MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


umcs piknik t

Wzruszające spotkania po latach z profesorami i kolegami z roku, wspólne fotografie, wpisy do ksiąg pamiątkowych i zwiedzanie Uczelni. 14 czerwca 2014 r. absolwenci UMCS przyjechali na swój wielki ogólnopolski Zjazd! Przybyli nie tylko z wielu miast Polski – także z zagranicy, nawet z tak odległych miejsc, jak Singapur.

Przed południem starsi i młodsi, którzy ukończyli najróżniejsze kierunki studiów pojawili się na wszystkich jedenastu Wydziałach. Czekały na nich wykłady otwarte i dyskusje, pokazy naukowe, prezentacje filmowe i multimedialne, wystawy fotograficzne oraz koncerty. Po południu zarówno absolwenci Uniwersytetu jak i pozostali mieszkańcy Lublina z całymi rodzinami bawili się na wielkim Pikniku UMCS na terenie Targów Lublin. Biletem wstępu na Piknik była cegiełka wartościowa, emitowana w ramach akcji „Absolwenci UMCS swojej Chatce” o najniższym nominale 20 zł. Dzieci do lat 12 wchodziły na Piknik za darmo pod opieką rodziców lub opiekunów. Można było także wykupić cegiełkę rodzinną w cenie 50 zł.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Ogromne zainteresowanie najmłodszych wzbudzały m.in. zorganizowane specjalnie dla nich pokazy naukowe, gry i zabawy. Przygotowano także strefę sportową oraz grillową. Do późnych godzin nocnych kolejki chętnych ustawiały się do zdjęć w fotobudce oraz na „czerwonym dywanie”. Wiele wzruszeń wywoływały wystawy, związane z 70-leciem Uczelni. Przez cały czas Pikniku można było zapisać się do programu „Absolwent” oraz zapoznać z bogatą ofertą UMCS. Zjazd Absolwentów i Piknik UMCS objęli honorowym patronatem: Wojciech Wilk  Wojewoda Lubelski, Krzysztof Hetman  Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk  Prezydent Miasta Lublin.

W uroczystym otwarciu Pikniku UMCS wzięli udział m.in. parlamentarzyści, radni, przedstawiciele władz, środowiska naukowego, gospodarczego, prawniczego oraz artystycznego i sportowego Lublina i regionu, a także byli i obecni pracownicy Uczelni oraz przede wszystkim – absolwenci. Wszystkich powitał prof. Stanisław Michałowski, Rektor UMCS, dziękując m.in. za obecność oraz wsparcie, okazywane Uczelni.

Wojewoda lubelski, Wojciech Wilk wręczył Rektorowi dyplom uznania dla UMCS za 70 letnią wybitną działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną, wszechstronność i komplementarność oferty edukacyjnej, wysoki poziom kształcenia studentów, bogaty dorobek naukowy pracowników a także istotny wkład w budowanie gospodarki opartej na wiedzy oraz promowanie Uniwersytetu w regionie i w Polsce. Prof. Stanisław Michałowski otrzymał także od Prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka Medal Unii Lubelskiej – z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, w uznaniu zasług na rzecz odzyskania przez Polskę wolności oraz wkład wniesiony w budowanie polskiej demokracji.

Wielkim zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się prowadzona przez dziennikarza Józefa Szopińskiego aukcja prac plastycznych, monet i innych wartościowych przedmiotów, z której dochód przeznaczony będzie na remont Sali Widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka”. Duże brawa należały się występującym na Pikniku grupom artystycznym i studentom związanym z UMCS. Bardzo efektownie zaprezentowali się: Zespół Tańca Ludowego UMCS, Łukasz Jemioła oraz studentki Wydziału Artystycznego UMCS pod kierownictwem muzycznym Marka Stefankiewicza, wykonujące piosenki Ewy Demarczyk (Julia Darowska, Kingda Nadłonek, Natalia Nejman, Aleksandra Oberda, Agnieszka Ozon, Dominika Tomkowska, Jadwiga Malionowska) a także Orkiestra Św. Mikołaja.

Gwiazdą wieczoru był gorąco oklaskiwany zespół Bajm, który swoją drogę artystyczną rozpoczynał w „Chatce Żaka”. Beata Kozidrak rozkołysała licznie zgromadzoną w hali Targów Lublin publiczność, wykonując swoje największe przeboje. Obiecała też, że zagra koncert w wyremontowanej już Sali Chatki Żaka. Następnie rozpoczęła się impreza muzyczno-taneczna z zespołem Grzegorz Kulikowski Band. Do tańca porwali zebranych: Zespół Tańca Towarzyskiego UMCS „Impetus” oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS. Bal poprowadził Przemysław Buksiński. Mimo późnej pory chętnych do wspólnej zabawy nie zabrakło. Piknik oficjalnie zakończył się o północy polonezem w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego UMCS, ale wielu absolwentów nie opuściło jeszcze parkietu, bawiąc się później na imprezie, prowadzonej przez dziennikarzy Radia Centrum.

Zarówno w Zjeździe Absolwentów, jak i Pikniku UMCS wzięło udział kilka tysięcy osób. Organizatorami byli: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Miasto Lublin i Fundacja Absolwentów UMCS.

Fot. Agnieszka Gałczyńska, Aneta Adamska, Mateusz Adamski, Robert Frączek, Robert Trojnar.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt