MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


mun aegee tW dniach 23-25 maja 2014 r. miało miejsce ciekawe wydarzenie na skalę międzynarodową. W tym czasie w murach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie obradowało dwudziestu młodych ludzi z Polski i Europy, którzy chcieli spróbować swoich sił w dziedzinie dyplomacji, jak również zaprezentować swoje zdania na głośny w ostatnim czasie temat. Dla części uczestników była to kolejna tego typu konferencja – dla innych pierwsze kroki w świecie dyplomacji, w świecie symulacji obrad ONZ.

AEGEE Model of United Nations to już druga organizowana przez Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków polityczna konferencja. W tym roku tematem „MUN-a” był wzbudzający wciąż wiele emocji na świecie Kryzys na Ukrainie. W obradach wzięło udział 15 delegatów wcielających się w przedstawicieli krajów takich jak: Japonia, Francja, Włochy, Luksemburg, Litwa, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Argentyna, Białoruś, Korea Płd., Niemcy, USA, Australia i Kanada; wolni słuchacze oraz przewodniczący obrad. Zadaniem każdego z uczestników było jak najlepsze zaprezentowanie swojego stanowiska w w/w kwestii, odwołując się do polityki przydzielonego mu państwa. Poprzez wykorzystanie metod negocjacji, próbowano stworzyć rezolucję zgodną z ideami praw człowieka i pokojowego rozwiązywania konfliktów, zbieżną jednocześnie z interesami państw, których role przyjmowano. Aby uczestnicy mogli wzbogacić swój warsztat dyplomatyczny, jednocześnie przygotowując się odpowiednio do czekającego wydarzenia, oprócz symulacji obrad ONZ odbyło się szkolenie z zakresu negocjacji, na którym cierpliwi i profesjonalni prowadzący przekazywali wiedzę uczestnikom.

Po częściach merytorycznych wydarzenia, delegaci mieli okazję brać udział w grze miejskiej na terenie Starego Miasta, wykonując wymyślone przez organizatorów zadania, jak również integrować się w sobotni wieczór podczas imprezy tematycznej Diplomatic Party. Wytworne stroje oraz klasyczne przekąski wprowadziły wszystkich w niesamowity nastrój i sprawiły, że uczestnicy poczuli się jak na europejskim bankiecie.

W niedzielne popołudnie odbyło się uroczyste podsumowanie trzech dni obrad. Wprawdzie tak jak w rzeczywistej dyplomacji decydentom nie udało się wypracować wspólnego stanowiska, ale biorąc udział w obradach, młodzi ludzie pokazali, że nie są obojętni na problemy zagrażające współczesnemu światu a chcą w pewien sposób interweniować i rozwijać się w dziedzinie dyplomacji. Zorganizowany na wysokim poziomie AEGEE Model of United Nations, z pewnością zakończył się sukcesem i był kolejną cenną lekcją dla przyszłości europejskiej dyplomacji.

Dominika Wadowska

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt