Program studiów w Kolegium „Artes Liberales” powstał w wyniku prac prowadzonych z udziałem profesorów ze Stanów Zjednoczonych i z Europy.
Interdyscyplinarny kierunek studiów Artes Liberales prowadzony jest na studiach I i II stopnia. Twórcy oraz uczestnicy studiów w Kolegium „Artes Liberales” kierują się dwoma podstawowymi przekonaniami:
Postępującemu rozwojowi cywilizacyjnemu musi odpowiadać kształcenie, biorące pod uwagę wiele obszarów współczesnej rzeczywistości, które można zrozumieć dzięki rozmaitym metodom, technikom i narzędziom interdyscyplinarnym.
Innowacyjność i kreatywność rodzą się z połączenia kanonu klasycznej wiedzy z umiejętnością rozpoznawania i oceniania zjawisk kluczowych dla współczesności – w kulturze, nauce, biznesie.
Dlatego właśnie tylko w Kolegium „Artes Liberales” dowiesz się, co mają ze sobą wspólnego iPad oraz grecka wątroba ofiarna, czy malowidła z prehistorycznych grot z kinem 3D, wreszcie, tylko w Kolegium zdobędziesz informacje, którym odpowiada… jeden rezultat wyszukiwania w Google.
Kolegium „Artes Liberales” oferuje unikalne zajęcia, które łączą w sobie wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Kursy teoretyczne powiązane są z działaniami artystycznymi i warsztatowymi, co sprzyja całościowemu: indywidualnemu i obywatelskiemu, rozwojowi jednostki. Stąd specjalności: Wiedza i kultura, Obywatel i społeczeństwo (na studiach I stopnia) oraz Dzieło sztuki w kulturze i Język – komunikacja – idee (na studiach II stopnia).
W przeciwieństwie do klasycznych zajęć uniwersyteckich, kursy w Kolegium prowadzone są w małych seminaryjnych grupach, co umożliwia swobodną dyskusję i wymianę poglądów. Studenci kształcą w ten sposób kluczowe kompetencje komunikacyjne – umiejętność argumentacji i obrony swojego stanowiska.
W programie znalazło się sześć „wyzwań kierunkowych”, w ramach których specjaliści z „Artes Liberales” i UW oraz profesorowie z całego świata przygotowują zajęcia, których ostateczny przebieg powstaje w dialogu ze studentami, w ramach powstawania Wspólnoty Profesorów i Studentów „Artes Liberales”.
- Mądrość i filozofia.
- Bogowie i ludzie. Dzieje namysłu nad bytem i byciem. Dzieje myśli o sacrum i sztuce.
- Dzieje myśli obywatelskiej.
- Pamięć i tożsamość regionów wielokulturowych: budowanie mostów. Dialog kulturowy w perspektywie historycznej. Środziemnomorze jako projekt kulturowy. Sposoby komunikacji i obcowania międzyludzkiego w kulturach dawnych i współczesnych.
- Theatrum mundi. Dzieje widowisk do społeczeństwa spektaklu.
- Inscenizacja kultury czynnej. Ekologia kultury.
O ile „wyzwania kierunkowe”, opisane dokładnie na stronie internetowej Kolegium, pozostają względnie stałe (w perspektywie co najmniej dekady), to zajęcia realizowane w ich obrębie ulegają przemianom w zależności od zainteresowań wykładowców i studentów, w rytmie semestralnym, rocznym lub dłuższym. Organizowane są kursy i szkolenia np. podstawy programowania dla humanistów. Proponujemy też oryginalne zajęcia z nauk przyrodniczych i ścisłych dla humanistów. W Kolegium „Artes Liberales” budujemy Wspólnotę – nie znajdziesz ani w Europie, ani za oceanem ciekawszej propozycji.
Kolegium „Artes Liberales” – Uniwersytet Warszawski
ul. Dobra 72
00-312 Warszawa
tel. 22 828 43 70 wewn. 111
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.clas.al.uw.edu.pl