26 listopada premier Donald Tusk ogłosił decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld zł na uzupełnienie środków i działania prowadzone przez uczelnie będące pod nadzorem MNiSW. Środki te zostaną pozyskane z emisji obligacji i przeznaczone na strategiczne inwestycje w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego. Dodatkowe środki zwiększą relację nakładów na naukę i szkolnictwo w relacji do PKB do poziomu 1,13% przyczyniając się do równomiernego rozwoju całego systemu.
Podział pieniędzy dla uczelni
Podczas konferencji prasowej minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował o dodatkowych nakładach na naukę i szkolnictwo wyższe.
- Dyskusje w kwestii przyznania środków trwały kilka miesięcy, ponieważ zależało nam jako ministerstwu, aby wyrównać rachunki krzywd i niesprawiedliwości, jakie spotkały środowisko naukowe za poprzedniej władzy – powiedział na początku minister Dariusz Wieczorek – Większość uczelni była źle traktowana i tylko 29 spośród 101 uczelni otrzymało w latach 2020-2023 wsparcie - w samych tylko obligacjach w kwocie 2,4 mld złotych – dodał minister.
- W podziale środków uwzględnione zostały tylko te uczelnie, które w latach 2020-2023 nie otrzymywały żadnych środków bądź otrzymały je na bardzo symbolicznym poziomie - podkreślił minister.
Przekazane środki finansowe zostaną przeznaczone na rozwój polskich uczelni, wsparcie kluczowych projektów badawczych, inwestycje sprzyjające studentom oraz modernizację infrastruktury akademickiej.
Jak powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu - Te dodatkowe środki nie rozwiązują wszystkich problemów polskiej nauki i środowiska akademickiego, natomiast jest to na pewno duże wsparcie i zniwelowanie różnic, powstałych przy podziale środków za poprzedniej władzy.
Kolejne wsparcie, tym razem 100 mln złotych dla Polskiej Akademii Nauk
W trosce o wyrównanie szans i nadrobienie zaległości minister nauki podjął kolejną kluczową decyzję dotyczącą Polskiej Akademii Nauk.
- Zwiększamy budżet PAN z przeznaczeniem na instytuty badawcze. Na początku zapowiadałem dodatkowe 40 mln złotych. Dziś zdecydowałem, że będzie to 100 mln złotych jeszcze w 2024 roku – powiedział Dariusz Wieczorek. - Teraz zadaniem instytutów i dyrektorów instytutów wspólnie z nami będzie uczciwe podzielenie tych środków – dodał.
W trakcie konferencji minister odniósł się do wielu pytań m.in. o Narodowe Centrum Nauki. Zapewnił, że jeżeli chodzi o NCN, to finansowanie w roku 2024 jest zabezpieczone w 100%. Natomiast w budżecie na 2025 rok jest zwiększenie środków o kwotę 150 mln złotych.
Na konferencji obecny był również wiceminister Marek Gzik, który podkreślił – Cieszymy się, że premier Donald Tusk przeznaczył środki w ramach ustawy okołobudżetowej - w obligacje na rok 2024 i przeznaczył kwotę w wysokości 1,5 mld złotych na dofinansowanie 71 uczelni publicznych – na rozwój naukowy, zakup i utrzymanie aparatury naukowo-badawczej i jakość kształcenia – powiedział sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik.
Sekretarz stanu wymienił grupy projektów rekomendowanych do wsparcia, zwracając szczególną uwagę na inwestycje strategiczne, które umożliwią realizację badań naukowych i modernizację budynków. Kolejną kategorię stanowią inwestycje ukierunkowane na potrzeby studentów, mające poprawić warunki pracy na polskich uczelniach. Ostatnia grupa to tzw. inwestycje wyższej konieczności.
- To bardzo ważny dzień, to wsparcie istotnie podnosi inwestycje w nauce polskiej w roku 2024. Możemy mówić o prawie 9 mld złotych wzrostu nakładów na naukę i rozwój w naszym kraju – podsumował wiceminister Marek Gzik.
Źródło: gov.pl