REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Naukowcy z pięciu holenderskich uniwersytetów eksperymentują z systemem chmurowym, który mógłby stanowić europejską alternatywę dla Microsoft365. W programie badawczym bierze udział pięć uniwersytetów: Uniwersytet w Utrechcie, Uniwersytet Techniczny w Delfcie, Uniwersytet Amsterdamski, Uniwersytet Erazma i Uniwersytet w Tilburgu.

Mailing, konferencje, udostępnianie plików… na holenderskich uniwersytetach te działania odbywają się niemal zawsze w amerykańskim środowisku chmurowym, takim jak Microsoft365 lub Google Workspace. Ale nie musi tak być. To właśnie chce udowodnić siedemdziesięciu naukowców z AlgoSoc - konsorcjum badającego wpływ algorytmów na społeczeństwo, biorąc udział w pilotażu z alternatywną usługą chmurową.

Jednym z powodów pilotażu jest to, że różne uniwersytety korzystają z różnych platform cyfrowych, które nie zawsze są ze sobą kompatybilne. Ale jest jeszcze inny powód, dla którego naukowcy szukali alternatywy dla BigTech. W Algorithmic Society, czyli AlgoSoc, badają wpływ algorytmów na społeczeństwo, zarówno z technicznego, jak i filozoficznego punktu widzenia. Pod lupę wzięto również zależność Europy od amerykańskich BigTech.

Oprogramowanie Nextcloud koncentruje się na narzędziach do współpracy z takimi funkcjonalnościami jak udostępnianie plików, komunikacja i zarządzanie grupą. Ze względu na elastyczność i możliwość integracji z innymi systemami system ten został wdrożony na pięciu omawianych uniwersytetach. W Nextcloud mogą być również przechowywane duże pliki danych. W przeciwieństwie do usług w chmurze, takich jak Windows365 lub Brightspace, użytkownicy Nextcloud nie muszą płacić opłaty licencyjnej. Oznacza to, że poszczególni użytkownicy mogą po prostu pobrać oprogramowanie. Jednak zarządzanie Nextcloud jest płatne.

Opr. MTA

Źródło: voxweb.nl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!