MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


W dniach 20-28 października 2012 r. w Muzeum Politechnicznym w Moskwie odbyły się zajęcia, zorganizowane przez polską fundację – Uniwersytet Dzieci. Świat fizyki, chemii, ekologii, biologii oraz geologii przybliżali rosyjskim dzieciom, naukowcy z najlepszych polskich ośrodków badawczych.

 Cykl wykładów, cieszących się wśród dzieci szczególnym powodzeniem poprowadzili naukowcy z Wydziału Chemii, Uniwersytetu Jagiellońskiego doktorantka Monika Koperska i doktor Jakub Milczarek.

Już na początku pokazu Monika przykuła uwagę dzieci przychodząc na zajęcia ze strasznie brudnymi rękami! Jakub razem z dziećmi postanowili poszukać najlepszych metod usuwania brudu. Miały w tym pomóc konwencjonalne eksperymenty w zlewkach oraz odgrywany przez dzieci teatrzyk mikroskopowy, w czasie którego dzieci same miały okazję wcielić się w rolę cząsteczek. Pierwszy teatrzyk miał na celu wyjaśnienie czemu wszelkie związki rozpuszczają się lepiej, gdy woda jest ciepła. Kolejny eksperyment pokazał, w jaki sposób chemicy widzą działanie mydła. Otóż jego długie łańcuchy łączą się z jednej strony z brudem, a z drugiej z wodą. Są bardzo silne i dzięki temu brud może oderwać się od powierzchni.

Dzieci i brud od zawsze były nierozłącznymi przyjaciółmi. Małe dłonie już w chwilę po umyciu nadają się do kolejnego, a dziecięce ubranka szybko porywają niewytłumaczalne plamy – mówią Monika Koperska i Jakub Milczarek  Jak sobie z tym radzić? Na prowadzonych przez nas wykładach pokazaliśmy, jak działa chemia, kiedy wodą, mydłem, detergentami i innymi sposobami pozbywamy się brudu.

Dzieci poznały jeszcze inne zastosowanie detergentów. Substancje te nie tylko myją, ale mogą też tworzyć membrany, np. bańki mydlane. Cała sala utonęła w bańkach stworzonych przez młodych studentów.

Kolejne wykłady poprowadził dr Rafał Garłacz, kustosz Muzeum Zoologicznego UJ, który podczas warsztatów tłumaczył jak wygląda praca w mrowisku, a dzieci same miały szansę poczuć się jak owady i wykonywać zadania mrówek pracując w grupie. Z Krakowa do Moskwy przyjechała również Beata Stożek z Wydziały Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz wielu innych znakomitych naukowców z polskich ośrodków badawczych. Udział w warsztatach wzięło ponad 2000 dzieci.

Uniwersytet Dzieci to organizacja non-profit założona w Polsce w 2007 r. Jej głównym celem jest rozwój i utrzymanie zainteresowania dzieci w nauce. Prowadzone zajęcia to fascynujące spotkania dzieci w wieku 6-13 lat z prawdziwą nauką i naukowcami. Prowadzą je wykładowcy z prestiżowych uczelni oraz specjaliści z wielu dziedzin wiedzy. W blokach wykładów nauczyciele angażują dzieci w nietypowe doświadczenia i eksperymenty.

Więcej informacji o Uniwersytecie Dzieci na stronie internetowej.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!