MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Międzynarodowe targi edukacyjne „Osvita i Karjera”, jakie tradycyjnie organizowane są w kwietniu w Kijowie, tym razem odbywały się w szczególnej atmosferze i okolicznościach. Polskie uczelnie były na nich głównym gościem.

W związku z tym, że położony przy Placu Europejskim, 200 m od Majdanu, budynek „Ukraiński Dom”, gdzie zazwyczaj odbywały się targi uległ zniszczeniu podczas niedawnych wydarzeń, przeniesiono je do „Pałacu Dzieci i Młodzieży” w innej części miasta.

Trudno było się dziwić, że w panującej na Ukrainie atmosferze napięcia i niepewności oraz spadającej wartości ukraińskiej waluty (hrywny), na targi przyszło mniej młodzieży niż zazwyczaj. Widać było, że zainteresowanie odwiedzającej targi młodzieży skupia się na polskich stoiskach. Usytuowane tuż przy wejściu na targi duże, 16 metrowe stoisko „Study in Poland” robiło znakomite wrażenie. Zwłaszcza, że obok, w podobnym wystroju, było stoisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tej samej części były też stoiska Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej.

Na tle rzucającej się w oczy nieobecności zawsze okazałych stoisk niemieckich i francuskich, mocno eksponowana obecność polskiego szkolnictwa wyższego była bardzo pozytywnie zauważona przez organizatorów i odwiedzających targi młodych Ukraińców.

Przedstawiciele polskich uczelni uczestniczących w targach „Osvita i Karjera” na stoiskach „Study in Poland”, MNiSW i stoiskach uczelnianych, a także przedstawiciele ukraińskich agencji rekrutacyjnych posiadających certyfikat „Study in Poland” zaproszeni zostali na przyjęcie w Ambasadzie RP w Kijowie. Gości przywitała pani Anna Kuźma, która w Ambasadzie zajmuję się sprawami wymiany akademickiej i studenckiej. Mimo nawału zajęć Ambasador RP, Henryk Litwin również znalazł chwilę czasu by spotkać się z uczestnikami targów.

Główny wniosek z tej edycji targów: Polska nadal pozostaje w centrum zainteresowania ukraińskiej młodzieży, ale gwałtownie zmniejszający się kurs hrywny (w stosunku do dolara i euro) może spowolnić tempo wzrostu liczby Ukraińców studiujących w polskich uczelniach.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt