REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


artykuł sponsorowany

Niedostateczne wykorzystywanie potencjału wyników badań naukowych hamuje rozwój naszego kraju. To może się zmienić dzięki nowelizacji ustawy Prawo szkolnictwie wyższym. Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (SCITT) wzbogaca o swoje propozycje te zapisy, które mogą mieć największy wpływ na zacieśnienie współpracy nauki i biznesu w Polsce.

Planuje się uwłaszczenie naukowców, czyli przyznanie większej swobody w komercjalizacji ich dorobku naukowego. Dzięki zmianom mogą oni otrzymać autorskie prawa majątkowe do swoich pomysłów, co może przełożyć się na zwiększenie chęci do komercjalizowania swoich pomysłów przez kadrę naukową oraz studentów. Sprzyjające warunki zwiększyłyby ilość transakcji zawieranych pomiędzy naukowcami i firmami. Dzięki dopasowywaniu badań do potrzeb rynku, dochody z komercjalizacji mogą być większe niż dotychczas.

Ośrodki naukowe mogą otrzymać swobodę w ustalaniu wewnętrznych mechanizmów komercjalizowania wyników badań, tym samym więcej uczelni mogłoby zdecydować się na zakładanie spółek celowych. Mechanizm ich działania jest nastawiony na zysk, więc są one bardzo dobrym narzędziem komercjalizacji wiedzy. Proponowane ułatwienia mogą sprawić, że firmy chętniej współpracowałyby z uczelniami, co pozwoliłoby na podniesienie poziomu ich innowacyjności, czyli także poprawę stanu polskiej gospodarki.

Szanse dla studentów

Projekt zmian rozszerza definicję pracy dyplomowej i włącza w jej zakres także opublikowany artykuł, prace projektowe (np. zaprojektowanie i wykonanie programu komputerowego), konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne. Przedstawiciele SCITT proponują dołączenie do tej grupy prac zlecanych przez firmy. To skierowałoby uwagę studentów na potrzeby rynku,  a co za tym idzie – dało im szansę na lepszy start kariery.

Kolejną propozycją SCITT jest tworzenie na uczelniach większej ilości komórek nastawionych na komercjalizację wiedzy studentów. O tym, że warto, przekonało się dotychczas 5 wielkopolskich uczelni, na których w ramach projektu Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii pracują Menadżerowie Innowacji Ich zadaniem jest inicjowanie i wspieranie współpracy nauki i biznesu (zobacz, w jaki sposób: www.scitt.paip.pl). Wartościowe osiągnięcia studentów i doktorantów, którzy skorzystali z modelu dowodzą tego, że pomysły autorów projektu zasługują na uwagę prawodawców.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!