MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Dzisiaj globalne komunikowanie się kojarzone jest głównie z komputerami i wprowadzeniem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i wielkich społecznościowych portali. Ale to telefon i inne formy telekomunikacji służą za najdoskonalszy przykład obniżenia kosztów i poprawy funkcjonalności nowych mediów w stosunku do starych.

telephone mDzisiaj globalne komunikowanie się kojarzone jest głównie z komputerami i wprowadzeniem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i wielkich społecznościowych portali. Ale to telefon i inne formy telekomunikacji służą za najdoskonalszy przykład obniżenia kosztów i poprawy funkcjonalności nowych mediów w stosunku do starych.

Dzięki elektronice i miniaturyzacji możliwe jest używanie telefonów coraz bardziej przypominających przenośne komputery. Autor książki zatytułowanej Telefon komórkowy. Jak zmienił świat najbardziej mobilny ze środków komunikacji dowodzi wręcz, że było to w naszej historii nieuniknione – to potrzeba jednoczesnego rozmawiania i chodzenia określa nasz gatunek i stąd wziął się ogromny sukces telefonu.

Na pewno telefonom nie udałoby się dokonać takiej rewolucji, gdyby nie inżynierowie i naukowcy zajmujący się elektroniką i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych lub pól elektromagnetycznych, a także telekomunikacją. Ta dziedzina zajmuje się transmisją informacji na odległość, ale obejmuje też sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt, sieci i wiele innych zagadnień. Ścieżka IT jest jedną z kilku możliwych, które może wybrać absolwent tego kierunku. Do innych należą „systemy mikroprocesorowe” czy „optoelektronika”, z których rozwojem można związać drogę kariery.

rank elektro teleko

Mgr inż. Ewa Trzeciak, absolwentka kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej pracuje na stanowisku software developer w Ericpol sp. z o. o.: – Wybierając kierunek elektronika i telekomunikacja kierowałam się dość pragmatycznymi względami – chciałam skończyć ciekawe studia, po których nie będę mogła narzekać na nudę i monotonię, i które umożliwią mi znalezienie rozwijającej pracy. I tak też się stało – od dwóch lat pracuję w firmie z branży informatycznej, która działa przede wszystkim na rynku telekomunikacyjnym, zajmując się między innymi tworzeniem oprogramowania i integrowaniem systemów teleinformatycznych.

Praca ta pozwala nie tylko na wdrożenie się w temat nowych technologii. Międzynarodowe środowisko to również służbowe podróże do innych państw, a wraz z tym poznawanie innych kultur i tradycji. Sama miałam przyjemność przez dwa miesiące przebywać w delegacji w Sztokholmie.

Wielu moich znajomych ze studiów podjęło pracę w charakterze automatyków i elektromechaników. Spore grono osób postanowiło wykorzystać nabytą wiedzę z zakresu projektowania, wytwarzania oraz obsługi analogowych i cyfrowych układów i systemów elektronicznych. Możliwości jest dużo, gdyż kierunek daje podstawy do działania na wielu płaszczyznach – a czym kto się zdecyduje zająć w przyszłości zależy od indywidualnych upodobań i predyspozycji.

W szybko rozwijających się dyscyplinach – takich jak elektronika i telekomunikacja, można mówić o hossie niezależnie od gospodarczej koniunktury. Rynek pracy na całym świecie czeka na tych, od których zależy przepływ informacji.

Elektronika i pokrewne dyscypliny tworzą bazę nowych technik przetwarzania i przesyłania informacji, które są odstawą naszej cywilizacji.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt