REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Przebywający w Brukseli na formalnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu podsekretarz stanu w MNiSW Andrzej Szeptycki spotkał się z delegacją ukraińską. Tematem bilateralnych rozmów były m.in. inicjatywy skierowane do młodych Ukraińców, którzy przebywają poza granicami swojego kraju.

Szczyt Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w dniach 12-13 maja 2025 r. stał się okazją do spotkania polskiej delegacji z przedstawicielami ukraińskiego ministerstwa sportu i nauki. Reprezentujący w Brukseli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsekretarz stanu Andrzej Szeptycki rozmawiał ze wschodnimi sąsiadami Polski o kluczowym znaczeniu rozwoju kontaktów międzyludzkich, zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków i Ukraińców, dla przyszłości relacji obu krajów oraz integracji europejskiej.

W trakcie spotkania omówiono m.in. aktualne inicjatywy skierowane do młodzieży, a także działania wspierające młodych Ukraińców mieszkających poza granicami swojego kraju. Tematem, który również przewijał się przy wspólnym stole, była kwestia pomocy udzielanej przez Polskę od 24 lutego 2022 roku oraz wyzwaniom i szansom stojącym przed naszymi społeczeństwami w kontekście zmieniających się dynamicznie nastrojów społecznych.

– Rozwój kontaktów między ludzkich, zwłaszcza między przedstawicielami młodego pokolenia z Polski i z Ukrainy, ma duże znaczenie dla wzmocnienia stosunków polsko-ukraińskich, a także świetnie wpisuje się w działania Unii Europejskiej na rzecz zbliżania europejskich społeczeństw, chociażby za pośrednictwem programu Erasmus+ – zaznaczył po zakończeniu rozmów Andrzej Szeptycki.

Wspólne projekty i inicjatywy młodzieżowe

Współpraca młodzieży z Polski i Ukrainy nabrała szczególnego znaczenia w obliczu wyzwań związanych z kolejnym rokiem pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Polska od początku konfliktu aktywnie wspiera Ukrainę – zarówno na poziomie dyplomatycznym, jak i społecznym. Ta pomoc powinna być i będzie kontynuowana. Stanowisko Polski jest w tej kwestii niezmienne. Tylko poprzez budowanie trwałych więzi, przełamywanie stereotypów oraz kształtowanie postaw otwartości i współodpowiedzialności za przyszłość Europy można mówić o efektywnym mierzeniu się z wyzwaniami.

Nowe perspektywy w europejskiej edukacji. Wspólna przyszłość

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aktywnie wspiera inicjatywy Unii Europejskiej mające na celu zbliżanie społeczeństw poprzez edukację. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa młode pokolenie, które – dzięki wspólnym projektom edukacyjnym i naukowym – staje się naturalnym ambasadorem dialogu i porozumienia. Działania na rzecz pokonywania narodowych barier w nauce są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – przygotowują młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym zjednoczonej Europy. W obliczu wyzwań, jakie niesie niepewna rzeczywistość, to właśnie młodzież – kształtowana w duchu otwartości, solidarności i odpowiedzialności – stanowi fundament trwałych i partnerskich relacji polsko-ukraińskich oraz obejmujących pozostałe kraje Europy.

Źródło: gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!