Fot. Magdalena Marcula
UWr stał się częścią Klastra Sztucznej Inteligencji. 20 lutego podpisano umowę w sprawie powołania wrocławskiego klastra, którego misją jest umożliwianie i przyspieszenie wdrażania sztucznej inteligencji w działalności gospodarczej, edukacyjnej i społecznej oraz promowanie badań i innowacji w dziedzinie AI.
Wspólna działalność reklamowa i marketingowa, rozwijanie i utrwalanie dobrej marki Klastra, budowanie prestiżu jego członków oraz propagowanie jego osiągnięć – to tylko jeden z celów zawartej umowy. Głównym celem jest wspieranie firmy w zdobywaniu finansowania na przełomowe projekty oraz ich implementację, tak aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Inicjatorem i koordynatorem działań ze strony UWr we współpracy z Klastrem AI jest Centrum Studiów Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr prowadzone przez prof. Barbarę Wiśniewską-Paź.
Narzędziami realizacji celów mają stać się m.in. zespoły badawczo-wdrożeniowe, które projektują i realizują zaawansowane technologicznie rozwiązania. I tu swoją rolę widzi nasza uczelnia, w jej ogromnym potencjale w postaci kadry naukowo-badawczej, doktorantów i studentów.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest duże wydarzenie konferencyjne 12-13.06 2025 przygotowywane przez Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr w kooperacji z Centrum Transferu Wirtualnej Rzeczywistości UWr oraz m.in. z jednym z podmiotów zewnętrznych Klastra AI. Dotyczyć będzie rozwoju technologii i AI z punktu widzenia podmiotu tych zmian – człowieka i społeczeństwa (aspekty społeczne, prawne, etyczne, związane z rozwojem i bezpieczeństwem).
Do wstępnych przygotowań zostało zaproszone również Centrum Transferu Technologii UWr. W organizacji wydarzenia ważny będzie udział zaangażowanych w problematykę Wydziałów UWr m.in. Wydziału Nauk Społecznych UWr, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr czy Wydziału Matematyki i Informatyki UWr oraz innych podmiotów reprezentujących uczelnie w Polsce oraz przestrzeń technologii, bezpieczeństwa i biznesu.
Rozwój kompetencji i wiedzy w dziedzinie AI poprzez programy edukacyjne i szkoleniowe dla uczniów, studentów, naukowców i przedsiębiorców – to również cel wspólnej działalności.
– Bardzo ważne jest wspieranie i promowanie etycznych aspektów wykorzystania AI. Inicjowanie debat i współtworzenie kodeksów etycznych dla sektora AI, mających na celu zapewnienie odpowiedzialnego rozwoju technologii – podkreśla prof. Barbara Wiśniewska-Paź.
Umowa o współpracy w ramach Klastra Sztucznej Inteligencji podpisali Rektor UWr prof. Robert Olkiewicz oraz Sławomir Lasota, Prezes Zarządu AI Cluster.
Źródło: uwr.edu.pl