25 listopada tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej otrzymały: Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Uroczystość odbyła się w Auli Uniwersyteckiej UMCS i była historycznym, bezprecedensowym momentem dla uczelni, świętującej w tym roku jubileusz 80-lecia istnienia.
Uroczystościom przewodniczył rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, który podkreślił: - Czujemy się dumni, że w albumie doktorów honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znajduje się już 88 osób o wybitnych osiągnięciach naukowych i powszechnie uznawanym autorytecie moralnym, a także wybitnych mężów stanu oraz twórców literatury i sztuki cieszących się międzynarodowym uznaniem. Tę długą listę rozpoczęli w 1950 roku córka i zięć naszej patronki – Irene i Jean Frederic Joliot-Curie, a znajdują się na niej osobistości tej miary jak: Willy Brandt, Norman Davies, Jerzy Giedroyc, Natalia Gorbaniewska, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Karski, Maria Kuncewiczowa, Adam Daniel Rotfeld, Timothy Snyder, Marian Turski, Tomas Venclova czy Krzysztof Pomian. Wręczane dziś doktoraty oznaczone zostały jako osiemdziesiąty dziewiąty, dziewięćdziesiąty i dziewięćdziesiąty pierwszy doktorat w 80-letniej historii naszej uczelni.
Pisarka i dziennikarka Anne Applebaum uzyskała tytuł doktora honoris causa za wybitne osiągnięcia naukowe i publicystyczne, mistrzowską naukę rozumienia historii – szczególnie Europy Wschodniej i Polski, a także za wrażliwość badawczą na problemy wartości demokracji i jakości mediów. Laudację wygłosiła prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Reżyserka i laureatka m.in. Złotego Globu za film „Europa, Europa” Agnieszka Holland otrzymała zaszczytny tytuł honorowy za poszukiwanie prawdy i stawianie niewygodnych pytań, pokazywanie w filmach wieloznaczności świata, za odsłanianie skomplikowanych ludzkich relacji i emocji, łączenie poetyki i sztuki filmowej z bezkompromisową postawą obywatelską, za odwagę mówienia pełnym głosem o sprawach trudnych, za wrażliwość na drugiego człowieka i przywracanie mu godności oraz za mądrość i pozostawanie w nieustannym twórczym ruchu. Promotorką jej doktoratu była prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk z Katedry Dziennikarstwa UMCS.
Laureatce Nagrody Nobla, Oldze Tokarczuk, Senat UMCS przyznał tytuł doktora honoris causa za moc kreowania słowem światów, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, by sprostać wyzwaniom przyszłości; za nieustanne poszerzanie granic naszej wrażliwości, wyobraźni i umysłu oraz za konsekwentne promowanie postawy czułości wobec Ziemi i wszystkich istot ją zamieszkujących, szczególnie wobec pokrzywdzonych i podporządkowanych, którym głosu, praw i miłości dotąd odmawiano. Podczas wydarzenia laudację wygłosił prof. Jan Pomorski z Katedry Humanistyki Cyfrowej i Metodologii Historii UMCS.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat/UMCS
Źródło: UMCS