REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W dniach 2–3 grudnia 2024 roku Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie była gospodarzem wydarzenia – konferencji „Zagraniczni Absolwenci Uczelni Polskich na Rynku Pracy”.

Współorganizowana z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego konferencja zgromadziła przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz polityki, tworząc przestrzeń do debaty na temat umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego oraz integracji zagranicznych absolwentów na rynku pracy. 

Konferencję otworzył prof. Jerzy Lis, rektor AGH, który podkreślał strategiczne znaczenie umiędzynarodowienia: „Bez umiędzynarodowienia nie ma prawdziwej edukacji”. Słowa te wybrzmiały szczególnie mocno w kontekście wielu wyzwań jakie stoją przed sytuacją zagranicznych studentów i ich wpływu na rozwój polskich uczelni. Wśród gości honorowych znalazł się prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który wskazał na potrzebę dalszego wzmacniania współpracy między uczelniami a absolwentami z zagranicy.

Prelegenci i inspirujące panele

Konferencja była okazją do wysłuchania ekspertów. W panelu poświęconym obecnej sytuacji i perspektywom zagranicznych studentów w Polsce wystąpili m.in. dr Wojciech Karczewski (Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej), dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz (Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB) oraz Waldemar Siwiński (Prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence).

W debacie na temat strategii umiędzynarodowienia uczelni uczestniczyli m.in. rektorzy wiodących polskich uczelni: prof. Andrzej Bednarczyk (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), prof. Marek Pawełczyk (Politechnika Śląska), dr hab. Ewa Gruszczyńska (Uniwersytet SWPS), dr hab. Dorota Niedziółka, Prorektor ds. rozwoju, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia, Uniwersytet Gdański.

Zagraniczni absolwenci jako ambasadorzy polskiej nauki

Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas konferencji była rola zagranicznych absolwentów jako kapitału dla Polski. Przedstawiono inspirujące przykłady sukcesów, m.in.:

  • Cyril Junior Dim (Politechnika Wrocławska), Mistrz świata w mowach publicznych, TEDxSpeaker, inżynier oprogramowania,
  • Maatla Letsholo (Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica
    w Krakowie), geolog z Botswany rozwijający przemysł kopalniany,
  • Svitlana Sovinska (Politechnika Krakowska), Kierownik laboratorium chemicznego,
  • Ashutosh Mukerji (Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica
    w Krakowie), specjalista Inżynierii Niezawodności Lokacji (ang. Site Reliability Engineering, SRE),
  • Buse Ismihan Ilhan (Politechnika Łódzka), specjalista ds. bezpieczeństwa IT - Analityk danych - Cyberbezpieczeństwo / Zarządzanie tożsamością i dostępem

Te historie potwierdzają, że polskie uczelnie kształcą światowej klasy specjalistów, którzy nie tylko integrują się na polskim rynku pracy, ale także stają się ambasadorami naszego kraju za granicą.

Kluczowe wnioski:

  • Zagraniczni absolwenci jako kapitał dla Polski: ich sukcesy – od międzynarodowych wyróżnień po kariery w czołowych firmach – stanowią dowód na wysoką jakość polskiego szkolnictwa wyższego.
  • Umiędzynarodowienie jako fundament edukacji: wymaga ono rozwijania programów w językach obcych, współpracy z przemysłem i promocji sukcesów absolwentów.
  • Potrzeba długofalowej strategii: budowanie relacji z zagranicznymi absolwentami oraz utworzenie ogólnopolskiej organizacji ich zrzeszającej może wzmocnić międzynarodowy wizerunek polskich uczelni.
  • Budowa sieci współpracy z absolwentami powstała idea powołania ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej zagranicznych studentów i absolwentów, która mogłaby wspierać wymianę doświadczeń, promować polskie uczelnie za granicą oraz wzmacniać ich międzynarodowe powiązania.

Konferencja zakończyła się optymistycznym przesłaniem, że umiędzynarodowienie polskich uczelni jest nie tylko możliwe, ale również konieczne dla ich rozwoju. Wdrażanie strategii współpracy z zagranicznymi absolwentami stanowi kamień milowy w budowaniu pozycji Polski jako miejsca atrakcyjnego dla nauki, pracy i międzynarodowej współpracy.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że wypracowane podczas konferencji rekomendacje przełożą się na konkretne działania, które przyczynią się do rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego oraz integracji zagranicznych absolwentów na rynku pracy.

 

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie zaup.agh.edu.pl.

Źródło: Centrum Komunikacji i Marketingu AGH

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!