REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Najbardziej wzruszające dla mnie, jako ambasadorki projektu Dziewczyny do Nauki!, były słowa Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta Polski, która zauważyła, że polska nauka staje się kobietą, ponieważ wszystkie trzy z nominowanych w tym roku w kategorii naukowej osób to były młode badaczki właśnie. To oznacza, że Dziewczyny do Nauki! mocno działają i że kobiety przejmują naukę, bo jest nas coraz więcej i coraz o nas głośniej, ponieważ robimy rzeczy ważne i potrzebne − mówi Dagmara Słota, doktorantka z Politechniki Krakowskiej, laureatka III edycji konkursu Młody Promotor Polski.

Gala wręczenia nagród laureatom konkursu odbyła się 4 kwietnia w Pałacu Prezydenckim, a nominowane wcześniej w trzech kategoriach (działalność naukowa; działalność kulturalna; działalność sportowa) osoby do ostatniej chwili (czyli do ogłoszenia decyzji ze sceny) nie wiedziały, kto zwycięży. Tym większe było wzruszenie, jakie towarzyszyło Dagmarze Słocie, gdy poznała wyniki. − Do dziś nie do końca jeszcze opadły ze mnie emocje, nie potrafiłabym więc powiedzieć, jakie konkretnie ciepłe i życzliwe słowa usłyszałam w czasie gali zarówno od samej Pierwszej Damy RP, jak i od członków kapituły konkursu czy innych osób biorących udział w wydarzeniu. I choć każda nagroda czy wyróżnienie stanowi dla mnie motywację do dalszego działania, do jeszcze większego angażowania się w moją pracę i badania, wreszcie zobowiązanie do ciągłych poszukiwań, to ta nagroda ma dla mnie szczególną wartość przez prestiż miejsca, w jakim ją odbierałam, i osób, które stoją za tą decyzją − zdradza Młoda Promotorka Polski 2025.

Dagmara, która w ramach Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej realizuje interdyscyplinarne badania z zakresu inżynierii materiałowej, biotechnologii oraz inżynierii chemicznej i kieruje projektem LIDER finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (1,8 mln zł) mającym na celu opracowanie innowacyjnego materiału drukowalnego 3D do wykorzystania w implantologii, w konkursie Młody Promotor Polski została nominowana po raz drugi. Pytana, co zdecydowało o wygranej w 2025 roku, wskazuje: − Do dotychczasowych działań przez ostatni rok dołożyłam udział w prestiżowych konferencjach zagranicznych (USA i Korea Południowa), publikacje w ważnych zagranicznych czasopismach naukowych („Biomaterials Science”, „Ceramics International”) oraz staże naukowe.

Jak dalej tłumaczy, obie nominacje (w 2024 i 2025 roku) przekonały ją, że istotna jest nie tylko nauka, ale też jej promocja, głośne mówienie w przestrzeni publicznej o pracy naukowców, innowacyjnych rozwiązaniach, jakie są wdrażane, czy odkryciach, jakich dokonuje się w Polsce. − Wynalazki czy innowacje są często znane wyłącznie w wąskich kręgach osób z danej branży czy z danej dyscypliny naukowej, przez co społeczeństwo w ogóle nie ma pojęcia o tym, co się właściwie w tej nauce dzieje, a zwłaszcza o tym, że także Polacy prowadzą przełomowe badania i opracowują istotne rozwiązania. Ten konkurs uświadamia, że o nauce trzeba mówić jak najwięcej, popularyzować ją, pokazywać rolę Polek i Polaków w rozwoju nauki − tłumaczy.

Promocja liczy się zwłaszcza w przypadku dyscyplin takich, jak inżynieria biomedyczna (a szerzej: w odniesieniu do całej branży biomed/biotech), gdzie prowadzone badania wiążą się z wartością nadrzędną, jaką jest życie i zdrowie ludzkie. Dagmara na ten kierunek badań zdecydowała się po studiach 2 stopnia, które częściowo realizowała na Technische Universität Hamburg. To właśnie tam przekonała się, że rozwiązania, które dotąd wydawały jej się czymś ze sfery science fiction, istnieją i są już wdrażane u pacjentów. Dlatego po powrocie na macierzystą uczelnię uznała, że chce zawodowo pracować nad projektami związanymi z implantami medycznymi, a kiedy okazało się, że przepustką do tego jest prowadzenie doktoratu, zdecydowała się na studia w Szkole Doktorskiej Politechniki Krakowskiej. Dziś mówi, że swoją przyszłość wiąże z projektami badawczo-rozwojowymi, a tytuł Młodego Promotora Polski upewnił ją w tym, że to dobry wybór.

Co istotne, promotorką pracy magisterskiej Dagmary i osobą, która miała ogromny wpływ na rozwój naukowy młodej doktorantki, jest prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, naukowczyni również zaangażowana w projekcie Dziewczyny do Nauki! jako Mentorka. To najlepiej pokazuje, że kobiety mają wielką naukową moc.

Magda Tytuła

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Konkurs Młody Promotor Polski jest organizowany od 2023 roku z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP. Kandydaci zgłaszani są w trzech kategoriach (działalność naukowa; działalność kulturalna; działalność sportowa), a zgłoszeń dokonują wskazane w regulaminie instytucje (m.in. urzędy marszałkowskie, Urząd Patentowy RP, KRASP, AZS, wybrane organizacje pozarządowe, instytuty kultury). Celem konkursu jest wyróżnienie młodych (16-30 lat) Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom, a także aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami. Partnerem projektu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Gala finałowa III edycji konkursu odbyła się 4 kwietnia w Pałacu Prezydenckim.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!