Takich wiadomości nigdy nie chcielibyśmy dostawać: 19 lutego zmarł Profesor Jan Krysiński, czterokrotny rektor Politechniki Łódzkiej, wybitny uczony w zakresie mechaniki i maszyn przepływowych, pionier umiędzynarodowienia - twórca pierwszej w Polsce jednostki kształcącej w językach obcych: Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ. Nasz wielki Przyjaciel i Mentor.
Profesor był pierwszym Laureatem Nagrody „Gwiazda Umiędzynarodowienia - Distinguished Star”, która honoruje osoby, który wniosły wybitny wkład do internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Tę Nagrodę ustanowiono zresztą jakby z myślą o Nim, bo też trudno sobie wyobrazić większego wizjonera umiędzynarodowienia, który wyprzedzał swój czas o całe dekady.
- Uważam, że współpraca międzynarodowa powinna stać się ważnym elementem procesu dydaktycznego. Głównym celem współpracy z zagranicą jest dążenie do tego, aby wytworzyć wśród pracowników i studentów świadomość międzynarodową. Byśmy wszyscy poczuli się obywatelami Europy, a w salach wykładowych i na korytarzach słychać było języki obce. Jest to cel odległy, ale należy zaszczepić jego świadomość, aby stał się bliski i realny – powiedział prof. Jan Krysiński w jednym z wywiadów. I nie chodzi o samą treść wywiadu, lecz o rok, w którym wypowiedział te, skądinąd słuszne, słowa: 1991!
Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej znane na świecie jako International Faculty of Engineering (IFE) zostało powołane w lipcu 1992 r., początkowo jako Międzynarodowy Wydział Inżynierii. Powstał on dzięki współpracy z Uniwersytetem w Sydney oraz przy znacznej pomocy finansowej rządu Australii. W owym czasie koncepcja założycielska IFE była czymś zupełnie nowatorskim. Mało kto w Polsce interesował się wtedy ideą wielokulturowości i kształceniem w językach obcych. Internacjonalizacja stała się jednym z priorytetów ekipy rektora Krysińskiego.
Absolwent Politechniki Łódzkiej (dyplom magistra inżyniera w roku 1957), był rektorem tej uczelni w latach 1990–1996 i 2002–2008. Rozwijał z sukcesami działalność odpowiedzialną społecznie - założył Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, Akademicki Chór i Orkiestrę, patronował wydarzeniom kulturalnym w uczelni. Kochał muzykę.
Był otwarty na pionierskie inicjatywy: to na Politechnice Łódzkiej odbyła się pilotażowa edycja zainicjowanej przez Perspektywy akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Zebrane wtedy doświadczenia pozwoliły rozszerzyć akcję na całą Polskę, a potem stworzyć kolejne akcje skierowane do kobiet w technologiach, takie jak IT for SHE czy Perspektywy Women in Tech.
Prof. Jan Krysiński pracował jako profesor w Uniwersytecie Paryż 6, wykładał na Uniwersytecie Technicznym w Oranie (Algieria), Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, Politechnice w Montrealu, Uniwersytecie Lavala w Quebeku oraz uniwersytetach w Lyonie i Akwizgranie. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow, Uniwersytetu Lyon 3, Uniwersytetu Technicznego w Sankt Petersburgu, Uniwersytetu Coventry.
Uhonorowano Go wysokimi odznaczeniami, m.in. francuskim Orderem Legii Honorowej i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz orderem papieskim "Pro Ecclesia Et Pontifice" nadanym przez Jana Pawła II. Był Honorowym Obywatelem Łodzi.
Kilkanaście lat temu, w wyjątkowo srogą zimę, ekipa Perspektyw przyjechała na Politechnikę Łódzką, żeby przygotować cykl materiałów o tej uczelni. Gdy zmarznięci weszliśmy do rektoratu, Profesor czekał na nas ze stosem kanapek i gorącą herbatą. I z opowieściami o uczelni, naukowcach, studentach. Kochał to, co robił (nawet podpisywanie setek dyplomów absolwentów!), kochał ludzi i swoją rodzinę. Takiego właśnie – zawsze pogodnego, otwartego na świat i wszystko, co nowe, odważnego – będziemy Pana Profesora pamiętać.
Bliskim Profesora Jana Krysińskiego składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Perspektywy