Czy w świecie, w którym to tiktokowi czy instagramowi influencerzy są największymi autorytetami dla młodych ludzi, jest jeszcze miejsce dla naukowych autorytetów? A zwłaszcza dla kobiet, które mogłyby dla kolejnych pokoleń dziewcząt (i chłopców) stać się postaciami godnymi naśladowania? W drugim odcinku serii podcastów powstających w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” prezentujemy sylwetki znakomitych polskich naukowczyń – naszych naukowych influencerek.
#2 dr Weronika Erdmann: Niesporczaki z frakcji Mandalorian
Nauka jest trochę jak podróż w nieznane; nie wiemy, gdzie dotrzemy, wiemy za to, że chcemy dotrzeć do prawdy. Tak uważa gościni podcastu, dr Weronika Erdmann, astrobiolożka i geolożka, mająca na swoim naukowym koncie zarówno fascynujące badania nad biegunami magnetycznymi Ziemi, jak i odkrycie... nowego gatunku niesporczaka.
Matka chrzestna tego urokliwego bezkręgowca nazwała go Mesobiotus Mandalori, na cześć ukochanych Gwiezdnych wojen, więc w rozmowie obowiązkowo zahaczymy o związki nauki z science fiction.
Zapraszamy na FEM W STEM, podcast Fundacji Edukacyjnej Perspektywy realizowany w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki” przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z gościniami podcastu rozmawia: Magda Gacyk.
A tu można wysłuchać pierwszej rozmowy: #1 Prof. dr hab. inż. Marta Gmurek: Woda jest fascynująca!
Więcej o projekcie: dziewczynydonauki.pl
Projekt „Dziewczyny do Nauki!”
Celem projektu jest promowanie nauki wśród kobiet i dziewcząt, inspirowanie do rozwijania kariery naukowej oraz zwiększanie świadomości na temat kobiet w nauce (popularyzacja nauki, kariery naukowej, naukowczyń).
Projekt „Dziewczyny do Nauki!” skierowany jest do:
- maturzystek
- studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych
- naukowczyń z obszaru STEM.
Obecnie trwa nabór mentees do programu.
Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” prowadzi Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a finansowany jest ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki.
Partnerzy:
- Akademia Młodych Uczonych PAN: amu.pan.pl
- Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita: kobiety-faru.edu.pl
- Krajowa Reprezentacja Doktorantów: krd.edu.pl
Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych: pdut.krd.edu.pl