonalnością ludzi, wojną a technologią. W zbiorze nie zabrakło też esejów poświęconych nauce i nowoczesnej uczelni, rynkowi pracy i zarządzaniu, w którym obok technik i narzędzi wykładanych w szkołach biznesu coraz bardziej liczy się zaufanie. Intuicja i naturalne talenty pozwalają najlepszym liderom na zwinne operowanie w turbulentnym świecie.

Wprawdzie w jednym z tekstów Autor ze smutkiem pyta, czy dziś przyszłość nie interesuje już nikogo, to tym, których ona jednak zajmuje, dedykuje „Rewolucję zwinnych” jako rodzaj „zapisków z przyszłości”. Śledząc najnowsze wydarzenia łatwo stwierdzić, jak szybko spełniają się słowa Profesora.

Książkę zilustrowała Daria Andrews, polsko-australijska malarka i artystka wizualna, która jako motyw przewodni i inspirację wykorzystała specyficzny sposób przedstawiania ludzi i duchów przez Aborygenów.

„Rewolucję zwinnych” będzie można zamówić za pośrednictwem Fundacji Koźmińskich. Darczyńcy otrzymają książkę za darmo.

Źródło: kozminski.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!