REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W dniu 12 maja br. ministrowie krajów UE odpowiedzialni za szkolnictwo wyższe jednogłośnie podjęli decyzję w sprawie wspólnego dyplomu europejskiego.

Podczas formalnego posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu – w formacie edukacja, z udziałem podsekretarza stanu w MNiSW Andrzeja Szeptyckiego, jednogłośnie przyjęto dwa dokumenty otwierające drogę do wdrożenia etykiety (label) wspólnego dyplomu europejskiego, a w przyszłości wspólnego dyplomu. Decyzja Rady stanowi zwieńczenie burzliwego i intensywnego procesu negocjacji, podczas których Polska prezydencja starała się wypracować kompromis pomiędzy rozbieżnymi stanowiskami poszczególnych krajów, przy zapewnieniu pełnej przejrzystości procesu oraz z poszanowaniem autonomii narodowych systemów szkolnictwa wyższego.

- Jednomyślne poparcie wyrażone dziś przez Radę przybliża nas o krok do jednego z kluczowych priorytetów strategicznych dla przyszłości szkolnictwa wyższego w UE: możliwego wspólnego dyplomu europejskiego, który zwiększy atrakcyjność i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego w skali całego świata. Jest to ważny kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz pogłębienia europejskiej współpracy w sektorze szkolnictwa wyższego i wzmocnienia jego globalnej pozycji. - powiedział wiceminister Szeptycki po zakończeniu obrad.

W dokumencie przyjętym przez Radę proces wdrażania etykiety wspólnego dyplomu europejskiego podzielono na trzy fazy, z których ostatnia ma pozwolić wszystkim państwom członkowskim na podjęcie świadomej, opartej na dowodach decyzji co do wdrożenia wspólnego dyplomu europejskiego.

Po przyjęciu rezolucji przedstawiciele państw członkowskich wyrazili zadowolenie, że Polska wzięła na siebie ciężar wypracowania kompromisowych tekstów obu dokumentów i pogratulowali zaangażowania, determinacji, a przede wszystkim gotowości wysłuchania każdej ze stron w procesie negocjowania tych trudnych dokumentów. Również Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z wyniku kompromisu wypracowanego przez polską prezydencję określając go jako krok milowy w procesie budowy nowoczesnego szkolnictwa wyższego, i filaru unijnej strategii „Union of Skills”.

Źródło: gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!