Amerykańscy studenci w Pradze rozważają, czy chcą wracać do zupełnie innych Stanów Zjednoczonych. W obliczu rosnących napięć politycznych i zagrożenia wolności akademickich, Amerykanie kształcący się za granicą coraz bardziej szukają stabilizacji w Europie.
W obliczu coraz większych ograniczeń wolności akademickich w USA amerykańscy studenci studiujący za granicą, w tym w Pradze, wyrażają rosnący niepokój. Z zagranicy obserwują, jak ich macierzyste uniwersytety zmagają się z protestami na kampusach, cięciami federalnego finansowania i erozją swobód obywatelskich. U niektórych wywołało to fundamentalne pytanie: czy powrót do USA jest wart ryzyka, czy też pozostanie w Europie oferuje bezpieczniejszą, bardziej wyzwoloną drogę?
„Zauważyłem rosnącą liczbę amerykańskich studentów studiów licencjackich, którzy chcą pozostać w Europie po uzyskaniu tytułu licencjata lub kontynuować tutaj studia magisterskie” - mówi Petr Kutílek, czeski profesor, który wykłada politykę środkowoeuropejską w CIEE Study Abroad Prague.
Obserwację Kutíleka potwierdzają pojawiające się trendy odzwierciedlające szerszą zmianę nastrojów studentów w Europie. Według ostatnich badań, rosnące zainteresowanie studiowaniem lub pracą za granicą staje się coraz bardziej widoczne wśród amerykańskich studentów. Wśród nich jest Eli Main, student trzeciego roku w Whitman College w Walla Walla w stanie Waszyngton, który jest szczególnie zaniepokojony cięciami w finansowaniu badań w jego dziedzinie, gdy wróci do Stanów Zjednoczonych tego lata. „To główny powód, dla którego rozważam pozostanie w Pradze” - mówi.
Dla innych osób, takich jak Luke Wiener, studenta trzeciego roku z polskimi korzeniami studiującego antropologię na Wake Forest University w Winston-Salem w Karolinie Północnej, chęć pozostania w Europie wykracza poza względy akademickie - chodzi o znalezienie większej stabilizacji i wolności.
„Rozważałem opcje obywatelstwa w kilku krajach, a Polska jest jednym z głównych kandydatów. Możesz złożyć wniosek, jeśli masz dokumenty potwierdzające więzi rodzinne z tym krajem” - mówi Luke. „Mieszkanie w UE z paszportem UE byłoby idealne, zwłaszcza, że nie chcę wracać do Stanów”.
Dla Luke’a problem jest również głęboko osobisty. „Wolność słowa, wolność wypowiedzi i możliwość krytyki są poważnie podważane, co jest niepokojące w demokracji” - mówi. „Ta zmiana w wolnościach edukacyjnych sprawia, że zastanawiam się, czy wracać na mój macierzysty uniwersytet”.
Opr. MTA
Źródło: expats.cz