Dr hab. inż. Szymon Łukasik, prof. AGH z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej został powołany na stanowisko dyrektora Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym (NASK BIP).
– Objęcie tego stanowiska to dla mnie zaszczyt oraz wyzwanie. Celem Ośrodka jest prowadzenie badań nad zaawansowanymi technologiami sztucznej inteligencji oraz kwestiami związanymi z ich bezpieczeństwem i przejrzystością. Ponadto Ośrodek podejmuje prace nad zastosowaniem tych technik w kluczowych obszarach, takich jak administracja publiczna, bezpieczeństwo sieci i ochrona cyberprzestrzeni. Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać bezpieczne i transparentne rozwiązania, które zwiększą efektywność polskiej infrastruktury cyfrowej, jednocześnie edukując i wspierając społeczeństwo w świadomym korzystaniu z nowoczesnych technologii – powiedział prof. Szymon Łukasik.
Przypomnijmy, że funkcję przewodniczącej Rady Naukowej NASK PIB pełni dr hab. inż. Joanna Jaworek-Korjakowska, prof. AGH, dyrektorka Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji AGH.
– Przewodniczenie Radzie Naukowej NASK PIB, która odpowiada za plany budżetowe oraz kształtowanie i opiniowanie prowadzonych badań, to dla mnie ogromna odpowiedzialność i możliwość wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Szczególnie istotne są obecnie wyzwania związane z bezpieczeństwem tej technologii, na które NASK PIB skutecznie odpowiada, tworząc ośrodek dedykowany badaniom w tej tematyce. Instytut odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju cyfrowego. Współpraca AGH i NASK PIB daje ogromne możliwości badawcze, które pozwolą nam stawiać czoła wyzwaniom współczesnego społeczeństwa cyfrowego – komentuje Joanna Jaworek-Korjakowska.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy to instytucja, której misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi i bezpieczeństwu sieci teleinformatycznych w Polsce. Instytut prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe, wspierając bezpieczeństwo polskiej cywilnej cyberprzestrzeni i promując koncepcje społeczeństwa informacyjnego. Ważnym elementem działalności NASK jest także edukacja oraz zwiększanie świadomości użytkowników, szczególnie w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami związanymi z nowymi technologiami.
Źródło: agh.edu.pl