REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Śląski Uniwersytet Medyczny jako jedyny w kraju wprowadził studia magisterskie dla ratowników w formie stacjonarnej.

Studia te przygotowują absolwentów do pracy w różnych instytucjach i obszarach związanych z opieką zdrowotną, ratownictwem i bezpieczeństwem publicznym w tym m.in. w zespołach ratownictwa medycznego, w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w ratownictwie górskim, wodnym, lotniczym, w służbach mundurowych, czy w organizacjach pozarządowych i humanitarnych, a także w uczelniach i innych instytucjach badawczo-dydaktycznych. 

- Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia  i zdobyć tytuł magistra, dającego większe możliwości zawodowe oraz dostęp do bardziej zaawansowanych specjalizacji, a także możliwość kontynuacji nauki w Szkole Doktorskiej i uzyskania stopnia doktora, co otwiera drogę kariery akademickiej i badawczej - mówi prof. Alicja Grzanka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, gdzie realizowane są studia. Właśnie Śląski Uniwersytet Medyczny jako jedyny w kraju wprowadził studia magisterskie dla ratowników w formie stacjonarnej.  

- Pozwalają na zdobycie wiedzy teoretycznej m.in. z zakresu anatomii, fizjologii, patologii, farmakologii, psychologii, etyki zawodowej oraz aspektów prawnych związanych z pracą ratownika medycznego, ale przede wszystkim na zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczenia w realnych warunkach zawodowych – dodaje prof. Grzanka i podkreśla, że studia przygotowują do tak ważnej w zawodzie ratownika medycznego pracy w zespole i radzenia sobie w trudnych, często, kryzysowych sytuacjach. Jak istotne to umiejętności pokazały niedawne przypadki agresji wobec ratowników, czy śmierci jednego z ich podczas interwencji w Siedlcach. 

Studia w SUM uwzględniają szkolenia w zakresie samoobrony (fizycznej i psychologicznej). Studenci korzystają m.in. ze świetnie wyposażonego Centrum Symulacji. Wśród zajęć znajdują się ratownictwo medyczne w polu walki, w terenie górskim, leśnym czy wodnym. Studia drugiego stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym przygotowują profesjonalistów i przyszłych liderów do pełnienia kluczowych ról w systemie ochrony zdrowia oraz zarządzania sytuacjami kryzysowymi. To m.in. planowanie i organizowanie akcji ratunkowych, zarządzanie zespołem ratunkowym. Pozwalają też na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności uzyskanych na studiach pierwszego stopnia, a także na poznanie międzynarodowych oraz krajowych standardów i procedur dotyczących ratownictwa medycznego. Studia obejmują specjalistyczne przygotowanie studentów do udziału w misjach wojskowych i cywilnych, w których ratownicy medyczni pełnią kluczową rolę. Kładą szczególny nacisk na rozwój kompetencji w zakresie zaawansowanych technik ratunkowych (w tym procedur w stanach zagrożenia życia jak: intubacja, terapia, farmakoterapia w stanach kryzysowych), w medycynie katastrof (w tym organizacji pomocy medycznej w warunkach dużych zdarzeń masowych, wypadków, czy działań wojennych), psychologii kryzysowej, zaawansowanych procedur medyczno-sądowych w aspekcie działań ratunkowych oraz sytuacji wymagających współpracy z wymiarem sprawiedliwości.

- Dzięki realizacji zajęć we współpracy z innymi służbami mundurowymi, szczególnie wojskiem, istnieje możliwość zdobycia cennej wiedzy i umiejętności nawet w ekstremalnych warunkach. Nasi studenci zdobywają unikalne umiejętności, które różnią się od standardowych technik i procedur stosowanych w cywilnym ratownictwie medycznym oraz, które będą ich wyróżniać na rynku pracy i pozwolą lepiej radzić sobie w trudnych, nieprzewidywalnych sytuacjach kryzysowych – podkreśla prof. Grzanka.

Ważne jest, że absolwenci tych wyjątkowych studiów mogą liczyć na szereg możliwości zawodowych, w tym pracę na wyższych stanowiskach w systemie ratownictwa medycznego, pełnienie specjalistycznych funkcji w służbach mundurowych (straż pożarna, wojsko czy policja), w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi i udzielaniem pomocy w ekstremalnych warunkach.

sum.edu.pl

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!