REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Polskie uczelnie po raz kolejny odnotowały znaczące sukcesy w rankingu QS World University Rankings by Subject 2025. W porównaniu do ubiegłego roku, liczba uczelni z Polski w zestawieniu wzrosła do 29, a łączna liczba ocenianych kierunków zwiększyła się do 40. Wśród wyróżniających się uczelni na szczególną uwagę zasługuje Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w aż 29 dziedzinach, oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która uzyskała najwyższą pozycję w kategorii Agriculture & Forestry.

W 2024 roku Polska zyskała na prestiżu w globalnym rankingu QS World University Rankings by Subject. W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba polskich uczelni, które znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu, wzrosła z 26 do 29. Nowe instytucje edukacyjne, które dołączyły do tego grona to: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (w kategorii Theology, miejsce 101-150), Uniwersytet Gdański (w kategorii Biological Sciences, miejsce 651-700), oraz Uniwersytet Łódzki, który zyskał wyróżnienia w dwóch kierunkach – Chemistry (miejsce 601-700) i Economics & Econometrics (miejsce 551-700).

Dodatkowo, w tegorocznym rankingu pojawił się nowy kierunek – Library – w którym również znalazły się polskie uczelnie. Całkowita liczba polskich kierunków ocenianych w rankingu wzrosła z 39 do 40, a liczba notowanych polskich uczelni osiągnęła 160, co stanowi wzrost o 9 w porównaniu z rokiem 2023.

Uniwersytet Warszawski zasłużył na miano najbardziej wszechstronnej polskiej uczelni, zajmując miejsce w aż 29 ocenianych kierunkach. Również Uniwersytet Jagielloński może poszczycić się znaczną poprawą w tym roku – jego pozycja wzrosła w sześciu kierunkach, a w dwóch pojawił się po raz pierwszy.

Nie można również pominąć najwyższego osiągnięcia spośród polskich uczelni – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zajęła 38. miejsce w kategorii Agriculture & Forestry, co jest najlepszym wynikiem w historii polskich uczelni w tym rankingu.

Pod względem rocznych zmian, najlepsze wyniki odnotował Uniwersytet Warszawski, który poprawił swoją pozycję lub po raz pierwszy pojawił się w rankingu aż w 8 kierunkach. Na całym tle polskich uczelni, bilans zmian jest pozytywny – łącznie 16 nowych uczelni, 34 wzrosty i 37 spadków, co oznacza, że Polska zyskała na znaczeniu w międzynarodowym rankingu QS.

Tabela wyników Rankingu QS

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!