REKLAMA


REKLAMA


15 stycznia 2025 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Warszawie odwiedził Szkołę Główną Handlową w Warszawie, gdzie spotkał się ze studentami uczelni. Senat SGH nadał w 2023 r. prezydentowi Zełenskiemu tytuł doktora honoris causa.

Jest dla mnie wielkim zaszczytem powitać Pana Prezydenta w murach naszej Alma Mater, najstarszej i jednej z wiodących uczelni ekonomicznych w Polsce i w Europie. Dla społeczności SGH jest dużym wyróżnieniem, że Pan Prezydent zechciał odwiedzić naszą uczelnię. Jesteśmy za to bardzo, bardzo wdzięczni – powiedział rektor SGH Piotr Wachowiak, otwierając spotkanie w auli głównej.

Jesteśmy pod dużym wrażeniem bohaterskiej postawy narodu ukraińskiego i Pana osobiście. Dziękujemy, że walczycie nie tylko za swój kraj, ale również o nasze wspólne europejskie wartości, wolność w Europie i na świecie. Udowodniliście swe przywiązanie do wolności, samostanowienia i demokracji wielokrotnie w przeszłości, począwszy od referendum przeprowadzonego 1 grudnia 1991 r., w którym ponad 90 proc. uczestników opowiedziało się za niepodległością, poprzez szeroki ruch społeczny wywołany pomarańczową rewolucją, skończywszy na rewolucji, która stanęła w obronie prawa Ukrainy do wyboru europejskiej drogi rozwoju i integracji z UE. Dopiero jednak aneksja ukraińskiego Krymu, okupacja wschodnich terytoriów Ukrainy i zbrojna napaść sił rosyjskich na Ukrainę w lutym 2022 roku uzmysłowiły światu, jak kruche są fundamenty rzeczywistości geopolitycznej, udowadniając zarazem, że demokracja, wolność i rządy prawa nie są nigdzie dane raz na zawsze. I trzeba o nie walczyć każdego dnia – podkreślił Piotr Wachowiak.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od pierwszych chwil agresji Rosji czynnie włączyła się w pomoc humanitarną dla osób na terenach objętych działaniami wojennymi. Przyjęliśmy pod nasz dach wiele osób, głównie ukraińskie kobiety i dzieci, udostępniając im miejsca w naszych domach studenckich. Organizowaliśmy zbiórki rzeczowe i pieniężne. Pogłębiliśmy też współpracę akademicką z naszymi partnerami na Ukrainie, starając się błyskawicznie odpowiadać na ich potrzeby wywołane wojną – przypomniał rektor.

Wskazał, że eksperci z SGH i uczelni ukraińskich, w tym także studenci i doktoranci, podjęli, wysiłek opracowania strategii odbudowy Ukrainy. Jestem dumny z tych działań i niezwykle poruszony solidarnym odzewem, jaki w naszej społeczności obudziła i wywołuje trudna sytuacja Ukraińców (…) – zaznaczył Piotr Wachowiak. 

Wszystkie te okoliczności, wraz z wielkim podziwem naszej społeczności dla bohaterskiej postawy Pana Prezydenta w obliczu rosyjskiej agresji, sprawiły, że moja propozycja przyznania Panu Prezydentowi doktoratu honoris causa spotkała się z entuzjastycznym poparciem wśród społeczności naszej uczelni (…) – podkreślił rektor.

Prezydent Ukrainy podziękował za przyjęcie w SGH: To dla mnie zaszczyt być tutaj dziś. Chciałbym podziękować Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i zwykłym ludziom tutaj (zgromadzonym), bo ja też jestem zwykłym człowiekiem. Chciałbym, jako ludziom, jako Polakom, jako studentom podziękować za to, że wspieraliście zwykłych Ukraińców w bardzo trudnym momencie poprzez wolontariat, wsparcie, relacje, ofiarność. (…) 

Przede wszystkim najważniejsze jest bycie człowiekiem – podkreślił Wołodymyr Zełenski. Za takie właśnie wartości walczymy. Chciałbym Wam za to podziękować. Bardzo się cieszę, że Ukraina ma takiego sąsiada – Polskę. Bardzo się cieszę, że ukraińscy studenci mają takich przyjaciół, jak studentów z Polski. Myślę, że przed nami jeszcze bardzo wiele wyzwań. Ale tak, jak powiedział Pan Rektor, kiedy wspominamy lata 90. w Ukrainie i wszystkie rewolucje, jakie przeszła nasza ojczyzna, potem krwawą rosyjską pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, przez wszystkie te wyzwania przejdziemy, zdobędziemy dla Ukrainy sprawiedliwy pokój, zwycięstwo (…) i będziemy nasz kraj odbudowywać – podkreślił przywódca ukraińskiego państwa. Jestem przekonany, że będziemy to robić razem z naszymi przyjaciółmi – wspaniałymi, silnymi, z naszymi sąsiadami, z Wami – dodał.

Rozmowa ze studentami dotyczyła przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, zaangażowania młodzieży studenckiej i absolwentów w działania na rzecz wsparcia integracji Ukrainy z UE, odbudowy Ukrainy, rozumianej jako proces sprawiedliwy i włączający dla wszystkich regionów kraju, zmniejszenia zależności Europy od importu energii z Rosji, a także rozwoju i dalszego wzmacniania stosunków polsko-ukraińskich. 

Pełna relacja ze spotkania ze studentami została zamieszczona na kanale YouTube SGH.

Po spotkaniu prezydent udzielił w budynku głównym SGH wywiadu czwórce  dziennikarzy z wybranych polskich mediów. Tego samego dnia wieczorem wywiad równocześnie opublikowały: TVN 24 i Onet, a na swych stronach internetowych dziennik „Rzeczpospolita” i „Krytyka Polityczna”. Zachęcamy do obejrzenia materiału.

Senat SGH na posiedzeniu 24 maja 2023 r. nadał tytuł doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Decyzja ta była kolejnym etapem postępowania zainicjowanego przyjętą jednogłośnie przez Senat SGH w dniu 22 marca 2023 r. uchwałą o rozpoczęciu przewodu. 

W opinii Senackiej Komisji Nauki SGH, która zarekomendowała kandydaturę Wołodymyra Zełenskiego do doktoratu honorowego w uznaniu jego „zasług dla współpracy międzynarodowej i działań na rzecz wolności i godności we współczesnym świecie”, zaznaczono, że prezydent Ukrainy „reprezentuje nowy typ przywódcy międzynarodowego – autentycznego, charyzmatycznego i bohaterskiego lidera, reprezentującego takie wartości jak mądrość, odwaga i odpowiedzialność w sytuacji ekstremalnej”.

Recenzentami tego ważnego dla uczelni i relacji polsko-ukraińskich doktoratu honorowego byli eurodeputowana i związana z SGH prof. dr hab. Danuta Huebner, dr hab. Daniel Przastek, prof. UW, z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH, a zarazem prorektor ds. dydaktyki i studentów. Promotorem – Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH, a zarazem dyrektor Instytutu Zarządzania.

Więcej na stronie Gazety SGH – życie uczelni.

Fot. Piotr Potapowicz/SGH

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!