Od dawna trwa spór, czy pedagogika to osobna dziedzina nauki, czy raczej wszechstronna wiedza ułatwiająca pracę z ludźmi. Wydaje się jednak bezsporne, że osoba decydująca się na studia pedagogiczne powinna mieć duży zasób altruizmu i przekonanie, że im więcej da z siebie innym, tym bardziej wzbogaci swoje życie.
W obszarze nauk społecznych kierunki pedagogiczne określa się jako nauki o wychowaniu. To interdyscyplinarny kierunek studiów psychologicznych, socjologicznych, filozoficznych, powiązany z naukami humanistycznymi, ale także z naukami medycznymi, ekonomicznymi, technicznymi i itp. Tak szeroki profil studiów jest ważny, ponieważ pedagog funkcjonuje w różnych środowiskach i nie tylko powinien umieć budować relacje, ale może być ostoją dla innych, czy nawet wzorem, co oznacza, że najpierw powinien solidnie popracować nad sobą. To także jeden z takich zawodów, w którym ważne są określone cechy osobowości jak tolerancyjność, cierpliwość, optymizm, opanowanie, chęć ciągłej pracy nad sobą, pasja, którą może zainteresować innych (a często zaimponować), nie wspominając o zwykłej życzliwości do ludzi.
Studia pedagogiczne oferują wiele specjalizacji, np. pedagogika wczesnoszkolna, opiekuńcza, pracy, pedagogika dorosłych, i wiele innych, które w teorii mają przygotowywać do przyszłej pracy, ale oczywiście nie ograniczają możliwości pracy w różnych instytucjach. Na studiowanie pedagogiki składają się trzy, równie ważne sfery: interdyscyplinarna wiedza, metodologia, czyli wiedza jak uczyć, jak pracować z dzieckiem, czy z dorosłym, jakich metod używać oraz praktyka, na której pod okiem mistrzów zdobywa się i doskonali konkretne umiejętności, zwłaszcza te, których można nauczyć się przez obserwację innych nauczycieli i wielokrotne próby.
Inne nauki jak np. logopedia i jej odmiany wyposażają w specyficzną wiedzę z zakresu zaburzeń mowy, umiejętności w ich diagnozowaniu i leczeniu.
Po zakończeniu edukacji absolwenci znajdą zatrudnienie w takich placówkach jak przedszkola, szkoły, inne instytucje oświatowe, w tym placówki specjalne, internaty, placówki służby zdrowia, kultury, domy pomocy społecznej, administracja, pomoc społeczna, policyjne izby dziecka. Mogą być pedagogami szkolnymi, logopedami, po studiach podyplomowych – doradcami zawodowymi, specjalistami od e-edukacji, animatorami przeróżnych inicjatyw uczelni wyższych, coraz częściej oferujących zajęcia nie tylko studentom, ale też dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym.