MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Z udziałem ministra edukacji i nauki Ukrainy prof. Serhija Kvita oraz ambasadora RP Henryka Litwina 25 kwietnia w Kijowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami technicznymi. Głównym celem porozumienia jest doprowadzenie do lepszego wykorzystania osiągnięć uczonych obu krajów dla rozwoju nauki i gospodarki Polski i Ukrainy.

Ze strony polskiej porozumienie podpisał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), a ze strony ukraińskiej prof. Michailo Zgurovsky, rektor Politechniki Kijowskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Rektorów Wyższych Uczelni Technicznych Ukrainy (SRWUTU).

Porozumienie przewiduje m. in., że tworzone będą wspólne konsorcja naukowo-badawcze rozwijane będą programy „podwójnych dyplomów” a wymiana naukowców i studentów zostanie zintensyfikowana. Za priorytetowe obszary współpracy polskich i ukraińskich uczelni technicznych rektorzy uznali badania, innowacje i wdrożenia w takich dziedzinach jak: technologie informacyjno-komunikacyjne, zrównoważony rozwój, uzdatnianie wody, bezpieczeństwo cybernetyczne, a także wspólne badania kosmiczne mające na celu stworzenie narzędzie i technologii do rozwoju usług orbitalnych, m. in. dotyczących problemu likwidacji śmieci na orbicie okołoziemskiej.

Szczególne interesujące perspektywy współpracy polskich i ukraińskich uczonych związane są ze wspólnym uczestnictwem w europejskich programach naukowych. Szczegółowe programy działania przyjęte zostaną podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Rektorów Uczelni Technicznych, które odbędzie w listopadzie br. na Uniwersytecie Górniczym w Dniepropietrowsku.

- Nieprzypadkowy jest moment, w którym podejmujemy tę szerszą, systemową współpracę. Podpisane w Kijowie porozumienie nawiązuje do istniejącej już od wielu lat współpracy politechnik Polski i Ukrainy – mówi prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT. – W oparciu o to pozytywne doświadczeniu będziemy teraz rozwijać jakościowo nowy etap współpracy, wykorzystujący atuty uczelni obu krajów. Ukraina czeka na impulsy ze strony polskiego świata akademickiego, a my uznajemy wysoki potencjał naukowo-innowacyjny naszych ukraińskich kolegów. Chcemy dodać do niego naszą nowoczesną bazę naukowo-badawczą i dydaktyczną. Utworzone wspólnie zespoły badawcze w wielu wybranych dziedzinach będą mogły podjąć rywalizację z najlepszymi na świecie!

Prof. Michailo Zgurovsky, przewodniczący SRWUTU, jest przekonany, że współpraca z polskimi kolegami stwarza wielkie szanse dla ukraińskich uczelni: - Interesujące są dla nas nie tylko efekty naukowo-badawcze planowanych działań, ale również polskie rozwiązania w zakresie zapewniania autonomii akademickiej i wdrażania nowoczesnych struktur organizacyjnych w zakresie nauki i dydaktyki. Ukraińskie szkolnictwo wyższe stoi obecnie przed konieczności radykalnych zmian, związanych przede wszystkim z jego demokratyzacją.. Ścisła współpraca z polskimi uczelniami ma dla nas obecnie podwójną wagę. Łatwiej nam będzie z tak znakomitymi partnerami ubiegać się o środki z programów unijnych. Polacy to nasz sprawdzony partner!

Podpisane w Kijowie porozumienie obejmuje swoimi ramami potencjał reprezentowany przez 70 uczelni, jako że w skład KRPUT wchodzi 21 polskich politechnik i 5 uczelni stowarzyszonych, a w pracach SRWUTU uczestniczą 44 uczelnie ukraińskie. Wypracowane przez politechniki zasady współpracy mogą w przyszłości przyczynić się do intensyfikacji kontaktów pomiędzy innymi uczelniami obu krajów.

Wydarzenie to wpisuje się w program wspólnych działań polskich uczelni technicznych na polu międzynarodowym prowadzonych w ramach projektu „Study Engineering in Poland”, zainicjowanego przez KRPUT we współpracy z Fundacją Edukacyjną "Perspektywy".

Źródło: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”

Więcej informacji: Bianka Siwińska, +48 501 536 785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt