REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W Dniu Nauki Polskiej Toruń stał się naukową stolicą Polski. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się uroczysta gala, która zgromadziła znamienite grono przedstawicieli świata akademickiego. Wydarzenie było nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych naukowców, ale także momentem refleksji nad rolą nauki w kształtowaniu przyszłości Polski. – To właśnie nauka jest kluczem do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego kraju. Dzięki niej możemy odpowiadać na wyzwania współczesności, budować innowacyjną gospodarkę i poprawiać jakość życia milionów Polaków – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.

Dziedzictwo Kopernika – inspiracja dla kolejnych pokoleń

Nieprzypadkowo Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest 19 lutego – to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych. Jego przełomowa teoria heliocentryczna była odważnym krokiem ku prawdzie a dziś stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń naukowców.

– Przełomowe odkrycia inspirują kolejne pokolenia badaczy do odwagi w stawianiu pytań i poszukiwania prawdy, niezależnie od okoliczności – mówił podczas swojego wystąpienia minister Marcin Kulasek.

Tegoroczna gala miała również szczególny wymiar ze względu na jubileusz 80-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – jednego z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. – Duma, tradycja, nowoczesność – to wartości, które od 80 lat definiują UMK i budują jego niezachwianą pozycję w polskiej i europejskiej nauce – zaznaczył minister.

Nagrody dla wybitnych badaczy i nowe wyzwania dla nauki

Kulminacyjnym momentem gali było wręczenie Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przyznane zostały w pięciu kategoriach:

  • 20 nagród za całokształt dorobku,
  • 33 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
  • 4 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej,
  • 6 nagród za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej,
  • 2 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie organizacyjnej.

W tym roku wyróżniono 150 osób, których praca ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej myśli naukowej i dydaktyki.

– Państwa osiągnięcia dowodzą, że polska nauka jest na światowym poziomie, a nasze uczelnie nieustannie się rozwijają. Zaangażowanie każdego z Państwa ma realny wpływ nie tylko na rozwój technologii, medycyny, gospodarki czy edukacji, ale także na codzienne życie milionów Polaków - podkreślił minister Marcin Kulasek, dziękując nagrodzonym za ich wkład w rozwój nauki.

Szef resortu mówił również na temat priorytetów ministerstwa mających na celu poprawę warunków pracy naukowców. Wśród nich wymienił zwiększenie finansowania badań, walkę z pseudonauką, uproszczenie procedur grantowych oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej.

– Chcemy, aby polscy naukowcy mieli jeszcze większy wpływ na kształtowanie europejskiej polityki naukowej – podkreślił.

Nauka jako przestrzeń wolności i poszukiwania prawdy

Gala Nauki Polskiej była nie tylko świętem wiedzy, ale także okazją do refleksji nad przyszłością polskiej nauki. Uroczystość w Toruniu pokazała, że obszar ten dynamicznie się rozwija, a jego przedstawiciele są gotowi na kolejne wyzwania.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że przyszłość nauki zależy nie tylko od wsparcia instytucjonalnego, ale także od otwartości na nowe idee i odważnego poszukiwania prawdy.

– Niech nauka pozostanie przestrzenią wolności, rozwoju i poszukiwania prawdy – mówił minister.

Fot. Mikołaj Kuras

Źródło: gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!